بنابراین همانطور که خانم برای باروری و باردار شدن مورد آزمایش قرار می گیرد، مرد نیز باید آزمایشهای لازم را در زمان بارداری بدهد و این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.  کشف سریع مشکلات باروری مردان می تواند به...

تولید


بنابراین همانطور که خانم برای باروری و باردار شدن مورد آزمایش قرار می گیرد، مرد نیز باید آزمایشهای لازم را در زمان بارداری بدهد و این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.  کشف سریع مشکلات باروری مردان می تواند به معنای درمان سریعتر و بارداری موفقیت آمیز باشد.


علت ناباروی در مردان چیست


انواع اختلالات اعم از اختلالات هورمونی تا مشکلات جسمی و مشکلات روانی، می تواند دلیلی برای ناباروری مردان باشد. در بیشتر موارد، ناباروری مردان با آسیب بیضه ها و در نتیجه ناتوانی بیضه ها در تولید اسپرم ایجاد می شود. بیضه های آسیب دیده معمولاً توانایی های اسپرم گیری خود را مجدد به دست نمی آورند. این جنبه از ناباروری مردان شبیه به مسئله یائسگی در خانمها است و معمولاً قابل درمان نیست. در کنار مسئله آسیب دیدگی بیضه ها، کیفیت ضعیف اسپرمها و تولید کم اسپرم از دیگر دلایل اصلی و بازر در ناباروری مردان به شمار می آید.

باروری نشان دهنده سلامت کلی مرد است. مردانی که سبک زندگی سالمی دارند، اسپرمهای سالم تولید می کنند. از دلایل بارزی که در باروری مرد تاثیر منفی دارند و احتمال باروری در مرد را کاهش می دهد می توان به  این موارد اشاره کرد.

·کشیدن سیگار: به طور قابل توجهی حرکت اسپرم و تعداد آنها را کاهش می دهد.
·استفاده طولانی مدت از مواد الکلی و مخدر
·استفاده از استروئیدهای آنابولیک که باعث انقباض بیضه ها و ناباروری می شود
·ورزش های سنگین:  انجام ورزش های سنگین تولید سطوح بالایی از هورمون های استروئیدی آدرنال که باعث کمبود تستوسترون و در نتیجه منجر به  ناباروری می شود را افزایش می دهد.
·کمبود ویتامین های سی و زینک در رژیم غذایی.
·لباس زیرهای تنگ: استفاده از لباس زیرهای تنگ دمای کیسه بیضه (اسکروتوم) را افزایش داده و در نتیجه تولید اسپرم کاهش می یابد.
·قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک و سمی: قرار گرفتن در برابر تشعشعات رادیواکتیو، سرب، اسپریهای  آفت کش، جیوه، انواع مواد نفتی قابل اشتعال.
·سوء تغذیه و کم خونی
·استرسهای زیاد

اصلاح این رفتارها می تواند به بهبود باروری مرد کمک کند و زمانی که یک زوج برای باروری تلاش می کنند باید این موارد در نظر گرفته شود.درمان ناباروری مردان

درمان ناباروری در مردان احتمال دارد تا چندین ماه یا سال به طول انجامد. معمولاٌ باید در درمان ناباروری، زن و مرد باهم مشارکت داشته باشند.

انسداد دستگاه تناسلی- مردانی که دچار انسداد در مجاریهای انتقال اسپرم از بیضه ها هستند( بنابراین اسپرم نمی تواند خارج شود) این مشکل با عمل جراحی برطرف خواهد شد. اگر این کار موفقیت آمیز نباشد، از تکنیکهای اسپرمهای بازیافت شده از بیضه ها استفاده می شود.


درمان کمبود هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز- در 1 تا 2 درصد از موارد، ناباروری مرد به علت مشکلات غدد هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز است. این دو غده، هورمونهای تولید مثل را تنظیم می کنند.


درمان ماده محرک غده جنسی- درمان ماده محرک غده جنسی با تزریق ماده محرک جنسی 3 بار در هفته به مدت 6 ماه شروع می شود. آزمایش خون نیز برای نظارت بر حجم تستوسترون خون و تنظیم آن در صورت لزوم انجام می شود. درصد موفقیت رشد اسپرم در این فرایند بالا است. در مجموع 1 تا 2 سال زمان لازم است تا دوره درمان به موفقیت انجامد.


