دلایل مختلفی باعث زایمان زودتر از موعد در خانم های باردار می شوند درد زودرس زایمان و انقباضات رحمی از جمله علائم این اختلال در بارداری هستند.

در طول سه ماهه دوم بارداری، رحم به طور متناوب منقبض می گردد. این انقباضات تا اواخر دوران بارداری تناوب بیشتری می یابند تا زمانی که منظم شده و موجب باز شدن دهانه رحم می شود، که در این صورت مرحله اول درد زایمان رخ می دهد. اما این موضوع در چه زمانی از بارداری رخ دهد اهمیت ویژه ای دارد.

اگر انقباضات و باز شدن دهانه رحم قبل از هفته 37 رخ دهد، درد زودرس زایمان نامیده می شود. ممکن است قبل از هفته 37 متوجه یک دوره انقباضات منظم شوید. اما تا زمانی که دهانه رحم به طور کامل باز یا افاسه نشود به عنوان درد زودرس زایمان تلقی نمی شود.

نوزاد نارس
هر چه درد زودرس زود تر اتفاق بیافتد، بیشتر می تواند دردسر ساز باشد. نوزاد نارسی که در 34 هفتگی به دنیا می آید، جای نگرانی کمتری نسبت به تولد در هفته 24 دارد. نوزاد نارسی که بین 26 تا 32 هفتگی به دنیا می آید، به دلیل عدم تکامل ریه ها می تواند با مشکلاتی مواجه گردد. البته اگر امکان دسترسی به یک بخش مجهز مراقبت های ویژه از نوزادان موجود باشد، می تواند خوب و سالم بماند. نوزادان نارس در معرض خطر بیشتری در مقابل آلودگی به برخی عفونت ها می باشند. هم چنین دچار مشکلاتی با مجاری گوارشی (معده و روده ها) گردند و یا با یک خون ریزی درون بطنی و خون ریزی در منطقه ای از مغز مواجه شوند.

علایم درد زودرس
موارد زیر علایم و نشانه های درد زودرس زایمان می باشند. در صورت مشاهده علایم زیر بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

  • چکیدن مداوم مایع رقیق از واژن
  • افزایش ترشح مهبلی مخاطی مانند
  • فشار دایمی و شدید در قسمت لگن و واژن
  • گرفتگی های عضلانی مانند دوران قاعدگی
  • کمر درد مداوم
  • انقباضات منظم که با استراحت یا کاهش فعالیت متوقف نشود.

علل درد زودرس
علت درد زودرس به طور حتم مشخص نیست، ولی برخی بیماران به وضوح، مستعد خطر بیشتری برای بروز درد زودرس هستند و باید بیشتر از حد معمول تحت نظر باشند. موارد زیر عواملی است که شما را در معرض خطر درد زودرس قرار می دهد.

شکل غیر طبیعی رحم
کسانی که در طول دوران بارداری به خصوص در سه ماهه دوم دچار خون ریزی شده اند، این موضوع شامل لکه بینی های لانه گزینی در اوایل دوران بارداری نمی شود.