خانم های باردار مراقب باشند در دوران بارداری شان هرگز مغز حیوانات یا تخم مرغ خام نخورند این دوماده بسیار مضر و خطر آفرین برای خود و جنین شان به حساب می آیند.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران با بیان اهمیت تغذیه در دوران بارداری، گفت: مصرف مغز حیوانات به علت احتمال ابتلا به باکتری لیفتریا و تخم مرغ خام در دوران بارداری ممنوع است، همچنین زنان باردار باید از تماس با حیوانات خانگی بپرهیزند.
ماریا صادقی درباره مصرف کله پاچه به ویژه مغز آن، اظهار داشت: مصرف مغز حیوانات در بارداری ممنوع است زیرا ممکن است حاوی باکتری های مضر مانند لیفتریا باشد که ابتلا به این آلودگی به سقط جنین یا مرده زایی منجر می شود.

* مصرف تخم مرغ عسلی یا خام ممنوع است

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: مصرف تخم مرغ عسلی یا خام یا غذاهایی که حاوی تخم مرغ خام هستند مانند سس مایونز در بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است حاوی باکتری سالمونلا باشد.
وی ادامه داد: همچنین این باکتری می تواند در مرغی که خوب پخته نشده است دیده شود به همین علت مادران باید مراقب مصرف جوجه کبابی که خوب پخته نشده است باشند. سالمونلا برای مرغ، فلور طبیعی محسوب می شود ولی برای انسان ها به ویژه زنان باردار ممنوع است.
* زنان باردار مراقب انگل گوشت خام باشند
صادقی تصریح کرد: توکسوپلاسموز انگلی است که در گوشت خام وجود دارد و آلودگی به آن می تواند منجر به مشکلات بینایی یا ذهنی در جنین شود به همین علت زنان باردار از تماس با حیوانات خانگی مانند گربه بپرهیزند زیرا توکسوپلاسموز ممکن است در مدفوع گربه مشهود باشد. همچنین مصرف شیر غیر پاستوریزه می تواند خطر ابتلا به این انگل را افزایش دهد.
وی گفت: با توجه به تغییراتی که در خلق و خوی زنان باردار ایجاد می شود و بسیاری از آنها به سمت افسردگی میل پیدا می کنند در نتیجه تمایل آنها به پخت و پز و تهیه غذای مناسب کاهش می یابد به همین دلیل مصرف انواع فست فودها و غذاهای منجمد در این دوران افزایش می یابد که هیچ کدام به واسطه نمک زیاد، مواد نگهدارنده و کالری زیاد مناسب نیست.
دبیر انجمن علمی مامایی ایران خاطر نشان کرد: توجه خانواده ها به حمایت از زنان باردار در جهت مصرف سبزی ها و میوه های تازه، پروتئین، لبنیات به ویژه شیر و مغزهایی مانند گردو، پسته و بادام توصیه می شود.

فارس