بسیاری از خانم ها تصور می کنند که بارداری به پوسیده شدن دندان ها و بروز مشکلات دندانی در آنها منجر می شود؛ اما چنین تصوری یک باور اشتباه محسوب می شود، چراکه تا کنون ارتباطی بین پوسیدگی دندان و بارداری به طور قطعی مشخص نشده است. در واقع پوسیدگی دندان، در تمام دوران زندگی و از جمله طی بارداری به عملکرد باکتری ها در دهان، رژیم غذایی حاوی مواد شیرین و کربوهیدراتی و بهداشت ضعیف دهان باز می گردد.

بر همین اساس دکتر آرش منصوریان، دانشیار و مدیر گروه بیماری های دهان و فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی تهران به شدت بر حفظ بهداشت دهان و دندان طی بارداری تاکید می کند و می گوید:

 

کنترل روند پوسیدگی دندان طی بارداری بسیار مهم است، زیرا بزاق مادر، اولین وسیله انتقال باکتری های عامل پوسیدگی دندان به نوزاد است.

 

این متخصص بیماری های دهان این تصور را که از دست رفتن حداقل یک دندان در هر بارداری امری اجتناب ناپذیر است، نادرست می داند و توضیح می دهد:

برخی افراد تصور می کنند که طی بارداری، کلسیم دندان های مادر به تأمین نیاز جنین اختصاص می یابد، در حالی که نیاز کلسیمی جنین از طریق ذخیره استخوانی مادر تامین می شود.

 

به این علت مصرف کلسیم برای حفاظت از دندان ها مجاز نیست و فقط ممکن است پزشک برای تامین نیازهای تغذیه ای عمومی مادر و کودک، کلسیم تجویز کند.

 

خونریزی از لثه زیاد اتفاق می افتد

شایع ترین عارضه دهانی در دوران بارداری ژنژیویت حاملگی یا همان خونریزی و حساس شدن لثه ها نسبت به محرک های موضعی همچون مسواک است.

نکته بسیار مهم آن که مادران باردار باید از دراز کشیدن طولانی مدت روی صندلی دندانپزشکی اجتناب کنند تا دچار عوارض ناشی از کاهش فشارخون نشوند

دکتر منصوریان درباره این عارضه می  گوید:

خونریزی از لثه ها ناشی از التهاب لثه ها و افزایش ترشح هورمون استروژن طی بارداری است که معمولا از ماه دوم بارداری شروع می شود.

این متخصص به جرم دندان نیز به عنوان یکی از عوامل موثر در خونریزی از لثه ها اشاره می کند و می افزاید:

جرم گیری و حفظ بهداشت مناسب دهان طی بارداری ضروری است و بنابر تاکید دندانپزشکان در صورتی که جرم ها به ایجاد ضایعه های خونریزی دهنده منجر شود یا جویدن را با مشکل روبه رو سازد، باید از طریق جراحی یا لیزر برداشته شود.

 

 

سه ماهه دوم بارداری؛ زمان رسیدگی به مشکلات دندانی

سه ماهه دوم بارداری بی خطرترین دوره برای انجام هر نوع اقدام درمانی در حوزه پزشکی و دندانپزشکی است؛ البته در هر شرایطی بهتر است کارهای اساسی دندانپزشکی یا اعمال جراحی مهم را تا بعد از زایمان به تأخیر انداخت.

به گفته دکتر منصوریان اوایل سه ماهه سوم هم، زمان خوبی برای درمان های معمول دندانپزشکی است، اما بعد از اواسط سه ماهه سوم نباید هیچ گونه عمل دندانپزشکی انتخابی برای باردار صورت بگیرد.

نکته بسیار مهم آن که بارداران باید از دراز کشیدن طولانی مدت روی صندلی دندانپزشکی اجتناب کنند تا دچار عوارض ناشی از کاهش فشارخون نشوند.

درباره سه ماهه اول بارداری نیز به علت آسیب پذیر بودن جنین در این دوره، هیچ گونه عمل دندانپزشکی انتخابی نباید انجام گیرد.

 

ترس از رادیوگرافی های دندانی

انجام رادیوگرافی دندانی در دوران بارداری از مواردی است که هنوز مورد بحث است. بی شک از کاربرد اشعه طی بارداری بویژه در سه ماهه اول باید اجتناب کرد، زیرا جنین در حال رشد به طور خاصی مستعد آسیب های ناشی از پرتونگاری است.

 

دکتر منصوریان اضافه می کند:

چنانچه انجام درمان های دندانپزشکی ضرورت پیدا کند، معمولا برای تشخیص صحیح و درمان مناسب نیاز به رادیوگرافی خواهد بود. در چنین شرایطی استفاده از روپوش های سربی ضروری است.

با این حال تاکید می شود که با وجود ناچیز بودن خطرات رادیوگرافی های دندانپزشکی، دندانپزشک نباید در دوران بارداری بی پروا اقدام به تجویز آن کند؛ یعنی رادیوگرافی باید به طور انتخابی و فقط هنگام ضرورت و به منظور رسیدن به اهداف تشخیص و درمان مناسب انجام شود.

 

استامینوفن؛ بهترین داروی مسکن در بارداری

بسیاری از باردارانی که به رفع مشکلات دندانی خود اقدام می کنند برای استفاده از مسکن ها در دوره بعد از درمان دچار تردید هستند و به همین علت حاضرند درد بکشند، اما مسکن نخورند.

 

دکتر منصوریان برای رفع نگرانی چنین افرادی مصرف استامینوفن را به عنوان بهترین داروی مسکن انتخابی طی بارداری توصیه و اظهار می کند:

مصرف آسپیرین ها خطر انقباض مجاری عروقی، خونریزی های پس از زایمان و تأخیر در زایمان را به دنبال خواهد داشت که این خطر در سه ماهه سوم افزایش می یابد.

درباره آنتی بیوتیک ها نیز پنی سیلین ها، اریترومایسین و سفالوسپورین ها برای مادر باردار و فرزندش بی خطر است.

در صورت کنترل نشدن عفونت با این داروها، باید میزان مصرف دارو را افزایش داد یا دفعات تجویز را بیشتر کرد.

همچنین تتراسایکلین در دوران بارداری نباید تجویز شود.

اما بهترین توصیه به بارداران برای درمان مشکلات دندانی آن است که رادیوگرافی ها، اعمال ترمیمی، روکش دندان و جراحی های مهم را تا بعد از بارداری به تأخیر اندازند.

 

منبع: جام جم

 

منبع : parsi1.com