بدون شک تهوع در دوران بارداری که عوام آن را با نام  "ویار بارداری" میشناسند یکی از مشکلات خانمها در
دوران بارداری است. اگرچه این عارضه در بعضی از خانمها با شدت زیاد وجود دارد برخی از خانمها ندرتا به آن دچار شده و برخی دیگر نیز اصلا آن را تجربه نمیکنند. علت اصلی تهوع بارداری یا ویار حاملگی برهم خوردن تعادل هورمونی مادر بعد از حاملگی است. معمولا در ماه دوم تا پنجم بارداری برخی از زنان از این مسئله رنج میبرن. اکثر تهوع در هنگام صبح و بیدار شدن از خواب رخ میدهد ولی گاهی این مسئله در تمام روز تکرار شده و برخی عوامل نظیر بوهای خاص این مسئله را تشدید میکنندو در این مقاله قصد داریم شما را با ویتامینی آشنا کنیم که با مصرف آن میتوان تا حدودی از شر این مزاحم دوران بارداری خلاص شد.

ویتامین B6 یا پیریدوکسین:  این ویتامین هر چند نه برایهمه خانمهای باردار  اما در درمان تهوع دوران بارداری موثر است  هنوز مشخص نیست این ویتامین  با چه مکانیسمی تهوع بارداری را کاهش میدهد اما به طور کلی ،وظیفه آن متابولیز بعضی از انواع آمینواسیدها است که شاید با همین مکانیسم باعث کاهش تهوع می شود. ضمنا این ویتامین نه تنها برای خانم های باردار بلکه برای سایر افراد هم مفید است چرا که باعث می شود بدن بتواند انرژی که از غذا ها به دست می آید را ذخیره کند و همچنین به رشد سلول های قرمز خون کمک می کند.

 اگر چه ممکن است نتوان با پیریدوکسین مانع  از استفراغ شد اما ویار های شدید دوران بارداری با آن در بعضی خانم ها کاهش پیدا می کند . به هر حال، متخصصین تغذیه پیشنهاد می کنند تمام خانم های حامله روزانه 1.9 میلی گرم پیریدوکسین مصرف کنند و از آنجا که یک رژیم غذائی سالم می تواند این مفدار ویتامین را تامین کند،همیشه نیاز به مصرف مکمل ویتامینی نیست.غذاهای غنی از پیریدوکسین عبارتند از:حبوبات،برنج قهوه ای،گوشت بدون چربی،مرغ،آووکادو،موز،ماهی،ذرت و آجیل ها

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که قبل از مصرف این مواد حتما در مورد اینکه چه مقدار از این مواد و در چه ساعتهایی باید مصرف شود با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : pardad.ir