دوران بارداری یک فصل و یک سفر جدید در زندگی هر زنی محسوب میشود، در طول دوران بارداری زنان تغییرات  جسمی و روحی زیادی را تجربه میکنند. بسیاری از زنان در دوران بارداری به افسردگی دچار میشوند. در این مطلب چند راه ساده برای مقابله با افسردگی دوران بارداری به شما معرفی میشود.

اطلاعات و درک درست از بارداری: اگر اطلاعات درستی در مورد بیماری افسردگی نداشته باشید، مقابله با آن سخت تر میشود. بنابراین سعی کنید اطلاعات دقیق و درستی از دوران بارداری و بیماریهای مخصوص این دوران داشته باشید.خواندن کتاب و دیدن فیلمهای آموزشی به شما کمک خواهد کرد.

با کودک خود حرف بزنید: وقتی در دوران بارداری احساس تنهایی و افسردگی میکنید با جنین داخل رحم خود صحبت کنید. به او بگویید چقدر دوستش دارید وبی صبرانه منتظر در آغوش گرفتن او هستید. اگر در ماههای آخر بارداری هستید سعی کنید حرکت فرزند خود را لمس کرده و از احساس آن لذت ببرید.

با همسر و یا دوستان خود صحبت کنید: بهترین راه مقابله با افسردگی در دوران بارداری شریک شدن زمان با همسر و یا دوستانتان است. سعی کنید تنها نمانید، با مادر خود و یا دوستان خود تماس بگیرید و به ملاقات آنها بروید و یا دوستانتان را به منزل خودتان دعوت کنید. سعی کنید اوقات خوشی داشته باشید و به زندگی با انگیزه بیشتری نگاه کنید.

کتاب بخوانید، سینما بروید، موسیقی گوش دهید: سرگرمی های مورد علاقه خود را در دوران بارداری نیز ادامه دهید. احساس ناراحتی نکنید، با دوستان و یا همسر خود به پارک و سینما بروید، برای آخر هفته به همراه خانواده به پیک نیک بروید، رمانهای عاشقانه بخوانید و ترانه های شاد گوش کنید. تا میتوانید شاد باشید.

با پزشک خود مشاوره کنید: اگر هیچ کدام از راههای ارائه شده نتوانست بر افسردگی شما غلبه کند میتوانید به پزشک خود مراجعه کرده و نظر او را بخواهید. در هر صورت مسئله مهم این است که در دوران بارداری افسردگی باید کتترل شود. فراموش نکنید که مصرف خودسرانه داروهای ضدافسردگی اصلا توصیه نمیشود.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت پرداد / دهقان

منبع : pardad.ir