لخته شدن خون در زنان پس از مصرف قرص‌های ضدبارداری، آنان را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد. آگاه بودن به این مسأله که هنگام مصرف این قرص‌ها زنان باید از تحرک بیشتر بدنی برخوردار باشند و میزان آب و مایعات بیشتری را مصرف کنند، احتمال لخته شدن خون را در آنان پایین می‌آورد.

مصرف قرص‌های ضدبارداری موجب تغییرات هورمونی به شکل وسیعی در بدن گروهی از زنان که مستعدتر هستند شده، خون بدن را غلیظ کرده و در نهایت لخته خون را به وجود می‌آورد. اغلب زنان با علائم لخته آشنا نبوده و زمانی این عارضه تشخیص داده می‌شود که سطح وسیعی از عروق خونی را دربرگرفته است. شناختن رقیق‌کننده‌‌های طبیعی و در پیش گرفتن یک دستور غذایی که خون را رقیق می‌کند موجب کاهش این خطر می‌شود.

روغن ماهی، عصاره برگ درخت زیتون، فولیک اسید،‌ امگا3، امگا6 و امگا 9،‌ پتاسیم و منیزیم سیترات نقش مؤثری در کاهش غلظت خون دارند. همچنین به زنان توصیه می‌شود در این دوره سه بار در روز از قرص‌های کلسیم استفاده کنند.

تمرینات ورزشی، مدیتیشن و تمرینات یوگا نیز ریسک مواجه شدن با این مشکل را کاهش می‌دهد. در طب سنتی شربت ضد لخته در خانه از نصف لیموترش، شربت افرا و فلفل قرمز تهیه می‌شود. توصیه متخصصان آن است که دو قاشق غذاخوری بذر کتان را با گل میخک مخلوط کرده و مصرف کنید.


منبع : salamatnews.com
گردآوری پرتال اکاایران