زایمان زودهنگام
زایمان زود هنگام ( زودرس ) به زایمانی گفته می شود که قبل از هفته 37 حاملگی انجام شده و منجر به تولد نوزادی نارس با وزن کمتر از 2500 گرم می شود.

عوامل و علت های خطرزایمان زودرس:
* سن مادر کمتر از 18 سال و بالاتر از 40 سال.


* وزن مادر کمتر از 48 کیلوگرم در ابتدای حاملگی و قد مادر کمتر از 150 سانتی متر.


* ذسوء تغذیه (مادر حامله باید از غذاهایی که پروتئین داردمانند گوشت ماهی، تخم مرغ و شیر استفاده کند. در صورتیکه از این مواد استفاده نکند دچار سوء تغذیه می شود.)


* مصرف دخانیات، سیگار و قلیان


* افزایش فشار خون در حاملگی


* دیابت( بالا بودن قند خون در حاملگی)


* خونریزی و لکه بینی


* بلند کردن اشیاء سنگین


* عدم استفاده از مراقبت های بهداشتی دوران حاملگی


* سابقه بیش از دو سقط در سه ماهه اول و سابقه سقط در سه ماهه دوم و سابقه زایمان زودرس


* ترسیدن ناگهانی


* پاره شدن زودرس کیسه آب


* فاصله یکسال یا کمتر از حاملگی قبلی


* بالا و پایین رفتن از پله


* عفونت ادراری

پیشگیری از زایمان های زودرس:
مادر گرامی به دنیا آمدن یک طفل نارس می تواند شادی والدین را به اندوه تبدیل کند. این نوزادان کم وزن توان ادامه حیات در دنیایی که به آن وارد شده اندرا ندارند. مرگ و میر در بین آنان بسیار است. بنابراین مادران بارداری که در معرض خطر زایمان زودرس هستند، باید به رعایت موارد زیر تشویق گردند و در صورت لزوم خانواده و بخصوص همسر، آموزش های لازم را برای همکاری هرچه بیشتر به مادر دریافت دارند.


استراحت: مادر باردار در خطر زایمان زودرس، نباید بیشتر از یک ساعت به حالت ایستاده و بیشتر از 2 ساعت به حالت نشسته به سر برد و بیشتر روی پهلوی چپ استراحت کند.
مادر باردار در معرض خطر، باید از فعالیت روزانه کم کند و از انجام کارهای سنگین خودداری نماید.


بهداشت سیستم ادراری: باید هر دو ساعت یکبار مثانه را تخلیه نموده و در صورت مشاهده علائم عفونت ادراری مانند پهلودرد و زیر شکم درد،سوزش ادرار، قطره قطره خارج شدن ادرار، وجود خون و چرک در ادرار و تب هر چه زودتربه پزشک متخصص ارجاع نماید. بهتر است آزمایش ادرار هر سه ماه یکبار در طول بارداری تکرار شود. نوشیدن آب مرکبات مثل آب پرتقال یا شربت آبلیموی رقیق باعث اسیدی شدن ادرار شده، می تواند به کنترل عفونت کمک کند. باید مادران باردار روزانه 10-8 لیوان مایعات در شبانه روز مصرف نمایند. نوشیدن 4 لیوان شیر یا به همین تعداد ماست شیرین توصیه می شود. خودداری از فعالیت شدید بدنی ( مادران در معرض خطر بایستی از انجام فعالیت های زیر خودداری نمایند: دویدن، پریدن، جابجاکردن و حمل وسایل سنگین، بالا و پایین رفتن از پله.)


خودداری از دلشوره و عصبانیت
آموزش مادران در معرض خطر برای کنترل دردهای زودرس زایمانی و سایر علائم زایمان زودرس: اکثر مادران به طور طبیعی دردهایی را در طول بارداری بخصوص در سه ماهه سوم تجربه می نمایند ولی این دردها ثابت نیست و معمولاً از پنج بار در روز بیشتر تکرار نمی شوند. در دردهای رحمی در زنانی که به دردهای زودرس زایمانی دچار می شوند از دو هفته قبل افزایش یافته (بیشتر از 5 بار) و بالاخره زایمان زودرس ایجاد می نمایند. چنانچه این علائم تشدید شود حتماً باید به پزشک مراجعه شود: کمردردی که با خوابیدن برطرف نشود، دردهایی مانند دردهای قاعدگی، دل پیچه همراه با اسهال، زیاد شدن ترشحات واژن، پاره شدن ناگهانی کیسه آب در مورد دردهای رحمی