حدود ۷۵ درصد از زنان بزرگسال، دست کم یکبار دچار عفونت های قارچی دستگاه تناسلی می شوند. به نظر نمی رسد که این عفونت از طریق آمیزش جنسی منتقل شود، اما ۱۲-۱۵ درصد از آقایان نیز دچار علائم آن، یعنی سوزش و خارش می گردند.
این نوع عفونت با رشد بیش از حد نوعی قارچ در دستگاه تناسلی ایجاد می شود. وقتی در میزان باکتری «کاندیدا آلبیکانس» عدم تعادل ایجاد می شود، این عفونت به وجود می آید.  

استفاده از آنتی بیوتیک ها به مقدار زیاد و مدت طولانی.باکتری های محافظتی دستگاه تناسلی را از بین می برند. این باکتری ها به طور طبیعی باکتری های کاندیدا را متوقف و از رشد زیاد آنها جلوگیری می کنند. بنابراین ممکن است بعد از مصرف مدتی آنتی بیوتیک، دچار این نوع عفونت شوید.  هم بیماری دیابت و هم بارداری باعث رشد قارچ ها می شود؛ چرا که در این شرایط ذخیره گلیکوژن در سلول های خاصی از دستگاه تناسلی کاهش و قندخون افزایش می یابد و به طور کلی خطر عفونت قارچی بیشتر می شود.  مصرف قرص های ضدبارداری باعث ایجاد تغییراتی در محیط دستگاه تناسلی می شوند؛ به طوری که سطح هورمون های استروژن افزایش می یابد و این تغییرات شرایط را برای رشد قارچ ها فراهم می کند.  تغییرات هورمونی مثل تخمک گذاری، یائسگی و بارداری  استفاده از لباس های زیر بسیار تنگ از جنس غیرپنبه و نامناسب که باعث افزایش دما، رطوبت و حساسیت محیط می شود.  ضعف سیستم دفاعی بدن بر اثر ایدز و یا بارداری  استفاده از وان کف صابون و اسپری های خوشبوکننده برای دستگاه تناسلی  خراشیدگی و التهاب سطح اندام تناسلی  این عفونت در میان افراد چاق و افرادی که در سنین باروری هستند، بیشتر است.   استرس باعث افزایش سطح آدرنالین می شود که می تواند روی هورمون های جنسی اثر بگذارد و منجر به تغییرات دوره قاعدگی و افزایش خطر ابتلا به عفونت های قارچی مهبل شود. به علت افزایش ترشح کورتیزول در مواجهه با استرس ها و کاهش مقاومت سیستم دفاعی بدن این خطر افزایش می یابد. عفونت های قارچی به خودی خود خطرناک نیستند، اما در صورت بدبو شدن ترشحات و تغییر رنگ آنها (زردتر شدن)، درد کمر و شکم، استفراغ و تب و بازگشت این علائم بعد از گذشت دو ماه، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عفونت های قارچی یا همان عفونت کاندیدایی مهبل، از شایع ترین عفونت های دستگاه تناسلی هستند که حاصل ایجاد آن، کاندیدا آلبیکانس است. در مهبل، باکتری های غیربیماری زای طبیعی وجود دارند که از بروز عفونت های باکتریایی و قارچی جلوگیری می کنند.

اما عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونت های مربوط به دستگاه ادراری که اغلب در خانم ها دیده می شود، علائم متفاوتی دارند. این ترشحات، سفت، شدید و بدبو می شود و تغییر رنگ می دهد و میزان ترشحات در زمان تحریک جنسی و دوران بارداری افزایش می یابد. این علائم می تواند نشان دهنده عفونت باشند. عفونت های دستگاه تناسلی از شایع ترین انوع عفونت ها هستند و سالانه افراد بسیاری را به مطب پزشک می کشانند، به طوری که از هر پنج زن، حتماً یک نفر به آن دچار می شود. مهم ترین عامل این عفونت ها، قارچ ها می باشند. همانطور که گفته شد، نام این قارچ کاندیدا آلبیکانس است. این قارچ به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و وقتی که بسیار زیاد شود، باعث بروز بیماری می شود.

