متاسفانه در زمان بارداری احتمال ابتلای افراد به عفونت ادراری از همیشه بیشتر خواهد بود که در این زمینه با متخصص اورولوژِی صحبت کرده ایم با ما همراه باشید.

یک اورولوژیست با هشدار اینکه هر فردی می تواند به عفونت ادراری مبتلا شود ولی بروز آن در خانم ها به خصوص خانم های باردار بسیار شایع تر است، گفت: «در خانم های باردار هورمون ها باعث تغییراتی در سیستم ادراری می شوند که فرد را مستعد ابتلا به عفونت ادراری می کند. هورمون پروژسترون باعث اتساع حالب ها می شود و عضلات حالب را شل می کند و این سبب کندی تخلیه ادرار به وسیله حالب ها می شود و علاوه بر آن، بزرگ شدن رحم، به حالب ها فشار می آورد و تخلیه ادرار را بیشتر با مشکل مواجه می کند، درنتیجه خانم باردار بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری است.»

دکتر محمدرضا صفری نژاد اظهار داشت: «از سوی دیگر با توجه به اینکه ادرار خانم های باردار کمتر اسیدی و حاوی قند زیادتری است، هر دو عوامل مذبور باعث افزایش استعداد به عفونت ادراری می شوند. در ضمن رحم بزرگ شده به مثانه نیز فشار وارد و از خالی شدن کامل آن جلوگیری می کند و هر موقع ادرار در مثانه باقی بماند، باکتری ها در آن تکثیر پیدا کرده و باعث عفونت ادراری می شوند.»

وی در ادامه با بیان اینکه عفونت ادراری در سیستم ادراری را به دو گروه تقسیم می کنند، گفت: «عفونت دستگاه ادراری به عفونت دستگاه ادراری تحتانی (مجرای ادرار و مثانه) و عفونت دستگاه ادراری فوقانی (حالب ها و کلیه ها) تقسیم بندی می شود. عفونت دستگاه ادراری تحتانی خطرناک نیست ولی اگر درمان نشود عفونت به طرف بالا سرایت می کند و باعث عفونت دستگاه ادراری فوقانی می شود که خطرناک است.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «خانم های بارداری که دچار عفونت دستگاه ادراری تحتانی هستند، به علت ادرار باقیمانده اگر درمان نشوند، عفونت به طرف بالا و سمت کلیه ها می رود و آن ها را درگیر می کند بنابراین هر نوع عفونت ادراری در خانم ها باید درمان شود تا از گسترش آن به طرف کلیه ها جلوگیری شود.»

رییس انجمن کلینیک سلامت خانواده با اشاره به اینکه عفونت کلیه ها نیازمند بستری در بیمارستان است، گفت: «تکرر ادرار و احساس نیاز فوری به ادرار، مشکل در ادرار، احساس سوزش، درد در قسمت تحتانی شکم و کمر، ادرار کدر و بدبو را از علائم عفونت ادراری هستند. وقتی هم که عفونت کلیه ها را گرفتار کند خانم باردار باید در بیمارستان بستری شود. از علائم عفونت کلیه می توان به تب و لرز و تعریق، درد و حساسیت پهلو و تهوع و استفراغ اشاره کرد.»

صفری نژاد در پایان افزود: «اگر خانمی قبل از بارداری دارای مشکلی است که باعث عفونت ادراری مکرر در وی می شود مثل برگشت ادراری، باید قبل از بارداری مشکل مذبور را برطرف کند و حداقل 6 ماه از آخرین عفونت ادراری وی گذشته باشد و سپس باردار شود.»

منبع: سلامانه

منبع : hidoctor.ir