ورزش و نرمش و پیاده روی برای هر زن بارداری می تواند مفید واقع شود و زایمانی بسیار احت و طبیعی را برایش رقم بزند بنابراین در این مورد توضیحاتی برای خانم های باردار داریم.

متخصص و جراح زنان گفت: ورزش های دوران بارداری باید سبک باشد، راه رفتن در استخر و شنای ملایم، یوگا و نیم ساعت پیاده روی بر سطحی صاف برای زنان باردار مفید است.

 اشرف آل یاسین در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره ورزش ها و نرمش های دوران بارداری، اظهار داشت: زنان باردار به شرطی که سابقه بیماری های زمینه ای مانند مشکلات قلبی و فشار خون یا سابقه زایمان زودرس نداشته اند برای نرمش در دوران بارداری منعی ندارند.

وی افزود: زنان بارداری که قبلاً ورزشکار بوده اند تقریباً می توانند ورزش خود را ادامه دهند اما ورزش در این دوران نباید به سنگینی پیش از بارداری باشد.

این فلوشیپ نازایی گفت: انجام ورزش های هوازی برای زنان باردار مفید است و زنانی که پیش از بارداری ورزش نکرده اند نیز می توانند در این دوران ورزش کنند.

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی گفت: به زنان باردار توصیه می کنیم تا در کلاس های تن آسایی که ویژه زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است شرکت کنند چرا که در این کلاس ها نرمش هایی وجود دارد که کمک کننده است. همجنین ورزش ذهنی یوگا می تواند زنان را برای زایمان طبیعی آماده سازد.

وی ادامه داد: زنانی که زایمان اول شان است و زمینه خطر نیز ندارند و آنهایی که سابقه زایمان طبیعی دارند بهتر است در کلاس های ورزش زایمان طبیعی شرکت کنند.

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کلاس های ورزش زایمان را رایگان برگزار می کند و زنان باردار می توانند تقریباً در تمام بیمارستان های دولتی و دانشگاهی به صورت رایگان از این کلاس ها استفاده کنند. همچنین این کلاس ها با هزینه ناچیز چیزی حدود 5 تا 10 هزار تومان در بیمارستان های خصوصی نیز برگزار می شود.

وی با بیان اهمیت این کلاس ها در زایمان طبیعی اظهار داشت: این کلاس ها شرایط زنان باردار را برای زایمان طبیعی میسر می کند و با ورزش ها و نرمش هایی که دارد زمینه زایمانی راحت را فراهم می کند.

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی ادامه داد: این نرمش ها موجب آرام شدن و آمادگی برای زایمان می شود. همچنین ایروبیک و نرمش های سبک مانند نیم ساعت پیاده روی بر سطحی صاف می تواند وضعیت فیزیولوژیک بدن را طبیعی تر کند.

آل یاسین خاطر نشان کرد: با توجه به ترشح برخی هورمون ها در دوران بارداری چنانچه مادری بی حرکت باشد و تغذیه مناسبی نداشته باشد می تواند به دیابت بارداری مبتلا شود در حالی که پیاده روی انرژی اضافی را می سوزاند و مانع ابتلا به دیابت می شود.

منبع:سلامانه

منبع : hidoctor.ir