یائسگی یک فرآیند فیزیولوژیک است، اما بعضی وقتها به دلیل نشانه ها و عارضه های ناشی از آن در مواردی سبب کاهش فعالیت بدنی و افسردگی می شود. این درصورتی است که این روزها

 

شواهد علمی بیانگر آن است که می توان  با درمان های مناسب زیر نظر پزشک، شرایطی را فراهم آورد تا یک زن بتواند از عوارض فیزیولوژیک یائسگی مصون بماند و قادر باشد در کنار آن مسئولیت های خانوادگی و اجتماعی خود را ادامه دهد.

سن بروز یائسگی بالا رفته

سن بروز یائسگی در قدیم حدود 47 سالگی بود، ولی امروزه با بهبود شرایط زندگی، چه به صورت بهبود وضع تغذیه یا پیشرفت های فرهنگی که عامل موثر در تداوم کار فیزیولوژیک اعضای مختلف بدن از جمله سیستم غدد داخلی است، یائسگی دیرتر بروز می کند؛ بنابراین امروزه سن متوسط بروز یائسگی را 50 الی 51 سالگی می دانند. یائسگی در بانوان لاغر زودتر و در بانوان چاق دیرتر شروع می شود و حتی شدت علائم و ناراحتی ها نیز متفاوت است به طوری که در بانوان لاغر و سفید پوست، علائم و ناراحتی ها شدیدتر تظاهر می کند. علائم یائسگی نخست به صورت آثار پیری روی اعضای تولید مثل واضح و آشکار می شود، ترشحات دوره ای و منظم استروژن و پروژسترون از چند سال قبل از شروع یائسگی به هم می خورد و ترشح استروژن کاهش یافته، تولید پروژسترون قطع می شود، در نتیجه علائمی در بدن بروز می کند که نحوه ظهور علائم و شدت آنها در افراد مختلف متفاوت است. بعضی به علت نامنظمی قاعدگی و برخی با قطع ناگهانی قاعدگی و احتمال حاملگی ناخواسته و بالاخره بسیاری به علت گرگرفتگی، بی خوابی و افسردگی به پزشک مراجعه می کنند. نباید فراموش کرد که فعالیت تخمدان ها تقریبا هیچ وقت به طور کامل قطع نمی شود و سال ها پس از یائسگی، تخمدان ها فعالیت مختصری خواهند داشت و گاهی فولیکولی از فولیکول های اولیه موجود در تخمدان رشد کرده و تولید استروژن بیشتر می شود و باعث خونریزی و گاهی حتی حاملگی بعد از یائسگی می شود.

این یک بیماری نیست

یائسگی یا Menopause عبارت است از تمامی تغییرات و علائم جسمی و روانی یک زن که در اواخر دوره فعالیت تولید مثل بروز و به تدریج  پیشرفت می کند. این تغییرات شامل چاقی، پوکی استخوان، کوچک و شل شدن سینه ها، خشکی و چروک پوست، کم شدن موی سر و در مواردی رویش مو در پشت لب بالا و روی چانه و اختلالات روانی به صورت تحریک پذیری، حساسیت و حالت های عصبی است. متاسفانه این روند فیزیولوژیک به صورت بیماری شناخته شده است و نام یائسگی که از یاس گرفته شده، معنی غلطی به خود گرفته است. این درحالی است که یک زن در دوران یائسگی فرصت می یابد از ماحصل فعالیت ها و زحماتی که تاکنون متحمل شده از قبیل اداره کردن خانواده و تربیت فرزندان با فراغ بال بهره ببرد. در واقع چون خداوند وظیفه تولید مثل را با تمام مسائل و عوارض آن  به زن محول کرده است، پس نباید بعد از اتمام این فرایند به کنج خانه رانده شود که این امر دور از انصاف و جفا در حق اوست.

این 4 دسته علامت را بشناسید

به طور کل علائم یائسگی را می توان به 4 گروه تقسیم کرد: نخست، اختلال قاعدگی به صورت نامنظمی و در نهایت قطع آن؛ دوم، اختلالات وازوموتور به صورت تپش قلب، تعریق و گرگرفتگی که معمولا به صورت ناگهانی بروز می کند؛ سوم،اختلالات عصبی و روانی که به صورت بی خوابی، هیجان و تحریک پذیری، افسردگی و سردرد بروز می کند و چهارم تغییرات نسجی در برخی اعضا از قبیل خشک شدن و چروکیدگی پوست، کوچک و شل شدن سینه ها، خشکی و شکنندگی مخاط مهبل، کوچک شدن رحم و تخمدان ها، اختلال در سیستم ادراری به صورت تکرر و سوزش ادرار و پوکی استخوان ها که به صورت دردهای استخوانی تظاهر می یابد. تغییرات وازوموتور و عصبی و روانی، پس از مدتی به تدریج تخفیف می یابد و قاعدگی قطع می شود، اما تغییرات نسجی ادامه یافته و پوکی استخوان ممکن است، باعث شکستگی های متعدد و خودبه خود شود.

این پایان نشاط شما نیست

با درمان هورمونی مناسب می توان تا حد زیادی عوارض یائسگی را کاهش داد که این درمان ها برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. با این روند می توان قاعدگی را حتی تا 65 سالگی یا بیشتر تداوم بخشید.  با این اقدام درمانی، عملا علائم یائسگی تظاهر پیدا نمی کند. با هورمون درمانی دیگر نشانه پوکی استخوان، چروکیدگی پوست و بی تناسبی جسمی مطرح نبوده، افسردگی و تحریک پذیری بروز نخواهد کرد. این وظیفه مهم حفظ سلامت جسمی و روانی و اجتماعی به عهده پزشکان است که با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه زنان به اطلاع آنان برسانند که آغاز یائسگی پایانی بر زندگی با نشاط نیست.

زنان نیز باید به منظور اطلاع از وضعیت روند یائسگی خود حتی پیش از شروع این فرآیند، با مراجعه به پزشکان متخصص در جریان وضعیت خود قرار گیرند.

پیوند تخمدان؟

یک شیوه و راه جدید که اخیرا امکان آن در مرکز تحقیقات سلولی صارم فراهم شده و در مرحله انجام امور کاربردی است، برداشتن و سپس فریز بخش کوچکی از تخمدان فرد در سنین باروری است که می توان پس از بروز علائم یائسگی آن بخش را به طور مجدد به بدن زن پیوند زد و با این کار از تجویز داروهای هورمونی بی نیاز شد. این شیوه روشی کاملا طبیعی است، در این روش بخشی از تخمدان جدا شده و مجدد پیوند زده می شود؛ با این کار می توان تا چند سال هورمون مورد نیاز بدن را تامین و در صورت نیاز می توان بخش دیگری را جایگزین قطعه قبلی کرد.

منبع-مجله سیب سبز

منبع : hidoctor.ir