در این مطلب مطالبی مهم و پرفایده در زمینه ماه ششم بارداری آورده ایم امیدواریم مورد استفاده شما قرار بگیرد.

در این ماه باید درباره نشانه های زایمان زودرس خودتان را آگاه کنید نشانه هایی که باید به آن ها دقت کنید شامل موارد زیر است: بیش از ۵ انقباض در یک ساعت، وجود خون روشن در واژن، ورم دست و صورت، درد هنگام ادرار کردن، درد تیز یا طولانی مدت در معده، استفراغ حاد و مداوم، روان شدن مایع آبکی از مهبل، درد پشت و فشار شدید لگن.

در پایان این ماه روزهای هیجان انگیزی انتظار شما را می کشد چون دیگران هم قادر به دیدن نوزاد در حال حرکت خواهید بود. شما به مراحل پایانی سه ماهه دوم رسیده اید و کم کم متخصص شما را برای زایمان آماده می کند. همه این ها باعث می شود نسبت به کوچک ترین تغییرات حساس باشید و حتی خودتان را در آستانه زایمان ببینید و مدام با خودتان فکر کنید که نکند فرزندتان زودتر از موعد دنیا بیاید. تمام این نگرانی ها  و ترس ها طبیعی است به شرط آن که نسبت به وضعیت خود آگاه باشید و بدانید با هر تغییر چه باید بکنید. مهم ترین مطالبی که در پایان سه ماهه دوم بارداری باید بدانید، موارد زیر است.

تغییرات فیزیکی ماه ششم
در آغاز این ماه شما می توانید تمام نقاط مختلف کودک را از طریق دیواره شکم  تشخیص دهید. در این حالت شما نسبت به تمام حرکات کودک تان آگاه خواهید بود و حتی این احتمال وجود دارد که بتوانید الگوهای خواب و بیداری او را درک کرده و  این الگوها را پیگیری کنید.

•    نیاز به ادرار به دلیل فشاری که رحم به مثانه وارد می کند افزایش خواهد داشت.
•    افزایش گردش خون موجب خواهد شد صورت شما بشاش و زنده به نظر برسد.
•    در حال حاضر فشاری که به عروق خونی می آید می تواند باعث شود زمانی که به پشت می خوابید احساس ضعف کنید.
•    از حالا تا چند ماه بعد به طور مداوم و مرتب وزن اضافه خواهید کرد. در واقع در نیمه دوم بارداری شما بیشترین وزن دوران بارداری را به دست خواهید آورد. در هر هفته از این ماه حدود نیم کیلوگرم به وزن تان اضافه خواهد شد، طوری که در پایان این ماه به طرز محسوسی شکم تان بزرگ تر شده و رحم تان سنگین می شود.
•    بواسیر، خارش شکم، عدم تمرکز و سایر علائم در این ماه هم ممکن است ادامه پیدا کند و حتی  به دلیل اندازه بزرگ شکم تان احساس دست و پا چلفتی بودن کنید.
•    ممکن است در پشت تان احساس درد کنید یا کج کج راه بروید. برای کم کردن دردها بهتر است کفش پاشنه کوتاه بپوشید و وقتی می نشینید پشت تان کاملا حمایت شود.
•    در طول این ماه و بقیه دوران بارداری ممکن است درد در پاها داشته باشید که به دلیل تحمل وزن اضافی است. حتی ممکن است گرفتگی عضلات پا داشته باشید. سوزش سر دل و کمر درد هم شایع است.
•    رگه های صورتی در پوست شکم به دلیل کششی است که از زیر اتفاق می افتد و معمولا بعد از تولد کاهش پیدا می کند.

•    در این ماه انقباضات براکستون هیکس (انقباض های رحمی) بیشتر می شود. این انقباض ها شما را برای زایمان آماده کرده و  هر چه می گذرد مرتب تر و قابل توجه تر می شود. هرازگاهی ممکن است دردی در پایین شکم تان احساس کنید که مربوط به لیگمان هایی است که به رحم متصلند. این درد بعد از مدتی استراحت از بین می رود اما این احتمال هم وجود دارد که درد برگردد و در طول بارداری با شما همراه باشد.

تعداد ضربه ها را بشمارید
توصیه می شود از حدود ۶ ماهگی تعداد ضربه هایی که جنین به شکم تان وارد می کند بشمارید تا مطمئن شوید حالش خوب است. هر روز ثبت کنید که چه مدت طول می کشد تا جنین ۱۰ ضربه بزند یا بچرخد.

شما باید ۱۰ حرکت را در عرض ۲ ساعت احساس کنید اما ممکن است احساس کنید برخی حرکات آن قدر کوتاهند که نباید حسابشان کنید. همچنین باید زمان بگیرید که چقدر طول می کشد تا او ۳ حرکت انجام دهد. این زمان باید حدود نیم ساعت باشد. کم کم ممکن است متوجه الگوهایی برای طول مدتی که کودک تعداد معینی حرکت دارد، بشوید اگر این الگو تغییر کرد بهتر است با متخصص در این باره مشورت کنید.

آزمایش های پزشکی تست دیابت
برخی معاینه ها و بررسی های پزشکی مشابه ماه گذشته خواهد بود و آنچه به طور روتین باید در این ماه بررسی شود شامل موارد زیر است: وزن، فشار خون، ادرار، ضربان قلب جنین، اندازه و شکل رحم، ارتفاع از بالای رحم، موقعیت جنین، تورم پا و مچ پا به خصوص اگر با سردرد و تغییرات بینایی و درد شکم باشد، چون نشانه احتمالی فشار خون بالای ناشی از حاملگی است.

اما توصیه می شود تمام خانم های باردار برای دیابت بارداری بین هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری مورد بررسی قرار بگیرند. اگر پزشک شما این تشخیص را بدهد که شما در معرض خطر دیابت بارداری هستند این کار را زودتر انجام داده و در هفته سیزدهم آزمایش های لازم را تجویز می کند. در این آزمایش از شما خواسته می شود مقدار زیادی مایع با گلوکز زیاد مصرف کنید و بعد از یک ساعت از شما خون گرفته شده و مورد آزمایش قرار می گیرد. اگر نتایج در مرز دیابت بارداری باشد شما باید غربالگری دوم را هم انجام دهید.

منبع : hidoctor.ir