ناباروری در زوجین و عوامل مهم در ایجاد آن و روش های درمانی مختلف آن از سوالات مهم و رایج در بین این گونه افراد از پزشکانشان است که در این مطلب به برخی از آنان پرداخته ایم.

بدلیل عدم آموزش و یا آموزش های غلط در جامعه ما، اصولا دانش زوجین در مورد بارداری بسیار اندک است، این مقاله چند سوال و جواب بسیار مهم را درباره نحوه بارداری پاسخگوست.

1-باردار شدن سهل است؟ خیر اینطور نیست شانس حاملگی در یک زوج بارور تنـها 25% در هر ماه است.

2- اگر بطور مرتب مقاربت داشته باشیم حاملگی رخ میدهد؟ خیر برنامه ریزی زمانی در امر بارداری بسیار مهم است. اسپرم قادر است 5-3 روز درون بدن زن زنده باقی بماند. بهترین زمان مقاربت هنگام تخمک گذاری زن میباشد (معمولا 12 تا 15 روز پیش از آغاز قاعدگی بعدی). توصیه می شود که این آمیزش جنسی یک روز درمیان صورت گیرد.
3- ناباروری مشکل زنان است؟ ثابت گردیده  35% زنان ، 35% مردان،20% هر دو و 10% عوامل ناشناخته، عامل ناباروری می باشند.
4- ناباروری به مرور زمان رفع میگردد؟ خیر ناباروری یک نارسایی سیستم تولید مثلی بوده و نیاز به درمان پزشکی دارد.
5- ناباروری یک اختلال روانشناختی است؟ خیر اینگونه نیست که با القاء ذهنی بتوان ناباروری را درمان کرد.
6- ناباروری یک اختلال نادر است؟ خیر از هر 7 زوج یکی مشکل ناباروری دارند. اما با پیشرفت علم درمان 80 تا درصد این زوج ها موفقیت آمیز بوده و می توانند صاحب فرزند شوند.
7- سن و ناباروری ارتباط چندانی با هم ندارند؟ خیر اوج قدرت باروری زن در سن 20 سالگی می باشد که این وضعیت تا سن 30 سالگی تقریبا ثابت می ماند. اما از 35 سالگی  به بعد قدرت باروری زن با سرعت بیشتری کاهش می یابد. یک زن 25 ساله که رابطه جنسی غیر محافظت شده دارد در ظرف یک سال 86% شانس حاملگی دارد. این شانس در سن 35 سالگی به 52% و در سنین 40 تا 45 سال به 50 تا 10 درصد کاهش می یابد. احتمال ناباروری، افزایش نواقص ژنتیکی در نوزاد و عوارض بارداری پس از سن 35 سالگی در زنان و سن 50 سالگی در مردان افزایش می یابد.
8- بلافاصله پس از قطع قرص های ضد بارداری حاملگی روی میدهد؟ خیر پس از قطع مصرف اینگونه قرص ها 1 تا 6 ماه (بطور متوسط 3 ماه) طول میکشد تا زن قدرت باروری خود را باز یابد.
9- چنانچه زوجی پس از چند ماه موفق نشدند بچه دار شوند نابارور تلقی میگردند؟ خیر زوجی نابارور تلقی میگردند که پس از یک سال تلاش زن باردار نشده باشد.بنابراین چنانچه تا یکسال نزدیکی جنسی (بدون پیشگیری و به قصد تولید مثل) موفق به بچه دار شدن نشدید نگران نشوید اما پس از یکسال به پزشک مراجعه کنید.
10- اگر نخستین فرزند براحتی متولد شده باشد احتمال ناباروری در زوج منتفی میگردد؟ خیر بسیاری از زوجین پس از متولد شدن نخستین فرزندشان دچار مشکلات ناباروری میگردند.
چند نکته مهم در رابطه با حاملگی:
1- اگر تصمیم دارید صاحب فرزند شوید حین مقاربت از مواد لغزنده کننده (حتی محلول در آب) و یا بزاق دهان استفاده نکنید. زیرا که این دو  موجب کشته شدن اسپرم می شوند.
2- برای باردار شدن زن، رسیدن به مرحله ارگاسم (اوج لذت جنسی) در مردان ضروری اما برای زنان غیر ضروری ست.
3-کشیدن سیگار جنبندگی و تحرک اسپرمها را کاهش میدهد-مصرف الکل از کیفیت و کمیت اسپرم میکاهد-مصرف مواد مخدر شمار و کیفیت اسپرمها را تا 50 درصد کاهش میدهد-بنابراین مردانی که قصد دارند پدر شوند حداقل از 6 ماه قبل از حاملگی همسرشان می بایست از استعمال سیگار، الکل، هر گونه مواد مخدر و کافئین جدا خودداری کنند. همچنین مردان باید رژیم غذایی و تناسب اندام خود را بهبود بخشیده و از مصرف هر گونه دارو (مگر به تجویز پزشک) خودداری کنند. همچنین مردان باید سعی کنند کمتر در معرض  محیطهای آلوده به مواد سمی قرار گیرند. وان آب داغ، جکوزی و سونایی که بیش از 30 دقیقه  بطول انجامد بطور موقت تولید اسپرم را کاهش میدهد. مصرف ویتامین E و روی تولید اسپرم را افزایش می دهد.
4- زنان نیز می بایست شدیدا از سیگار، مشروبات الکلی، کافئین و هر گونه مواد مخدر حداقل از 6 ماه پیش از باردار شدن اجتناب کنند. تناسب اندام در زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است اضافه وزن و یا کاهش وزن در کیفیت زایمان تاثیر گذار است. زنان می بایست در رژیم غذایی خود حتما کلسیم، فولیک اسید، روی، آهن و ویتامینها را بگنجانند و از مصرف غذاهای دریایی خودداری کنند (به علت تجمع جیوه در بدن آبزیان). زنان پیش از حاملگی میبایست تست پاپ اسمیر و معاینات لگنی را انجام دهند. همچنین باید از سلامتی دندانهای خود اطمینان یابند.
5- پیش از بارداری زن و مرد هر دو می بایست از سلامتی جسمی و روانی برخوردار باشند. نباید به هیچ یک از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا باشند. و حتما مشاوره ژنتیکی را انجام داده باشند.
6- توصیه میگردد زنان پیش از بارداری واکسن سرخک وسرخجه، آبله مرغان، یادآور کزاز-دیفتری و هپاتیت B را بزنند. فاصله واکسیناسیون و حاملگی باید حداقل 3 ماه باشد.
7-با آزمایش ادرار و تعیین سطح hCG خون میتوانید از باردار بودن خود مطمئن گردید. تست حاملگی ادرار پس از دو هفته (10 تا 14 روز) از لقاح قابل انجام است. تست حاملگی از طریق خون نیز میسر است. تست خون دقیق تر بوده  و پس از گذشت 7 تا 12 روز حاملگی قابل تشخیص است.
8- زنانی که از فشار خون بالا، دیابت و صرع رنج میبرند میبایست زیر نظر پزشک اقدام به بارداری کنند.
9-فاصله زمانی میان دو زایمان حداقل باید 3 سال باشد.
10-چنانچه قصد دارید صاحب فرزند شوید حداقل از 6 ماه قبل خود را آماده  کرده و برای این امر سرنوشت ساز برنامه ریزی کنید. حتما از 6 ماه قبل و تا بدنیا آمدن فرزندتان تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان قرار گیرید.
منبع:نی نی بان

منبع : hidoctor.ir