در تقویم ماهیانه ای که در دوران بارداری به آن بر می خورید، سیر پیشرفت بارداری یک زن را خواهید دانست. این تقویم تغییرات جسمانی و عاطفی را که احتمالا با آنها مواجه خواهید شد، و رشد و تکامل جنین را از لقاح تا آخرین روزهای زندگی در رحم نشان می دهد. کارهایی که باید در هر مرحله انجام دهید و نیز پاسخ به پرسشها و نگرانیهای که ممکن است داشته باشد ارائه خواهد شد.
برای هر ماه، حداقل یک مطلب اضافی درباره یکی از جنبه های مرتبط با بارداری، همچون کلاسهای آموزشی بارداری ارائه شده. هر مورد بارداری ویژگیهای خاص خود را دراد، بنابراین اگر بعضی از این تغییرات برای شما رخ نداد متعجب نشوید. در این تقویم ، نخستین روز بارداری ،نخستین روز از آخرین قاعدگی شما فرض شده است بنابراین دو هفته پس از انعقاد نطفه، فرض میکنیم که چهار هفته از بارداری شما گذشته است.
باردار شدن
اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، دقت کنید که در زندگی شما هیچ چیز مضر به حال کودکتان وجود نداشته باشد. همه ی اعضای مهم بدن کودک در سه ماه اول بارداری شکل می گیرد، بنابراین در طی این زمان سلامتی او خیلی راحت می تواند به خطر بیفتد. هنگامی که باردار شدید، بعضی تغییرات ، مانند سنگین شدن پستانها یا احساس تهوع، از آن مطلع یا به آن مظنون خواهید شد. بیشتر این تغییرات از افزایش سطح هورمونهای بدن در هفته های نخست بارداری ناشی می شود و دلیل آن این است که بدن شما دارد خود را آماده پرورش و تغذیه کودک می کند.
علائم اولیه بارداری
هنگام بارداری یکی از علائم زیر یا مججموعه ای از آنها بروز می کند. شاید در ابتدا متوجه هیچیک از این تغییرات نشوید، اما به طور غریزی می توانید بفهمید که حامله هستید زیرا " احساس" متفاوتی دارید.
عدم وقوع قاعدگی
معمولا یکی از نخستین علائم وقوع حاملگی این است. اما اگر قاعدگی شما معمولا نا منظم است، یا اگر مضطرب هستید شاید این علامت قابل اطمینانی نباشد. این نیز ممکن است در زمانی که معمولا انتظار قاعدگی می رود، لکه های خون ببینید.
تغییر سینه
ممکن است سینه های شما بزرگتر، دردناکتر شود و شاید کمی حالت خارش داشته باشد. ممکن است رگ های روی سینه ها برجسته تر شود.
احساسات عجیب
احساس طعمی عجیب "مانند طعم فلز" در دهانتان داشته باشید.
خستگی
احساس خستگی شدید، نه فقط در شب بلکه در طی روز
احساس بی حالی و شاید سرگیجه
ممکن است ترشحات مهبل افزایش یابد
تهوع
تهوع و شاید استفراغ، ممکن است در هر ساعتی از روی رخ دهد. ممکن است بوهای خاصی موجب حالت تهوع شما شود. خصوصا بوهای آشپزخانه
تغییر مزاج
شاید بعضی از غذاها برایتان طعم غیر عادی داشته باشدو ممکن است از بعضی چیزها متنفر باشید، مانند قهوه یا دود سیگار، و به بعضی چیزها اشتیاق پیدا کنید.
عواطف
شدت یافتن حالات عاطفی (زودرنجی و تحریک پذیری) که عمدتا به دلیل تغییرات هورمونی است.
تکرر ادرار
هر چند ممکن است دفع ادرار به مقدار خیلی کم صورت گیرد.
اطمینان از بارداری
دو هفته پس از حاملگی ، هورمونی به نام hCG در ادرار شما ظاهر می شود. به محض اینکه قاعدگی شما به تاخیر افتاد با آزمایش ادرار می توان مشخص کرد که باردار هستید یا خیر. این آزمایش را می توانید نیزد پزشک یا توسط آزمایش ادرار انجام دهید.
آزمایش بارداری در خانه
اگر ترجیح می دهید آزمایش حاملگی را خودتان انجام دهید، می توانید از داروخانه یک بسته آزمایش بارداری بگیرید. همه ی این گونه بسته ها حاوی یک محلول شیمیایی هستند که باید با چند قطره از ادرار مخلوط کنید. برای این کار باید از نخستین ادرار صبحگاهی استفاده کنید زیرا بیشترین مقدار هورمون را دارد. اگر نتیجه مثبت بود می توانید با اطمینان به معاینه دوران بارداری بروید.
محاسبه تاریخ زایمان
از زمان لقاح تا تولد کودک حدود 266 روز به طول می انجامد. بیشترین احتمال انعقاد نطفه در زمان قاعدگی که 28 روز است، تخمک گذاری حدود 14 روز قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد، بنابراین 280 روز (266 به علاوه 14) از نخستین روز آخرین قاعدگی خود را حساب کنید. یادتان باشد که این محاسبه تقریبی است. حاملگی از 38 هفته تا 42 هفته طول می کشد و میانگین 40 هفته می باشد.
از چه چیزهایی باید احراز کرد؟
سیگار
سیگار، کودک شما را از اکسیژن محروم می سازد، کودکانی که مادران سیگاری داشته اند احتمال بیشتری وجود دارد که نارس به دنیا بیایند و وزن زمان تولد آنها کم باشد. سیگار کشیدن احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. هر قدر بیشتر سیگار بکشید ، خطر بیشتر است، بنابراین سیگار را کاملا کنار بگذارید.
الکل
مصرف الکل تاثیر جدی و جبران ناپذیری می تواند بر کودکتان بگذارد افراط در مصرف الکل هم برای شما و هم برای کودکتان خطر جدی است.
دارو
بسیاری از داروها آثار مضر و یا ناشناخته بر جنین می گذارند، بنابراین در دوران بارداری از مصرف دارو خود داری کنید.
خطرات دیگر
مدفوع سگ و گربه، گوشت خام و یا نیمه پخته ممکن است دارای انگلی به نام توکسوپلاسما باشد، که ضرر شدیدی بر جنین دارد. برای خالی کردن مدفوع سگ و گربه از دستکش استفاده کنید و گوشت نیمه پخته نخورید.