رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که امواج موبایل و گرمای ناشی از کار با لپ تاپ از علل کاهش قدرت باروری و شمار اسپرم در مردان است، گفت: 15 درصد زوجین به مشکل ناباروری دچارند.

دکتر سید جلیل حسینی با بیان این‌ که برخلاف باور عموم که معتقدند بیشترعلل ناباروری از زنان است، اظهار کرد: امروزه ثابت شده که علت 50 درصد ناباروری‌ها مردانه و 50 درصد زنانه است. وی ابتلا به بیماری‌های مختلف، مشکلات مادرزادی و یا اکتسابی را از علل ناباروری در مردان دانست و گفت: علت ناباروری در زنان به‌ندرت مادرزادی و اغلب بیماری‌های اکتسابی، اختلالات غددی و هورمونی است.

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که درصد اندکی از ناباروری‌ها برای درمان به مراجعه به مراکز ناباروری برای استفاده از روش‌های کمک باروری ART نظیر IUI، IVF و میکرواینجکشن نیاز دارند، گفت: هم‌اکنون می‌توان از روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی (PGD ) برای نتیجه‌ی بهتر IVF و میکرواینجکشن استفاده کرد.

دکتر حسینی با استناد به نتایج یک پژوهش در 4 استان کشور با شرایط اقلیمی و جغرافیایی متفاوت، افزود: براساس نتایج این بررسی شیوع ناباروی در زوجین 15 درصد و در زمان مراجعه 3 درصد بوده است. وی با بیان این‌ که با روش‌های درمانی موجود حتی امکان درمان مبتلایان به سندرم کلاین فلتر به کمک جراحی‌های میکروسکوپی و نمونه‌برداری برای برداشت نطفه وجود دارد، ادامه داد: واریکوسل از علل ناباروری در مردان است که تا 15 درصد وجود دارد و با جراحی برگشت‌پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌ که استفاده از داروهای هورمونی بدنسازی از علل ناباروری سالهای اخیر در مردان است، گفت: امروزه به‌ خوبی ثابت شده که استعمال دخانیات و سیگار نیز سبب کاهش قدرت باروری در مردان می‌شود.
گردآوری کودک آکاایران