دبیرعلمی چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران با انجام مشاوره های قبل از بارداری می توان با کنترل سلامت مادر یک بارداری موفق و در نتیجه تولد نوزادی سالم را شاهد بود.

 دکتر فاطمه سروی در این باره اظهار داشت: جهت آنکه زنان در طول بارداری از سلامتی کامل برخوردار بوده و همچنین زایمان موفقی داشته باشند، لازم است حداقل سه ماه قبل از بارداری با مراجعه به متخصصان زنان و مامایی از مشاوره های قبل از بارداری استفاده کنند.

وی گفت: مادران لازم است در وضعیتی خوب وارد مرحله بارداری شوند و در صورت ابتلا به بیماری باید در مراحل اولیه بیماری تحت کنترل قرار گیرند.

سروی شایع ترین بیماری هایی را که منجر به مرگ و میرمادران باردار و نوزادان می شود، بیماری های زمینه ای شامل بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا، بیماری های روماتیسمی و نارسایی های کلیوی برشمرد و افزود: در میان بیماری های ذکر شده بیشترین عامل مرگ و میر مادران باردار مشکلات قلبی است که لازم است قبل از بارداری شناسایی شوند. در بسیاری از موارد نیز ممکن است ممنوعیت حاملگی وجود داشته باشد. در مواردی که مادران دارای فشار خون مزمن و دیابت کنترل نشده، حامله شوند ناهنجاری های جنینی و عوارض حاملگی افزایش می یابد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اینگونه مشاوره های پیش از بارداری و در حین دوران بارداری می تواند والدین و جامعه را از هزینه های سنگین تحمیل شده که در اثر بی توجهی و تولد نوزاد نارس ایجاد می شود، دور نگه داشته و منجر به تضمین سلامت مادر و نوزاد پس از دوره بارداری شود.

چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران از 22 تا 25 مهرماه در سالن همایش های رازی تهران برگزار می شود.

منبع : hidoctor.ir