اگر چه بارداری یک تغییر خوشایند و مهم در زندگی زنان است و به صورت دورانی لبریز از شادی و شعف به تصویر کشیده می‌شود، اما این امر برای همه زنان واقعیت ندارد. متخصصین معتقد هستند که بالا رفتن سریع سطح هورمون ها در آغاز حاملگی می‌تواند شیمی مغز را به هم زده و به افسردگی منتهی شود. بعضی از خانم ها قبل از بارداری افسرده اند  و در تعدادی، علائم حین بارداری گسترش می یابد. برای داشتن دوران بارداری سالم و بانشاط با این گزارش که توسط خبرنگار مجله پزشکی مادر تهیه شده، همراه شوید:

از جمله عواملی که احتمال افسردگی را در حین بارداری یا پس از آن را می‌افزایند، عبارتند از:

- ابتلا به بیماری‌های روانی دیگر پیش از بارداری.

- اندیشیدن به ناکامی ها، تلخی ها و خاطرات بد گذشته.

- داشتن سابقه خانوادگی افسردگی.

- دریافت نکردن حمایت عاطفی کافی از نزدیکان به خصوص همسر.

- احساس بدبینی نسبت به باردار بودن.

- داشتن مشکل در بارداری‌های قبلی.

- داشتن مشکلات شغلی، مالی یا زناشویی، یا سایر عوامل استرس‌زای عمده.

- باردار شدن در سن پایین.

و...

علائم افسردگی در بارداری

برخی از علائم از قبیل خستگی یا بی قراری، در میان زنان سالم بدون شک در دوران حاملگی رایج است .اما وقتی که این علائم با احساس غم و اندوه، گرفتگی و درماندگی آمیخته شود یا در عملکرد شما اختلال ایجاد کنند، دست کم می توان تا حدی افسردگی را مقصر دانست.

از شایع ترین علائم افسردگی بارداری می توان به احساس گرفته بودن، برانگیختگی یا آشفتگی بیش از حد و یا گریه کردن فراوان، اختلال در خواب،خستگی بسیار زیاد یا بی پایان، میل به خوردن به طور مداوم یا اصلاً به خوردن تمایل نداشتن،احساسات مربوط به بی ارزش بودن یا درماندگی و در نهایت نوسانات روحی که در آن دوره هایی از افسردگی با دوره هایی از شادی جایگزین می‌شود، اگر این علائم را دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

در نظر داشته باشید، در صورتی که در معرض افسردگی قرار بگیرید، ممکن است نتوانید به طور کامل از آنها دوری کنید اما مراقبت نمودن از خود به لحاظ عاطفی می‌تواند به شما کمک کند تا علائم آن را خفیف تر کرده و روحیه خود را خوب نگه دارید.

توصیه ها

مثبت اندیش باشید و از اندیشیدن به افکار منفی خودداری کنید.

به خود سخت نگیرید و در هر شرایطی آ رامش خود را حفظ کنید.

برنامه ریزی داشته باشید.

تفریح و ورزش فراموش نشود.

توجه به تغذیه، خواب و استراحت داشته باشید .

اما در صورت بروز افسردگی هم روان درمانی و هم داروهای ضد افسردگی می توانند برای درمان مورد استفاده قرار گیرند. از پزشک یا مامای خود بخواهید که شما را به روانشناس یا روان پزشک ارجاع دهد.