این سنین بهترین و مناسب ترین رنج سنی برای بارور شدن زنان است که تاثیرات فراوانی روی سلامت بارداری و مادر و جنین وی دارد.

ناهید خداکرمی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره مشاوره سلامت باروری قبل از ازدواج، اظهار داشت: توصیه ما به دختران و پسران این است که قبل از انتخاب همسر و حین آن در زمینه سلامت باروری مشاوره انجام دهند زیرا بخشی از مشاوره مامایی طرح هایی برای زمان فرزندآوری، بهبود قدرت باروری و توجه به ظرفیت های دو طرف است.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف ازدواج داشتن نفس سالم، فرزندانی خلف و خانواده ای سالم است، شرکت در کلاس های ویژه ای که در مراکز مشاوره و خدمات مامایی برگزار می شود را گام موثری در رسیدن به این اهداف دانست.
خداکرمی گفت: شرط داشتن قابلیت باروری، سیکل قاعدگی است که در آن سندرم قبل از قاعدگی وجود دارد این سندرم می تواند با تغییرات خلقی شدید همراه باشد و ندانستن این موارد توسط همسر و حمایت او در کیفیت زندگی موثر است.
رئیس انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرد: زنان از نظر فیزیولوژیکی تغییرات دوره ای را تجربه می کنند که با اختلالات خلقی مانند بی حوصلگی و سردرد همراه است و اگر همسر با این اختلالات آشنا نباشد ممکن است دچار سوء تفاهم هایی شود.
وی ادامه داد: برخی بیماری های زمینه ای مانند تالاسمی، هموفیلی ناهنجاری های مختلف آناتومیکی در جلسات مشاوره سلامت باروری بررسی می شود همچنین قند، فشار خون و مشکلات کلیوی می تواند در کیفیت فرزندانی که قرار است به دنیا بیایند موثر است و مشاوره قبل از ازدواج می تواند بهترین روش برای مهار این مشکلات را تعیین کند.
خداکرمی افزود: عملکرد تخمدان ها در زنان و غده هیپوفیز در دو طرف می تواند در کیفیت باروری موثر باشد بنابراین این موارد باید قبل از ازدواج مورد ارزیابی قرار گیرد تا افراد انتخاب آگاهانه ای داشته باشند.
رئیس انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: مشاوره سلامت باروری شامل تمام مسایلی است که شرایط سلامت جنسی دو طرف را مورد بررسی قرار می دهد.
وی با اشاره به بهترین سن برای فرزندآوری، گفت: بهترین سن برای باروری دهه دوم زندگی است بر این اساس ۲۰ تا ۳۵ سالگی بهترین سنین برای باروری است هر چند نباید فراموش کنیم تا زمانی که تخمدان ها فعال هستند و روش هایی برای کنترل ناهنجاری ها اتخاذ شده است قدرت باروری وجود دارد و افزایش سن نگران کننده نیست. منتها برای داشتن خانواده ای سالم و فرزندان بیشتر فرزندآوری را به تأخیر نیندازید.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: مراکز مشاوره و خدمات مامایی در سراسر کشور آماده ارائه مشاوره سلامت باروری به دختران و پسران در شرف ازدواج هستند.

افکارنیوز،

منبع : hidoctor.ir