کمبود ویتامین دی (Vitamin D ) ممکن است موجب کاهش میزان باروری در زنانی شود که از لقاح مصنوعی (IVF ) استفاده کرده اند.

براساس مطالعه جدید صورت گرفته و چاپ شده در مجله غددشناسی و متابولیسم (JCEM) انجمن متخصصین غدد گفته می شود که کمبود ویتامین دی (D) در زنانی که تحت لقاح مصنوعی قرار میگیرند تقریبا در 50 درصد موارد موجب عدم بارداری میگردد.

مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات نشان میدهد که هورمونی که در پوست در نتیجه تابش نور خورشید تولید میشود یا از طریق غذاهای غنی شده جذب می گردد در بارداری بسیاری از پستانداران موثر بوده است.

برای آزمایش تاثیر ویتامین دی در بارداری انسان، محققان ایتالیایی آزمایشاتی بر روی زنانی که تحت آی وی اف، نوعی تکنولوژی باروری کمکی، قرار گرفتند انجام دادند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده، بیشتر از یک درصد نوزادانی که سالیانه در ایالات متحده به دنیا می آیند درنتیجه استفاده از آی وی اف لقاح یافته اند.

به گفته یکی از مولفان، السیو پافونی، کارشناس ارشد Ospedale Maggiore Policlinico میلان ، ایتالیا، این کلینیک بزرگترین مرکزی است که در زمینه به روز رسانی تاثیر ویتامین دی در باروری زنانی که از آی وی اف استفاده میکنند، فعالیت میکند. این کلینیک دریافته است که زنانی که دارای سطح ویتامین دی کافی در بدن خود هستند به نسبت آنانی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، احتمال بیشتری در تولید جنین خوب در بدن خود داشته و به احتمال زیاد باردار می شوند.

در یک مطالعه مقطعی به تحلیل سطح ویتامین دی زنانی که به منظور IVF به بخش باروری Fondazione Ca’ Granda at Ospedale Maggiore Policlinico در سال 2012 مراجعه کرده اند پرداخته شده است. محققان میزان موفقیت IVF در 154 زن دچار کمبود ویتامین دی و 181 زن با سطح ویتامین دی کافی در خونشان را مطالعه کرده اند. دست کم ng/ml 20 ویتامین دی در خون می تواند سطح مناسبی از هورمون را تشکیل دهد. وجود سطوح ng/ml 30 برای سلامت کلی توصیه می شود.

زنانی که دارای میزان کافی ویتامین دی در خون هستند دوبرابر بیشتر از آنانی که دچار کمبود ویتامین دی هستند شانس باردارشدن دارند. از آنجاکه سطح کافی این هورمون احتمال تولید جنین خوب را افزایش می دهد، محققان به این فرضیه رسیده اند که ویتامین دی در تولید تخمک های باکیفیت در تخمدان همانقدر موثر است که در القا جنین در رحم.

به گفته پافونی، باوجودیکه همچنان آزمایشات بالینی تصادفی بیشتری نیاز است تا یافته های فوق را به اثبات برساند، اما مطالعات ما نشان می دهد که کمبود ویتامین دی با ناباروری در ارتباط است. از انجاکه مصرف مکمل های ویتامین دی اقدامی ارزان و ساده با کمترین اثرات جانبی هستند، مطالعات بیشتر در این زمینه می تواند بطرز محسوسی بر روش درمان ناباروری تاثیر بگذارد.

 

منبع: انجمن متخصصین غدد (Endocrine Society) – این مطلب توسط خانم حنانه یوسفی ، کارشناس ارشد مترجمی زبان انگلیسی ترجمه شده و بصورت اختصاصی جهت انتشار در مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

Journal Reference:

  1. Alessio Paffoni, Stefania Ferrari, Paola Vigano, Luca Pagliardini, Enrico Papaleo, Massimo Candiani, Amedea Tirelli, Luigi Fedele, Edgardo Somigliana.Vitamin D Deficiency and Infertility: Insights From in vitro Fertilization CyclesThe Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2014; jc.2014-1802 DOI:1210/jc.2014-1802

 

منبع : hidoctor.ir