از دوران بارداری به عنوان دوران جادویی زندگی هر زن نام برده میشود. احساس خاص بودنی که در این دوران احساس میشود باعث میگردد مادر بیش از پیش مراقب خود و سلامتی اش باشد. تهوع صبحگاهی، تغییر در خلق و خو و عادات غذایی از مواردی است که هرکس ممکن است در دوران بارداری با آن مواجه شود. توجه به تغذیه مادر با توجه به تاثیر مستقیم آن بر روی سلامت جنین در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب شما با فهرستی از غذاها آشنا میشوید که توسط پزشکان تغذیه برای زنان در دوران بارداری ممنوع شده است.

- گوشت خام : غذاهای دریایی ، گوشت گاو و پرندگان را هرگز به صورت خام و یا نیم پز در دوران بارداری استفاده نکنید. گوشت خام به باکتریهای " کلی فرم" آلوده است. احتمال ابتلا به " تکسوپلاسموز " و "سالمونلا" با مصرف گوشت خام افزایش پیدا میکند.

-غذاهای دریایی دودی و یا فریز شده : غذاهای یخ زده و دودی دریایی شامل ماده " لیستریا" میباشد. مصرف این نوع خوراکی ها در دوران بارداری سبب سقط جنین میشود.

-پنیر نرم: این نوع پنیر از شیر غیر پاستوریزه تهیه میشود که حاوی " ای کلی" و "لیتریا" میباشد که در سقط جنین موثر شناخته شده اند. بهتر است از فراوردهای لبنی که از شیر غیر پاستوریزه تهیه شده اند در دوران بارداری استفاده نکنید.

- شیر غیر پاستوریزه : همانطور که در بالا اشاره شد، "لیتریا" ی موجود در شیر غیر پاستوریزه باعث تخریب جفت و عفونت در خون میشود که سقط جنین را به همراه دارد.

- خمیر کیک و کلوچه خام: برخی بانوان در دوران بارداری علاقه مند به چشیدن طعمهای غیرعادی میشوند. استفاده از خمیر کیک و کلوچه  قبل از پخت به دلیل استفاده از تخم مرغ خام در آن آلوده به " سالمونلا" ست که سقط جنین را در پی دارد و استفاده از آن در دوران بارداری ممنوع است.

-بستنی خانگی : در تهیه بستنی خانگی نیز از تخم مرغ خام استفاده میشود که همانطور که گفته شد به دلیل وجود "سالمونلا" خطر سقط جنین را در زن باردار افزایش میدهد.

قهوه و کافئین: مصرف 200 میلی گرم کافئین و یا بیشتر در دوران بارداری خطر سقط جنین و یا تولد جنین مرده را افزایش میدهد. حتی توصیه شده است که در دوران شیردهی نیز استفاده از کافئین تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت پرداد / دهقان