چه عواقبی پس از کنارگذاشتن روش های ضدبارداری متوجه خانم ها می شود و علائم و نشانه های هر یک کدامند؟ با ما در دانستن آنان همراه باشید.

 اگر فکر می کنید زمان آن فرا رسیده که برای بارداری اقدام کنید، قدم اول قطع روش های پیشگیری از بارداری است. به محض انجام این کار، هورمون هایی که پیش از این در بدن شما آزاد می شدند، ظرف مدت 5 روز بدن شما را ترک خواهند کرد و بعد از آن ممکن است با علائم غافلگیرکننده ای رو به رو شوید که بعضی از آنها ممکن است شبیه علائم بارداری باشند.
نگران نباشید، این علائم نشان دهنده تلاش بدن شما برای بازیابی تغییرات چرخه طبیعی است که به دلیل استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مانند قرص، چسب و یا حلقه ضد بارداری متوقف شده بود. بهتر است خودتان را برای دست و پنجه نرم کردن با علائم زیر طی یک یا دو ماه آینده آماده کنید.
آکنه
درست زمانی که تصمیم می گیرید باردار شوید، یک یا دو و یا حتی ده جوش بزرگ روی صورت شما پدیدار می شود. مشکل جوش زدن بعد از قطع روش های جلوگیری از بارداری به چند دلیل اتفاق می افتد:
قرص، چسب و یا حلقه جلوگیری از بارداری دیگر باعث تولید استروژن در بدن شما نمی شود. استروژن هورمونی است که به جنگ پوست چرب می رود و به همین دلیل از این قرص اغلب برای درمان آکنه تجویز می شود. قطع روش های جلوگیری از بارداری، میزان تستسترون را در بدن شما بالا می برد، این هورمون باعث جوش می شود.
بازگشت به چرخه طبیعی پیشین به این معنی است که هورمون های شما به طور مداوم در جوش و خروش هستند و پوست حساستان با جوش زدن به این وضعیت پاسخ می دهد. خبر خوب این است که داروهای زیادی مانند بنزول پروکساید وجود دارند که می توانید با خیال راحت در حالی که برای بارداری اقدام می کنید از آنها استفاده کنید. علاوه بر استفاده از داروها، می توانید از کرم پودر برای پوشاندن جوش ها استفاده کنید.
هیجانات متغیر و ناپایدار
اقدام برای بارداری و انتظار برای باروری به خودی خود استرس زا است اما بعضی از تغییرات خلق و خو اعصاب، نتیجه قطع جریان مداوم هورمون هایی است که روش های پیشگیری از بارداری باعث آن می شدند. این هورمون ها، شما را از نظر احساسی و هیجانی در وضعیت آرام و حتی خونسرد قرار می داد و این حالت حداقل سه هفته در ماه تداوم داشت. در حال حاضر با قطع روش های جلوگیری از بارداری، نوسانات هورمونی دوباره از سر گرفته شده اند و در واقع مقدار هر کدام از انواع هورمون ها در بدن شما می تواند هر هفته تا 10 برابر تغییر کند و به شکل معناداری مقدار آن در هر روز متفاوت باشد. این طوفان تغییرات بعد از سه دوره عادت ماهانه  فروکش خواهد کرد.
حساس شدن سینه ها
بعد از قطع روش های جلوگیری از بارداری متوجه حساسیت بیش از حد در سینه هایتان خواهید شد و از آنجا که حساسیت در سینه ها از علائم بارداری است، ممکن است فکر کنید باردار شده اید. بیشتر از اینکه احتمال داشته باشد قبل از اولین عادت ماهانه بعد از قطع روش های پیشگیری، باردار شده باشید، این علائم و دردناک شدن سینه ها احتمالا یکی از عوارض جانبی فعالیت مجدد تخمدان ها است که مشغول تولید استروژن و ساختن تخمک است.

منبع : hidoctor.ir