آکاایران به نقل از برترین ها : قبل از آنکه فرزند دوم خود را بیاورید، باید چند سوال مهم از خودتان بپرسید.

آیا زمان کافی گذشته است؟برنامه ریزی های هر خانواده نسبت به خانواده دیگر متفاوت است، ولی وقتی نوبت به گسترش خانواده می رسد، تحقیقات نشان داده اند که بهتر است فاصله بین فرزندان خیلی کم نباشد. دکتر ژان توانج می گوید: «هم برای خودتان و هم برای فرزندتان بهتر است که قبل از آوردن فرزند دوم 18 ماه صبر کنید تا فاصله سنی مناسبی در حدود 2 سال و 3 ماه بین بچه هایتان وجود داشته باشد.»

چرا باید صبر کنیم؟ دکتر توانج پاسخ می دهد: «زیرا این فاصله مشکلات بارداری و مشکلات دیگر فرزندان را کاهش می دهد. اگر شیر می دهید، این زمان به شما فرصت خوبی برای از شیر گرفتن فرزند اول می دهد و مدتی را بدون اینکه باردار باشید یا شیر بدهید سپری می کنید.»

وضع مالی شما چطور است؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


لازم نیست بعد از ازدواج تمام مدت پول پس انداز کنید تا بتوانید دو فرزند داشته باشید. ولی بیایید با واقعیت روبرو شویم: بچه آوردن خرج و هزینه خیلی زیادی دارد، پس اینکه حساب بانکی شما به اندازه کافی پر باشد، فکر بدی نیست. در واقع واجب نیز هست. همه خرج ها را در نظر داشته باشید: یک سال هزینه پوشک، بهداشت و درمان، ویزیت دکتر و موارد مشابه همه اینها خرج دارند.

قبل از آوردن فرزند دوم هزینه های خودتان و خانه و فرزند اول را حساب کنید و برای فرزند دوم برنامه ریزی کنید. تقویم را نگاه کنید و ببینید آیا می توانید تا زمان آمدن فرزند دوم پس اندازتان را به میزان کافی بالا ببرید یا خیر. آیا استطاعت شهریه پیش دبستانی هر دو کودکتان را دارید؟ هزینه های مدرسه و دانشگاه چه؟ اگر پاسخ شما منفی است، کمی بیشتر فکر کنید.

همسرتان چه حسی دارد؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


لازم به ذکر نیست که نظر همسرتان درباره فرزند دوم از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه در مورد بچه ها اتفاق نظر داشته باشید خیلی مهم است، بخصوص اگر مسائل مربوط به بچه ها از مسائلی باشد که همیشه بر سر آن اختلاف نظر دارید. یادتان باشد که گسترش خانواده بر زندگی هر دوی شما و بر رابطه بین تان تأثیر زیادی می گذارد، زیرا رابطه جنسی کمتر، پوشک بیشتر و کار تیمی سخت تری در مورد بچه خواهید داشت. پس بنشینید و با هم در مورد همه چیز فکر کنید.

آیا از لحاظ عاطفی آماده هستید؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


می دانیم الان به چه فکر می کنید – آیا می شود کاملاً برای بچه آماده بود؟ منظورمان این است که صد در صد آماده باشید؟ احتمالاً اینطور نیست. ولی دکتر توانج می گوید که مهم است که یادتان باشد، وقتی باردار می شوید مسئولیت مراقبت از فرزند دیگری را نیز دارید که او هم برای خودش غول دیگری است. هر بچه ای با مشکلات خاص خودش می آید، و تجربه شما هر بار متفاوت است.

توصیه ما این است که باید آگاهانه به سمت این مشکلات بروید. یک تیم حمایتی از دوستان، خانواده یا همسرتان برای خودتان درست کنید. اگر بعد از فرزند اول تان وارد فاز افسردگی بعد از بارداری شده بودید، این بار قبل از بارداری حتماً با پزشک تان صحبت کنید و یک نقشه درست و درمان بریزید.

آیا بخاطر سن تان است که عجله می کنید؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


طبیعی است که بعد از 35 سالگی پروسه فرزندآوری را سرعت ببخشید. در هر حال خودتان مطالعه کرده اید و می دانید که با بالا رفتن سن تان تخمک ها کم کم نابارور می شوند. ولی یک خبر خوب برایتان داریم و آن اینکه احتمال باروری شما در اواخر دهه سوم زندگی خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید. تحقیقات اخیر نشان داده اند که در میان خانم هایی که قبلاً باردار شده اند، 80 درصد از خانم های 38 تا 39 ساله در عرض 6 ماه بارور می شوند. این رقم در میان خانم های 40 تا 43 ساله کاهش می یابد، ولی باز هم 60 درصد از آنها هنوز می توانند بارور شوند.

دکتر توانج می گوید: «این یعنی تا 40 سالگی هنوز زمان دارید. بنابراین اگر در دهه سوم زندگی تان هستید 6 ماه صبر کردن تفاوت چندانی ایجاد نمی کند.» نتیجه اخلاقی اینکه اگر از چهل سال بیشتر ندارید، می توانید پروسه فرزندآوری را کمی کندتر کنید، چون زمان لازم را در اختیار دارید.

آیا فرزند اول شما برای یک خواهر یا برادر کوچولو آماده است؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


حتی اگر او خودش دلش می خواهد یک برادر یا خواهر کوچک داشته باشد، ممکن است از لحاظ روانی هنوز آماده رسیدن این کوچولو نباشد، زیرا توجه همه تابحال روی او متمرکز بوده است. داشتن دو فرزند به معنای تقسیم انرژی و زمان شما بین دو نفر است و البته نکته مثبت اینجاست که هیجان و جذابیت ماجراهای خانواده شما بیشتر می شود.

باید با فرزند اول خود روتین مطمئنی درست کنید، یعنی ساعت خواب او را منظم کنید. مطالعات و تحقیقات نشان می دهند که خواب نامنظم بعداً به بدرفتاری بچه می انجامد. اگر نگران رقابت بین بچه ها هستید، خودتان را گول نزنید، در هر صورت این اتفاق می افتد، حالا تفاوت سنی آنها هر چقدر می خواهد باشد. دکتر توانج می گوید: «فرزندان شما هر چقدر هم که رقابت خواهر و برادری را تجربه کرده باشند، در هر صورت پیوند مادام العمری بین خود دارند که یک هدیه گرانبها از سوی خداوند است.»

آیا به صدای درونی خود گوش می دهید؟

فرزند دوم بعد از چند سال؟


در نهایت، تنها فردی که می داند بهترین زمان برای بچه آوردن چه زمانی است... خودتان هستید. شاید این حرف کلیشه به نظر برسد، ولی باید به ندای قلبتان گوش کنید. در نهایت تصمیمی که می گیرید باید بر اساس وزن مزایا و معایب این اقدام باشد. به غرایز خود اعتماد کنید. برنامه ریزی کنید و بقیه چیزها خودشان درست می شوند.


گردآوری کودک آکاایران