دانستن این نکات مهم در ماه هفتم از بارداری می تواند کمک شایانی به خانم ها در دوران حاملگی شان کند.

از حالا تا سه ماه آینده شما بیشترین اضافه وزن را خواهید داشت و این اضافه وزن برای بارداری سالم لازم است. سعی نکنید وزنتان را در این ماههای آخر کاهش دهید چون سوختن چربی های بدن تان میتواند مواد سمی خطرناکی را وارد بدن جنین کند.
تغییرات فیزیکی ماه هفتم
•    در این ماه حرکات کودک شما کم کم تغییر میکند چون فضای رحم تنگ میشود  و حرکات ریزتری مانند تکان دادن آرنج و زانو را انجام میدهد. در این ماه کم کم جنین پاهایش را خم میکند چون بزرگتر شده و وزنش بیشتر میشود. همین موضوع ممکن است تعادل شما را به هم بزند.

•    ترشحات واژن به رنگ سفید خواهد بود و سینه شما شروع به نشت آغوز خواهد کرد. بهتر است بدانید که سوزش سر دل هنوز در این ماه وجود دارد.
•    کودک در حال رشد فشار زیادی بر دیافراگم، کبد، معده و روده شما وارد خواهد کرد. جنین به دلیل وزن زیادی که در این ماه دارد حتی به ریه های شما هم فشار می آورد طوری که احساس تنگی نفس پیدا کنید. به همین دلیل حرکات شما آهسته تر خواهد شد و ممکن است شروع به راه رفتن اردک وار کنید.
•    برای کاهش فشار به عقب باید وضعیت تان را متعادل نگهدارید. پوشیدن کفش پاشنه کوتاه و استفاده از تشک مناسب هنگام خواب به شما کمک میکند.
•    انقباضات براکستون هیکس در این ماه ادامه خواهد داشت که به دلیل سفت شدن عضلات رحم است و هر ۲۰ دقیقه اتفاق می افتد. این انقباضات رحم را برای زایمان آماده میکند.
•    در این ماه هیچ شرکت هواپیمایی به شما اجازه پرواز نخواهد داد مگر آنکه پزشک به شما گواهی دهد سفر برای تان خطری ندارد. اگر مجبور به مسافرت طولانی با ماشین بودید حتما باید هر ساعت پنج دقیقه پیاده شوید و راه بروید تا گردش خون در بدنتان اتفاق بیفتد.
•    حجم خون در گردش در بدن شما ۳۰ تا ۵۰ درصد نسبت به حالت طبیعی افزایش می یابد. بنابراین باید مطمئن شوید که خون کافی به جنین میرسد.
•    از این ماه به بعد احتمالا هر دو هفته باید به پزشک مراجعه کنید. کمردرد و تنگی نفس حالا حسابی کلافه تان میکند.

آزمایش مهم ماه هفتم
با ورود به ماه هفتم، علاوه بر سوالهای معمول درباره احوالتان، پزشک متخصص دو آزمایش مهم را در این ماه انجام می دهد. یکی پایش گلوکز برای دیابت بارداری است که یکی از شرایط سخت اما قابل کنترل در بارداری است. یکی دیگر هم آزمایش خون برای بررسی کم خونی است که به دلیل کمبود سطح آهن ایجاد میشود.

آزمایش گلوکز چطور انجام میشود
متاسفانه از ۸ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید چیزی بخورید. برخی خانمها اسم این آزمایش را « آزمایش آب پرتقال» مینامند چون بلافاصله بعد از انجام آزمایش از آنها خواسته میشود یک لیوان آب میوه شیرین مانند پرتقال بخورند. حالا انتظار شروع  میشود چون حدود یک ساعت بعد  دوباره آزمایش خون گرفته میشود تا مشخص شود بدن چطور گلوکز را پردازش میکند. اگر میزان گلوکز خانم بارداری در آزمایش دوم زیاد باشد دوباره از او آزمایش گرفته میشود تا مشخص شود واقعا به دیابت بارداری مبتلا هست یا نه!

کلستروم چیست؟
حتی قبل از زایمان بدن شما برای تولید شیر تلاش میکند و شما ممکن است ترشحاتی را مشاهده کنید که از قضا چندان شبیه شیر نیست؛ مایعی زرد رنگ که آغوز نامیده میشود و میتواند فرزند شما را در یکی دو روز اول تغذیه کند تا شیر با همان رنگ سفید ظاهر شود. آغوز بسیار کم است و نمیتواند کلیه های فرزندتان را اذیت کند اما سرشار از پروتئین، کالری، ویتامین و مواد معدنی است و مقدار زیادی آنتی بادی دارد و میتواند تا زمان تولید شیر نیازهای نوزاد را تامین کند.

بالش بخرید
قطعا شما احساس بزرگ شدن می کنید و مفاصل، پشت و باسن تان ممکن است در ایستادن های طولانی مدت درد بگیرد. درد باسن ممکن است خواب شبانه را از شما سلب کند و مدام دنبال یک وضعیت راحت برای خواب بگردید. بالش هایی وجود دارند که میتوانید هنگام نشستن از آنها استفاده کنید این بالش ها فشار را از استخوان دنبالچه برداشته و باعث باز شدن مفصل این ناحیه شده و در نتیجه درد باسن را کاهش میدهند. حتی بعد از زایمان طبیعی نیز میتوانید از این بالش استفاده کنید تا فشار کمتری به استخوانهای انتهایی ستون فقرات وارد شود.

منبع : hidoctor.ir