انجام معاینات قلبی، قبل از اقدام به بارداری در تمام خانم ها ضروری است زیرا بارداری و نوع زایمان ممکن است بر تشدید بیماری تاثیر داشته باشد به گونه ای که در برخی مواقع احتمال ایست قلبی مادر در حین زایمان و بیهوشی را در پی داشته باشد.

دکتر بابک حیدری اقدم  با بیان اینکه زنان باید قبل از اقدام به بارداری معاینات قلبی را انجام دهند و نسبت به سلامت قلبی خود اطمینان داشته باشند، گفت: زنان بارداری که دچار بیماری های قلبی هستند باید تحت نظر متخصص قلب و عروق نوع زایمان خود (سزارین یا طبیعی) را انتخاب کنند زیرا بنا بر نوع و شدت بیماری، نوع زایمان می تواند برای مادر خطر آفرین باشد.

وی افزود: زنانی که دچار بیماری هایی از قبیل نارسایی، افتادگی دریچه قلب و تنگی عروق به صورت خفیف هستند می توانند یک دوره بارداری کاملا طبیعی و یک زایمان موفق را تجربه کنند اما نباید فراموش کرد که این افراد نیز باید تحت نظر متخصص قلب و عروق باشند.

این متخصص قلب و عروق با توجه به افرادی که به بیماری های شدید قلبی مبتلا هستند، عنوان کرد: برای برخی از بیماران که به نارسایی، تنگی دریچه قلب و تنگی عروق شدید مبتلا هستند، بارداری ممنوع است و به هیچ عنوان این افراد نباید اقدام به بارداری کنند، اما اگر این زنان باردار شدند باید در سه ماهه اول بارداری با مجوز کمیسیون پزشکی و پزشکی قانونی اقدام به سقط کنند.

وی افزود: اگر این زنان باردار شده باشند و با تاخیر متوجه بارداری خود شوند باید تمام دوره بارداری و زایمان خود را تحت نظر پزشک متخصص قلب و عروق باشند و زایمان را در بیمارستانی انجام دهند که بخش قلب و عروق داشته باشد.

این فلوشیپ فوق تخصصی آرتروپلاستی در ادامه یادآور شد: معاینات قلبی قبل از زایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از این طریق می توان برخی بیماری ها را درمان و تحت کنترل قرار داد تا خانم، بارداری بسیار آسوده ای داشته باشند. برای مثال اگر خانمی دچار تنگی عروق قلب باشد می توان قبل از بارداری با انجام بالون قلب تنگی قلب را برطرف کرد و فرد همانند سایر افراد یک دوره بارداری را داشته باشد.

این متخصص قلب و عروق در پایان خاطرنشان کرد: زنانی که به فشار عروق ریه بالا و برخی بیماری های مادرزادی مانند افرادی که خون قلب از سمت راست به چپ وارد می شود بارداری ممنوع است زیرا بیش از 50 درصد احتمال دارد حین بیهوشی و زایمان خانم دچار ایست قلبی شود.

آنا

منبع : hidoctor.ir