آکاایران : بچه دار شدن را باید یکی از بزرگترین آرزوهای هر زنی دانست ، روندی که به محکمتر کردن زندگی زوجین کمک شایانی می کند و روزنه ای نو به زندگی می بخشد . اما بعضی اوقات برخی از خانمها از روند بچه دار شدن ترس دارند یعنی در اصل از روند زایمان و درد زایمان طبیعی واهمه دارند که به سمت آن نمی روند و یا اگر هم باردار شوند به صورت سزارین این فرآیند را طی میکنند . در این بین بعضی از خانمها هستند که سوالی در ذهنشان تداعی می شود با مضمون آیا زایمان طبیعی ترسناک و خطرناک است ؟ ما در این مقاله از بخش کودک آکاایران میخواهیم به این سوال جواب بدهیم و این موضوع را موشکافی کنیم پس با ما همراه باشید.

درد زایمان طبیعی چقدر است؟

ترس از درد زایمان از مهم ترین علت های امتناع زنان از زایمان طبیعی در کشور ماست
ترس از درد زایمان از مهم ترین علت های امتناع زنان از زایمان طبیعی در کشور ماست.   علاوه بر آن باورهای نادرست درباره روند زایمان نیز باعث تمایل آنها به سزارین شده است اما زایمان طبیعی برخلاف تصور این...
علاوه بر آن باورهای نادرست درباره روند زایمان نیز باعث تمایل آنها به سزارین شده است اما زایمان طبیعی برخلاف تصور این خانم ها، سخت تر از عمل سزارین نیست...
 
 شاید اگر مادران باردار بدانند خطرهای سزارین برای جنین 3 برابر زایمان طبیعی است، باعث شود زایمان طبیعی را ترجیح دهند. در اینجا به برخی ترس ها و باورهای اشتباه برخی خانم ها در مورد زایمان طبیعی می پردازیم.
 
ترس اول: درد
 
به هر حال زایمان روندی دردناک است و نمی توان منکر این موضوع شد. البته ابتدا فاصله دردها زیاد است و مادر به اندازه کافی فرصت استراحت بین آنها را پیدا می کند. از زمانی که فاصله بروز دردها کمتر می شود تا زمان تولد نوزاد، چند ساعت بیشتر طول نمی کشد و درد زایمان هم غیرقابل تحمل نیست.
 
توصیه پزشک: اگر مادر در مورد زایمان و روند آن اطلاعات کافی داشته باشد، تحمل درد برایش بسیار راحت تر خواهد شد. یکی از کارهایی که بیشتر خانم ها هنگام فارغ شدن انجام می دهند، فریادزدن است درحالی که این کار فقط باعث تلف شدن انرژی شان می شود. بهترین کار، تنفس عمیق و زورزدن با آغاز دردهای زایمان است. حتی امروزه خانم ها می توانند با مشاوره با پزشکشان زایمان طبیعی بدون درد را انتخاب کنند. کاملا واضح است که زایمان طبیعی با درد همراه است پس نباید این موضوع را کتمان کرد. نکته مهم اینجاست که مادر بداند این درد لحظه ای است و با تولد فرزندش هیچ نشانه ای از آن باقی نخواهد ماند.
 
ترس دوم: مسؤولیت
 
به نقل از آکاایران : خیلی از خانم ها می گویند قدرت کافی ندارم، ضعیف هستم و فکر نمی کنم بتوانم زایمان طبیعی راحتی داشته باشم به همین دلیل ترجیح می دهم سزارین کنم.
 
توصیه پزشک: این ترس کاملا طبیعی است و در بیشتر زنان دیده می شود ولی با تولد فرزند، اعتمادبه نفس مادر بالا می رود و این مشکل را فراموش خواهد کرد. پای صحبت ها و درددل های مادر یا اطرافیانی که زایمان طبیعی داشته اند، بنشینید و در مورد سختی این کار از آنها سوال کنید. بعد سری به خانم هایی بزنید که به تازگی سزارین کرده اند و ببینید کدام یک از زایمان خود راضی ترند.
 
ترس سوم: اگر نتوانم...
 
اگر نتوانم به اندازه کافی تلاش کنم، اگر فرزندم نچرخد، اگر مشکل لگنی داشته باشم و...
 
توصیه پزشک: دلیل اینکه خیلی از خانم ها به انجام سزارین تمایل دارند، این است که فکر می کنند زایمان طبیعی خطرناک است. متخصص زنان حین زایمان