با مراجعه به پزشک از شما راجع به موارد زیر سوال می شود:  از چه زمانی این تغییرات در شما ایجاد شده است؟  این تغییرات چگونه هستند؟ (از نظر شکل ظاهری)  احساس درد، سوزش و خارش هم دارید؟  آیا همسرتان نیز دچار این شرایط و یا وضعیتی مشابه آن شده است؟  آیا از کاندوم استفاده می کنید؟  چه چیزی باعث کاهش علائم و درد می شود؟ (دوش گرفتن؟ استفاده از دارو؟)  چه دارویی مصرف می کنید؟  آیا صابون و یا سایر مواد خوشبو کننده بدن تان را تغییر داده اید؟ آیا از لباس های زیر و جین های بسیار تنگ استفاده می کنید و یا جنس لباس های تان اغلب نایلونی است؟ پزشک شما با در نظر گرفتن نتایج آزمایش ادرار و نمونه برداری از دستگاه تناسلی، اقدام به درمان می کند. در اغلب مواقع برای اطمینان خاطر بیشتر، «تست pap» نیز از نظر خطر سرطان دهانه رحم انجام می شود. درمان بستگی به ارگانیسم ایجاد کننده عفونت دارد. بسته به علت عفونت، ممکن است از قرص های ضدقارچی، آنتی بیوتیک ها و شیاف استفاده شود، در عفونت های بسیار شدید، علائم بیماری مدتی پس از مصرف داروها برطرف می شود، ولی ممکن است مجدداً بعد از گذشت دوره ای بروز کنند.

اگر بعد از عفونت اول، عفونت دوم نیز ایجاد شود، باید سریعاً درصدد درمان آن برآیید. داروها به صورت شیاف یا کرم هستند، به این معنا که با یک پیستون به داخل مهبل فرستاده می شوند. این کار باید به مدت یک هفته هر روز انجام شود. این داروها عبارتند از: میکونازول (Miconazole)، تیو کونازول (Tioconazole)، باتوکونازول (butoconazole) و کلوتریمازول (Clotrimazole).  اگر باردار هستید، قبل از مصرف این داروها حتماً با پزشک تان مشورت کنید.  اگر علائم بعد از گذشت بیش از یک هفته همچنان ادامه داشتند، به پزشک مراجعه کنید. شاید عفونت شما از نوع بسیار حاد باشد و یا از مشکلات و عفونت های دیگری رنج می برید.

شیوه های مراقبتی در محیط خانواده سال هاست که نتایج خوبی داشته اند؛ اما پزشکان این شیوه ها را چندان تأیید نمی کنند.

بسیاری از خانم ها عادت دارند بعد از اتمام قاعدگی خود را با آب سرکه تمیز کنند. پزشکان این روش پاک کردن را قبول دارند. ۱ تا ۳ قاشق غذاخوری سرکه را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و هر روز یک بار به مدت یک هفته با این محلول خود را بشویید. 

ماست بخورید. ماست باعث رشد برخی باکتری های خاص مفید می شود و از رشد عفونت های قارچی جلوگیری می کند.  از آنجا که تعادل شیمیایی دستگاه تناسلی بسیار مهم و حساس است، بهتر است به آن اجازه دهید خودش را تمیز کند. این کار به صورت طبیعی از طریق ترشحات مواد مخاطی انجام می شود.  سیر، یکی از درمان های طبیعی جهت مبارزه با عفونت کاندیدایی است. خواص ضد قارچی، ضدانگلی و ضدویروسی عصاره تازه سیر اثبات شده است. اما اگر دچار دیابت، کاهش قندخون، بی خوابی، پیوند اعضا، بیماری پوستی و اختلالات انعقادی هستید و یا در دوران حامگلی و یا شیردهی به سر می برید، بهتر است هیچ گاه در مصرف سیر زیاده روی نکنید. با عصاره سیر هم می توانید خود را شستشو دهید. همچنین از کپسول سیر می توانید به صورت روزانه استفاده کنید.

دستگاه تناسلی خود را خشک کنید؛ به خصوص بعد از دستشویی و دوش گرفتن.  اگر دچار این وضعیت شده اید، بهتر است از خوردن شیرینی جات، نوشیدنی های شیرین و میوه های خشک شده بپرهیزید. حداقل هفته ای سه بار ماست بخورید؛ زیرا حاوی لاکتو باسیل است.  پس از ادرار و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو به عقب خود را بشویید تا باکتری های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه تناسلی رانده نشود.  لباس های زیر خود را از جنس الیاف نخی و پنبه ای انتخاب کنید. لباس های نایلونی، شلوارهای تنگ جین، مایو و جوراب شلواری نیز این احتمالات را افزایش می دهد.  حداقل روزی یکبار، لباس زیر خود را عوض کنید.  به هنگام عادت ماهیانه، مرتباً نوار بهداشتی خود را تعویض کنید و قبل و بعد از این کار دست های تان را با آب و صابون بشویید.  از شامپوهای ملایم و صابون غیرمعطر و ملایم استفاده کنید.  هیچ گاه لباس های خیس و مرطوب به تن نکنید.  هیچ گاه ادرار خود را نگاه ندارید.  از مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها خودداری کنید.  از استرس های بی مورد دوری کنید.  وزن تان را کاهش دهید تا دچار چاقی نشوید.

تحریریه دنیای سلامت

زیبـــا شــو دات کام

عفونت های قارچی در زنان was last modified: سپتامبر 13th, 2011 by ملیکا بینا