خانم هایی که در سنین بالا قصد بارداری و بچه دارشدن دارند چه وجه تمایزی نسبت به خانم های جوان دارند و بارداری شان چه فرقی با دیگر خانم های باردار دارد؟

 پزشکان می گویند خطرهای دوران بارداری مانند دیابت، افزایش فشار خون و مشکلات عروقی در هر سنی برای زنان وجود دارد که البته این مشکلات در زنان پا به سن گذاشته که سابقه چنین بیماری هایی را داشته اند، بیشتر به چشم می خورد. بارداری زنان بالای 35 سال خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد با این حال معاینه و مراقبت مرتب زنان می تواند باعث تشخیص سریع بیماری و درمان آن شود.

زنان بالای 35 سال در صورت بارداری ناچار خواهند بود که بیشتر از روش سزارین برای زایمان استفاده کنند که چنین عملی درصد تولدهای زودرس و ایجاد مشکل در نوزاد را افزایش می دهد اما با وجود چنین خطراتی از نقطه نظر پزشکی هیچ دلیلی وجود ندارد که زنان در سنین بالای 35 سال باردار نشوند بلکه می توانند تحت نظر و مراقبت پزشک، موهبت مادر شدن را تجربه کنند.

تحقیقات نشان داده است که یکی از خطرات بارداری در سنین بالا تولد فرزندان با سندروم داون است که امکان تولد چنین کودکانی در بارداری های بالای 35 سال یک به 385، در بارداری های بالای 40 سال یک به و در بالای 45 سال یک به 30 است. زنانی که در سنین پایین تر از 30 سال باردار می شوند، امکان تولد فرزندی مبتلا به سندروم داون در آن ها یک به 700 بوده است و در این سنین نقص ها و بیماری های ژنتیکی یا بیماری دریچه های قلبی و تولد فرزندانی با قلب ناقص به ندرت دیده می شود.امروزه با بررسی و آزمایش مایع جنینی این امکان فراهم شده است تا از تولد فرزندان ناقص و مبتلا به نقص های ژنتیکی جلوگیری شود.

مادر شدن موهبتی است که تا حد امکان باید برای برخورداری از آن با موانع مقابله کرد و بررسی ها نشان داده است حتی در سن بالا هم نباید بدون مشورت پزشک از آن صرف نظر کرد زیرا کارشناسان علوم تربیتی عقیده دارند زنانی که در سنین بالا بچه دار می شوند، از توانایی های خاصی برخوردار هستند به طور مثال نسبت به موضوع بیدار خوابی و شیر دادن به بچه خود کمتر احساس ناراحتی می کنند و به راحتی می توانند برنامه روزانه خود را با برنامه نگهداری فرزندانشان هماهنگ سازند.

از سوی دیگر این مادران خونسردتر، آرام تر و متین تر و از لحاظ رفتاری متعادل تر از مادران جوان تر هستند و بهتر می دانند در زندگی چه می خواهند. بسیاری از این مادران از لحاظ کاری تحت فشار قرار نمی گیرند و این احساس آرامش را در محیط کار و شغل شان نیز نمایان می کنند.

براساس آمارهای ارائه شده در کشورهای صنعتی درصد چنین تولدهایی یک تا 5 درصد است. مادرانی که قصد دارند در سنین بالا باردار شوند، در بیشتر موارد ممکن است نسبت به توانایی خود درباره نگهداری کودکشان و وظایف مادری هم به شک و تردید دچار شوند و از این مسئله هراس داشته باشند که البته درصد این احساس در میان زنان مختلف و متفاوت است.

البته کارشناسان به چنین والدینی هشدار می دهند که در تربیت فرزندان خود تعادل و واقع بینی را از دست ندهند زیرا گاهی دیر بچه دار شدن باعث می شود توجه بیش از حد به کودک خود نشان دهند این رفتار باعث می شود که کودک در جامعه و برخورد با افرادی که این طرز تربیت را قبول ندارند، منزوی و گوشه گیر شود.روان شناسان توصیه می کنند: به همین دلایل است که باید سن والدین به هنگام بچه دار شدن مورد بررسی و توجه قرار گیرد زیرا اختلاف سنی زیاد میان والدین و کودک می تواند به وسعت این مشکلات دامن بزند.

نکته قابل توجه دیگر این است که بسیاری از مادرانی که در سنین بالا بچه دار می شوند، نگران واکنش محیط اطراف خود و واکنش اجتماعی افراد نسبت به موضوع بارداری خود هستند و چون زنان همواره نسبت به موضوع مقبولیت حساس هستند و به طور معمول خود نیز می دانند که خانواده، دوستان، همکاران، مادران جوان تر و پزشکان نسبت به مادرانی که در سنین بالا بچه دار می شوند، واکنش مثبتی نشان نمی دهند، ممکن است با مشکلات روحی مواجه شوند.

خراسان

منبع : hidoctor.ir