بارداری گرچه کوتاه است اما دوره ای مملو از تغییرات هورمونی و متابولیک است که تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها ایجاد می کند. بثورات و تغییرات پوستی در طول بارداری مسئله ای فوق العاده شایع است و به علت شرایط خاص روانی زنان باردار، این تغییرات می توانند باعث بروز نگرانی هایی شود.

یک متخصص پوست و مو  گفت: «بثوراتی که در دوران بارداری مشاهده می شوند همگی از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. برخی از آن ها تغییرات پوستی شایعی هستند که تقریباً در تمام زنان باردار دیده می شوند و برخی دیگر مشکلات نسبتاً نادرتری هستند.»

دکتر غلامحسین غفارپور در توضیح این مطلب گفت: «یکی از تغییرات شایع در بارداری، تیره شدن رنگ پوست است. این تغییر در خانم هایی که موی تیره و پوست سفید دارند، دیده می شود. قسمت هایی از بدن که به طور طبیعی تیره تر هستند به خصوص نوک سینه ها و هاله اطراف آن ها، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم تیرگی بیشتری پیدا می کنند. معمولاً پس از گذشت 8-7 ماه بعد از زایمان، رنگ پوست بازمی گردد اما نه به حالت اول! یعنی نسبت به قبل، تیره تر نیز خواهد بود.»

همچنین وی گفت: «در دوران بارداری احتمال ایجاد لک بارداری افزایش می یابد. به همین دلیل در بیشتر موارد شاهد ایجاد ملاسما یا لک بارداری خواهیم بود. البته از نظر ژنتیکی، احتمال بروز این لک در افرادی که مستعد این مسئله باشند، بیشتر است اما جای نگرانی نیست چون معمولاً بعد از 8-7 ماه این لک ها خودبه خود از بین می روند.»

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در دوران بارداری در اثر افزایش وزن ناگهانی (15 کیلوگرم یا بیش از آن)، خطوط قرمز رنگی روی پوست ایجاد می شود، گفت: «با افزایش وزن بارداری، این خطوط قرمزرنگ روی شکم، سینه، باسن، کتف و ران ایجاد می شود که معمولاً به تدریج قرمزی آن ها از بین می رود. البته گاهی در مواردی هم رنگ قرمز از بین نمی رود و شیارهایی در سطح پوست ایجاد می شود که ممکن است به حالت اول بازنگردد. هرچه استعداد فرد بیشتر باشد احتمال بروز این خطوط که اصطلاحاً به آن استریا می گویند، بیشتر خواهد بود.»

غفارپور در ادامه افزود: «اکثر زنان باردار یعنی حدود درصد دچار استریا می شوند. استفاده از کرم اسیدمیوه بعد از زایمان تا حدودی در رفع شیارها و خطوط ایجاد شده روی پوست کمک کننده است. لیزر فراکشنال CO2 نیز تا حدودی می تواند این خطوط را کم رنگ کند.»

این متخصص پوست و مو در پایان با بیان اینکه از دیگر تغییرات رخ داده در دوران بارداری توقف ریزش مو به علت ترشح هورمون های استروژن است، گفت: «بعد از بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ریزش مو بیشتر می شود. درنتیجه 70-60 درصد موها می ریزد و 8 ماه بعد از زایمان، مو رشد می کند. هرچند رشد مو به حالت اولیه برنمی گردد و ممکن است تا چند درصد فرد دچار ریزش مو شود.»

سلامانه

منبع : hidoctor.ir