مسائل و مشکلات جسمی و روانی زیادی افراد سیگاری را تهدید می کند که یکی از آنان مشکل ناباروری در زنان است که بوسیله سیگار کشیدن در افراد ایجاد می شود

 تحقیقات صورت گرفته بین زنان ٢٠ تا ٣٠ ساله در آمریکا حاکی از این است که کافیین، سیگار و مسائل روانی و افسردگی باعث ناباروری در زنان می شوند.
افراط در مصرف کافیین نقش بسیار مهمی در ناباروری زنان به عهده دارد به طوری که مصرف بیش از ٤٠٠ میلی گرم کافیین در روز ممکن است زنان را نابارور کند.
این در صورتی است که هر فنجان قهوه بین ١٠٠ تا ١٥٠ میلی گرم کافیین دارد و زنانی که می خواهند از آن استفاده کنند، باید این موضوع را به یاد داشته باشند. همچنین زنانی که می خواهند با روش IVF بارور شوند نیز کافیین خوراکی روزانه خود را باید به طور کامل محدود کنند تا از این طریق عمل IVF به خوبی صورت پذیرد. چای، شکلات و نوشابه های گازدار همگی نیز دارای کافیین زیادی هستند که این امر خود در ناباروری تأثیر می گذارد. نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد، برای یک زندگی سالم و یک بارداری مناسب باید یک برنامه رژیم غذایی شامل سبزی ها، غلات، گوشت سفید، روغن های اشباع نشده مانند روغن های امگا ٣، ٦ و ٩ و زیتون و کنجد، گوشت آبزیان و آجیل های بدون نمک را رعایت کرد تا بتوان فرزند سالمی را به دنیا آورد. ورزش نیز در این میان نقش بسزایی دارد. افراد چاق و دارای چربی بسیار زودتر از دیگران به ناباروری مبتلا و سلول های چربی آنها نیز مانند مواد دیگری تولید هورمون هایی می کند که باعث جلوگیری از بارداری می شود. اضافه وزن، روند تخمک گذاری در زنان را دچار اختلال می کند و قدرت باروری آنها را کاهش می دهد. درواقع سلول های چربی، هورمون استروژن اضافه از خود تولید می کنند که این موضوع هرگاه به بیش از حد خود برسد، این عمل را موجب می شود.
افراد با وزن کمتر از معمول نیز دچار ناباروری می شوند. ورزش و زندگی در هوای سالم به باروری زنان کمک می کند و آنها را قادر به زندگی و تولیدمثل خوبی می کند.
قرارگرفتن در معرض دود سیگار و قلیان یا منوکسید کربن نیز میزان بروز ناباروری را افزایش می دهد. زنانی که سیگار می کشند، زودتر به سن یائسگی نزدیک می شوند و این امر موجب کاهش باروری در آنها می شود. احتمال سقط در اینگونه زنان نیز بیشتر از افراد غیرسیگاری است و کودکان آنها نیز پس از تولد در معرض امراض گوناگون قرار می گیرند و نیز دارای وزن کمتری در زمان تولد هستند. بیماری های روانی و افسردگی در اینگونه زنان باعث ناباروری می شود یا شانس موفقیت در درمان های ناباروری IVF را کمتر می کند و فشارهای محیطی و مکانی در این زنان در هورمون های آنها تاثیرگذار است و روند باروری را دچار اختلال می کند. کاهش اضطراب و مشکلات روحی و روانی کمک خوبی به بارداری سالم می کند و باعث شادابی در مادر و کودک می شود پس باید پیش از بارداری، محیطی سالم به وجود آورد تا در آینده این کار دچار اختلال نشود.

منبع : hidoctor.ir