امروزه با پیشرفت علم و فناوری، روش های نوین و جدیدی به کمک زوج های نابارور آمده است تا علاوه بر درمان مشکل جسمانی آن ها به بهبود روند زندگی این زوج ها نیز کمک کند.

رحم جایگزین که در بسیاری مواقع به نام رحم اجاره ای نیز شناخته می شود، یکی دیگر از روش های درمان ناباروری محسوب می شود. این روش یک روش کاربردی مختص زوجینی است که به هر دلیلی امکان باردار شدن و داشتن فرزند را ندارند.
یکی دیگر از مشکلاتی که بسیار دیده می شود، نارضایتی و ناخشنودی اطرافیان و خانواده داوطلب رحم جایگزین است. همانطور که گفته شد استفاده از «رحم جایگزین» به عنوان درمان به کار می رود، اما باید دانست که استفاده از این روش اگرچه از نظر علمی کاملا آزمایش شده است و قابل اجرا است، اما همچنان در جامع ناشناخته و جدید محسوب می شود. از همین رو می توان گفت درصدی از مراحل بهره گیری از رحم جایگزین جنبه علمی و پزشکی دارد و درصدی نیز جنبه اجتماعی و حقوق دارد، که همواره این مسائل سبب شده تا پرسش های متعددی پیرامون استفاده از این روش مطرح باشد و شبهاتی را برای افراد به وجود آورد.

در چه مواردی از رحم جایگزین استفاده می شود:‌  ر پاره ای موارد، زوجین از نظر تخمک و اسپرم و تشکیل جنین مشکلی ندارند، اما به چند علت ممکن است جنین نتواند در رحم مادر مراحل رشد و تکامل خود را طی کند:
- رحم قدرت نگهداری جنین را ندارد و جنین را سقط می کند.
- بارداری برای جان زن به علت یک بیماری طبی دیگر خطرناک است.
- زن به طور مادرزادی فاقد رحم و یا دارای یک رحم بسیار کوچک است.
- رحم زن به علت دستکاری های پزشکی نظیر کورتاژ خشن و غیراصولی و یا به علت عفونت هایی نظیر بیماری سل دچار چسبندگی شده است. در این صورت جنین را به رحم زن بیگانه ای وارد می کنند و آن زن جنین را در رحم خود نگهداری می کند و پس از وضع حمل کودک را به پدر و مادرش برمی گرداند.
این کار به لحاظ شرعی و قانونی هیچ مشکلی ندارد و در کشور ما هم از این روش استفاده می شود. زوجین می توانند خود، فردی که داوطلب ارائه رحم جایگزین است را به مرکز درمان ناباروری معرفی کنند و یا از مرکز در این زمینه کمک بگیرند.
استفاده از رحم جایگزین نکات مثبت و منفی بسیاری دارد که در این مقاله سعی کرده ایم به صورت مختصر آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

ابعاد مثبت به کارگیری از رحم جایگزین:
متاسفانه بسیاری از زوجین به دلیل عدم داشتن توانایی در باروری، با مشکلات زیادی روبرو می شوند که آمار نشان داده بسیاری از این زوجین به این علت مجبور به از هم شکستن پیوند زناشویی خود هستند. استفاده از این روش به حل مشکلات زوج های نابارور کمک کرده و باعث کاهش آمار طلاق در جامعه می شود. با استفاده از این روش فرزند کاملا از نشر ژنتیکی با پدر و مادر خود مطابقت دارد و بسیاری از مشکلاتی را که فرزند خواندگی دارد، شامل نمی شود.
استفاده از رحم جایگزین به زنانی که از لحاظ تخمک گذاری مشکلی ندارند و دلایل دیگری برای ناباروری دارند کمک می کند. از اینرو درصد بالایی از مشکلات ناباروی حل می شود. از نظر روانشناسی و روانپزشکی نیز حدود ۱۵ سال است که در مورد رحم جایگزین مطالعات متعددی انجام شده است و آسیب های احتمالی در چهار تحقیق مختلف بررسی شده، اما تاکنون هیچ آسیب مشخصی یافت نشده است.  یکی دیگر از مزایای این روش این است که استفاده از رحم جایگزین هم از لحاظ شرع مورد تایید فقها قرار گرفته و هم از نظر قانونی تایید شده است.

ابعاد منفی استفاده از رحم جایگزین:
عمر استفاده از رحم جایگزین زیاد نیست و هنوز این روش در میان عموم مردم شناخته شده و جا افتاده نیست و از لحاظ فرهنگی هنوز این روش مورد قبول همه مردم واقع نشده است و متاسفانه دید مناسبی نسبت به فردی که رحم خود را در اختیار والدین قرار می دهد، وجود ندارد.
استفاده از این روش باید با احتیاط زیاد انجام شود و فرد حامل جنین باید آزمایش های مختلفی را انجام دهد، زیرا در این روش احتمال انتقال بیماری هایی همچون ایدز، هپاتیت و … از این فرد به نوزاد وجود دارد. از سوی دیگر احتمال انتقال بیماری از زوج های اهدا کننده جنین مانند بیماری های عفونی و بیماری های ویروسی به جنین و سپس به فرد حامل جنین وجود دارد. در استفاده از روش رحم جایگزین، امکان سو استفاده های مختلف به ویژه سو استفاده های مالی وجود دارد.

rouzegareno.ir

گردآوری کودک آکاایران