کم خونی یک مشکل عمومی در زنان باردار تلقی می شود و عوارض نامطلوبی در رشد و متابولیسم بدن فرزند حتی در دوران جوانی می گذارد

مرتضی صفوی دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره مشکلات تغذیه ای دوران بارداری و رشد کودکان اظهار داشت: بیش از 2 میلیارد نفر زن فقیر در دنیا زندگی می کنند که کودکان و نوزادان دارای کمبود ید، آهن و ویتامین به دنیا می آورند.

به گفته وی در آمریکا 21 درصد کودکان کم درآمد دارای کمبود مواد معدنی و آلی هستند و 41 درصد از زنان کم درآمد سیاه و سفید دارای کم خونی هستند که به نوزادان خود آسیب می رسانند.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: حدود 200 میلیون کودک در کشورهای در حال توسعه دچار کمبود رشد شده اند که تا سن 5 سالگی آنها را درگیر می کند.
صفوی ادامه داد: سوء تغذیه مادران باردار در اثر عفونت نوزادان، کودکانی با وزن کمتر از 2500 گرم و 37 هفته به دنیا می آورند که مشکلات دوران کودکی و رشد را به وجود می آورند.

وی گفت: 18 تحقیق در چین نشان داد که مشکلات تغذیه ای در کودکی باعث به وجود آمدن مشکلات رفتاری در بزرگسالی می شود، بنابراین تغذیه مؤلفه مهم حیاتی برای توسعه جامعه سالم است که علاوه بر مشخصات جسمانی روح و رفتار و روان افراد نیز تاثیر دارد. به خصوص در دوران جنینی که ممکن است آثار آن تا آخر عمر همراه کودک باشد که شامل پروتئین ها، کربوهیدرات، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی است.

صفوی افزود: کمبود آهن در مادران باردار باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود که به حافظه کودکان در دوران جوانی و نوجوانی آسیب وارد می کند. براین اساس دسترسی به غذای سالم، استفاده مناسب از غذا، نگرش مثبت نسبت به غذاهای سالم از نکات قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید نگرش عادات خوب غذا خوردن در میان والدین افزایش یابد تا آگاهی والدین از مواد غذایی کم ارزش بالا رود و در صورت چنین کمبودهای با مراجعه به متخصصان و دریافت مکمل ها برای مادران باردار این مشکلات سوءتغذیه برطرف شود.

منبع : hidoctor.ir