اگر پزشک برای شما تشخیص کم‌ خونی داده و تحت درمان هستید شاید این پرسش را مطرح کنید که کدام‌ یک از روش‌ های تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری برای تان مناسب ‌تر است.

در مورد استفاده از قرص، همه مبتلایان به کم‌ خونی باید آسوده خیال باشند. حتی برای تالاسمی نیز ضرری در استفاده از قرص ضدبارداری گزارش نشده است.

در مورد آمپول‌ های یک ماهه نیز همانند قرص منعی وجود ندارد؛ زیرا منافعی که عاید خانواده‌ ها می ‌شود، از مضرات احتمالی بسیار بیشتر است.

در آمپول ‌های سه ماهه نیز نه تنها منعی وجود ندارد بلکه در کم‌ خونی ‌های فقر آهن، کم‌ خونی داسی شکل و تالاسمی به دلیل ماهیت این آمپول ‌ها منفعت بزرگی هم به مصرف ‌کنندگان می ‌رسد؛ زدن این آمپول‌ ها موجب کاهش خون ‌ریزی قاعدگی و حتی در مواردی قطع آن می ‌شود که این کاهش خون از دست رفته در افراد کم‌ خون مهم تلقی می ‌شود.

روش بعدی، آی ‌یو ‌دی است. تصور برخی از خانم‌ ها این است که استفاده از آی ‌یو‌ دی باعث به وجود آمدن کم‌ خونی در آن ها و یا تشدید آن می‌ شود. ضمن این که این تصور اشتباه را اصلاح می ‌کنم، به همه خانم‌ ها توصیه می ‌کنم واقعا به دنبال شناسایی و درمان علل کم‌ خونی خود باشند.

روش دیگری که وجود دارد، کاندوم است. همان طور که در مطالب قبل هم گفته شد، تنها روشی که در همه افراد، با هر بیماری که دارند و با هر دارویی که مصرف می ‌کنند بلامانع است، کاندوم است که اتفاقا علاوه بر اثر بخشی بالا، دو منظوره نیز هست، یعنی پیشگیری از بارداری و پیشگیری از انتقال بیماری ‌های مقاربتی.

بعد از این، می‌ رسیم به روش بستن لوله‌ ها در خانم‌ ها و آقایان، وقتی قرار باشد بستن لوله‌ ها برای خانم‌ ها در نظر گرفته شود، حتما در بیمارستان و توسط متخصص بی‌ هوشی، متخصص زنان یا جراح، نظارت کامل و معاینات صورت می ‌گیرد که از این بابت جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

در مورد بستن لوله‌ ی آقایان نیز که عمل، سرپایی است و بدون ریختن قطره ‌ای خون امکان ‌پذیر است.

دکتر محمد اسلامی - رییس اداره تنظیم خانواده وزارت بهداشت

اگر می خواهید با پزشک سایت مشورت کنید، اینجا کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا کلیک کنید.

 منبع تبیان

*


گردآوری کودک آکاایران