بهترین غذای ارگانیک برای یک نوزاد شیر مادر است. در واقع، نوزاد به مدت شش ماه زندگیش را با شیر مادر حفظ می کند.

علاوه بر این، شیر مادر می تواند طبق منحنی رشد کودک تغییر کرده و مقدار درست مواد مغذی مورد نیاز در زمان مناسب را فراهم کند.برخی روش هایی که تضمین میکنند شیر دادن به نوزاد مناسب و درست انجام میشود.

-مطمئن شوید که طرز قرارگیری، موقعیت و چفت کردن نوزاد برای شیر خوردن درست است. شیر دادن به نوزاد تجربه ای بدون درد است. هر دردی که در نوک سینه یا هاله حس می کنید مربوط به داخل بدن است. میتوانید در این موارد از یک مشاور حرفه ای شیردهی کمک بگیرید.

-چفت کردن (latch-on) درست وقتی است که دهان نوزاد هاله را پوشانده و لبهایش بیرون و دور آن باشد.

-شیر مادر بهترین غذا است چون حاوی foremilk است که در درجه اول پروتئین کم و آب دارد و Hind milk که سرشار از چربی است. یک تغذیه خوب 20 تا 30 دقیقه طول می کشد و در این زمان باید مطمئن شوید که کودک یک وعده غذایی سالم و بی خطر دارد.

-حواستان به تعداد پوشک های خیس کرده (7 تا 8 عدد تا 6 روز بعد از تولد)، پوست نرم و انعطاف پذیر نوزاد، ساعات خوب خواب، و دمای عادی بدن نوزاد باشد. این عوامل برخی از شاخص های یک تغذیه خوب هستند.

-از سینه ها مراقبت کنید. قبل از هر بار شیر دادن سینه را به آرامی از پشت هاله ماساژ دهید تا fore milk رو نوک و هاله بریزد. این کار را در آخر هم انجام دهید.fore milk یک مرطوب کننده عالی و Hind milk یک ضدعفونی کننده عالی است.

-مادرها باید مقدار زیادی آب، 50 تا 55 درصد کربوهیدرات ها، 12 تا 15 درصد پروتئین، 20 تا 30 درصد چربی (اشباع نشده، اسیدهای چرب غیرترانس) مصرف کنند.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.

منبع : hidoctor.ir