ورزش در دوران بارداری باعث بهبود احساسات مادر می شود زنان باردار می بایست از جستن و پریدن، توپ بازی کردن، تغییر ناگهانی در وضعیت بدن و فعالیت هایی که همراه با ریسک صدمه به شکم است، اجتناب کنند و بیشتر به ورزش های آیروبیک، کششی و قابل انعطاف و همچنین پیاده روی بپردازند.

رکسانا بزازبهبهانی کارشناس ارشد فیزیوتراپی، با اشاره به اینکه بارداری یک مرحله فیزیولوژیک و طبیعی است که نباید به آن به عنوان یک مشکل نگاه کرد، گفت: تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری شامل افزایش ترشحات هورمون ها، ترشح هورمون ریلاکسین، افزایش رشد و بزرگ شدن رحم و جنین و افزایش وزن بدن است.

وی در ادامه افزود: شنا و پیاده روی از ورزش هایی است که باید زنان باردار به انجام آن ها تشویق شوند؛ چرا که این ورزش ها در عملکرد مطلوب سیستم قلبی – عروقی و تنفسی موثرند و به نگهداری قدرت و توان عضلانی مادر کمک می کند. همچنین بازگشت سریع تر به وضعیت قبل بارداری را به همراه دارد.

بهبهانی با بیان اینکه انجام ورزش با شدت متوسط برای زنان باردار اساسی و مهم است، خاطرنشان کرد: از فواید ورزش در دوران بارداری می توان به کاهش ذخیره و تجمع چربی، افزایش سطح انرژی مادر، کاهش زمان بازگشت بدن مادر به قبل از بارداری، کاهش دردهای لگنی و کمردردها، شیوع کمتر افسردگی و کاهش یبوست و ادم اندام ها اشاره کرد.

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی در خصوص تاثیر ورزش بر جنین گفت: مطالعات جدید نشان می دهد کودکانی که مادر آن ها در دوران بارداری ورزش کرده اند، از تناسب اندام بهتری برخوردار هستند و شیوع چاقی در آن ها کمتر است.

وی در ادامه تصریح کرد: اضطراب زیاد مادر باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که از طریق گردش خون و جفت به نوزاد منتقل می شود. بنابراین تحریک پذیر بودن نوزاد و شدت گریه آن با وضعیت روحی و روانی مادر در ارتباط است.

بهبهانی یادآور شد: وجود بیماری های قلبی – عروقی مادر، عفونت های حاد، سابقه سقط جنین های خود بخودی، سابقه وجود زایمان های زودرس، بارداری چند قلو، خونریزی یا پارگی غشاهای کیسه آب، بارداری با افزایش فشارخون و آمبولی ریوی از موارد منع مطلق ورزش در دوران بارداری است.

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی در پایان تاکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه خونریزی ، درد قفسه سینه، کاهش کنترل عضلات، سردرد، تنگی نفس شدید، سرگیجه، کاهش حرکات جنین و پاره شدن کیسه آب باید بلافاصله ورزش را قطع کرد.