واریکوسل- واریکوسل اتساع ورید در کیسه بیضه ها است. بسیاری از مردانی که با این مشکل روبرو هستند تعداد اسپرمهای آنها کم بوده یا شکل اسپرمهای آنها غیر طبیعی است. ممکن است تاثیر واریکوسل بر اسپرم با درجه حرارت بیش از حد استاندارد در بیضه ها، ضعف ذخیره اکسیژن و ضعف جریا ن خون در بیضه ها در ارتباط باشد.

واریکوسل با عمل جراحی و قطع کردن وریدهای متصل به واریکوسل  قابل درمان است. البته این عمل درمان قطعی محسوب نمی شود و به بسیاری از مردان پیشنهاد نمی شود مگر آنکه وارکوسل بسیار بزرگ باشد. یکی دیگر از راههای درمان واریکوسل استفاده از تکنیک کمک باروری است از جمله تزریق سلولی اسپرم.

در حال حاضر برای ناباروری مردان درمان دیگری در دسترس نیست. به عنوان مثال، برای زمانی که ساختار تولید اسپرم در بیضه ها آسیب دیده یا از حالت طبیعی خارج می شود.


تکنیکهای کمک باروری 


زمانی که نطفه مرد دارای اسپرمهای کم، غیر طبیعی، کم تحرک و یا بدون اسپرم باشد، تکنیکهای کمک باروری انجام می شود. این تکنیکها به زوجهایی که بدون این کمکها بارور نمی شوند، پیشنهاد می شود.
این تکنیکها هزینه بالایی در بر دارند و نیازمند وقت و انرژی بوده و ممکن است. زوجها قبل از استفاده از این تکنیکها باید با متخصص ناباروری و احتمال موفقیت آنها در استفاده از این تکنیکها مشورت کنند.

  • لقاح آزمایشگاهی (IVF) – یکی از تکنیکهای شایع برای انواع مشکلات ناباروری است. IVF معمولاً با تزریق اسپرم سلولی به مرد پیشنهاد می شود. موفقیت IVF به فاکتورهای متفاوتی از جمله سن، سلامت زن ، سلامت اسپرم مرد و تخمک زن و تجربه مرکز ناباروری بستگی دارد. حدود 82 درصد از نتایج این نوع بارداریها تولد یک یا چند قلو است.

  • تزریق اسپرم سلولی(ICSI)- ICSI یک پروسه ای است که همراه با IVF صورت می گیرد. با ICSI یک اسپرم از مرد، مستقیماً داخل تخمک زن در آزمایشگاه تزریق می شود. این تکنیک برای مردانی که دارای اسپرمهای کمی هستند بسیار مفید است.

  • استخراج اسپرم بیضه-  اگر نطفه مرد کاملا فاقد اسپرم باشد، بعضی وقتها اسپرم می تواند مستقیما از بیضه برداشته شود. این کار در طول یک عمل کوچک یا با استفاده از سوزن و بیحسی موضعی انجام می شود.

اگر ناباروری قابل درمان نباشد

بعضی درمانها برای ناباروری مردان موفقیت آمیز نیست. در این شرایط متخصص ناباروری می تواند از راههای دیگر برای زوجها استفاده کند. و انتخاب آنها کاملا شخصی و بستگی به زوجها دارد. یکی از این پیشنهادات می تواند تلقیح مصنوعی با اسپرم اهدا کننده باشد.

گروه تحقیقات نی نی سایت

شنا در بارداری - آکاایران
مردان
شنا در بارداری شنا کردن جریان خون را بهبود می بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه ها را افزایش می دهد، و استقامت عضلات را به ارمغان می آورد... ...
هفته هفدهم بارداری - کودک آکا
ناباروری
کودک - بارداری - هفته هفدهم بارداری در هفته هفدهم بارداری وزن کودک شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12.7 سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یک پیاز بزرگ. او می تواند مفصلهای خود را تکان دهددر زیر پوست جنین لایه چربی که حافظ...
هفته بیست و پنجم بارداری - آکاایران
درمان
هفته بیست و پنجم بارداری در هفته بیست و پنجم بارداری نه تنها کودک شما موهای بیشتری درآورده است که ممکن است موهای سر خود شما هم پرتر و درخشنده تر به نظر بیایند...حالا جنین دارای ریتم خواب است و همزمان با آن چشمهایش را باز و...
گردآوری سایت کودک آکا