آکاایران : بارداری و مادر شدن برای تمام دختران و زنان یک مرحله دل انگیز در طول زندگی است که توام با شادی و گاهی استرس از این موضوع همراه با شخص است .

بارداری معقوله ای است که بلاخره برای هر زنی اتفاق می افتد و وقتی که رحم زن باردار می شود سیستم بدن از خود علائمی بروز و نشان از تغییراتی در بدن می دهد ، هنگامی که فردی باردار می شود شاید دلایل زیادی را متوجه شود که می توان به خستگی و تغییر حالات روحی اشاره کرد ولی شاید با خود بگوید این نشانه ها شاید عادی است ، حالا اگر میخواهید با علائم بارداری و نشانه های مادر شدن آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را در سایت کودک آکاایران را با دقت بخوانید.

علائم بارداری

به نقل از آکاایران : اصولاً بارداری با تعییرات فراوانی توام است . این تغییرات هم جسمی و هم روحی می باشند اما در نظر داشته باشید که این تغییرات در تمام خانم ها یکسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به یاد داشته باشید که شاید یک یا چند نشانه زیر شامل حال شما نشود همیشه با وجود این علایم به بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می کنید.در زیر به تعدای از علایم هشدار دهنده اولیه حاملگی اشاره می کنیم .

خستگی:
خستگی بیش از اندازه و غیر قابل توجیه شایعترین علامت زودرس بارداری است. خستگی خود را با مصرف قهوه درمان نکنید چرا که این برای بارداری شما خطرناک است. به جای آن به صدای بدن خود گوش کنید. سخت نگیرید و سعی کنید خوب استراحت کنید. تنفر از مصرف برخی غذاها فکر کردن به جوجه سرخ شده شاید حالتان را بد کند و مانند قبل به آن علاقه ای نداشته باشید. رفتن به رستوران را دوست ندارید و بوها آزارتان می دهد. بله شاید حامله باشید.

تهوع و استفراغ:
مقصر اصلی در ایجاد تهوع و استفراغ در شما در اوایل بارداری همسر بدن ها هستند. تهوع و استفراغ می تواند نشانه های اول بارداری شما باشد. معمولا تهوع و استفراغ دوران بارداری ممکن است تا 12 هفته اول بارداری فقط ادامه داشته باشد، البته خوب است بدانید که تهوع و استفراغ صبحگاهی می تواند نشانه خوبی باشد چرا که نشان دهنده این است که سطح همه بدن HCG افزایش یافته است و بارداری در حال پیشرفت است.

تغییر حالات روحی:

بسیار نرمال و طبیعی است که تعادل احساسی نداشته باشید و خیلی زود تغییر حالت دهید. دلیل آن تغییر هورمون های بدن و تاثیر آنها روی سیستم عصبی است. هر فردی واکنش متفاوتی به این موضوع دارد. برخی از زنان باردار دچار افزیش احساسات – خوب یا بد – می شوند و برخی دیگر افسرده یا مضطرب می شوند.
 

 تکرر ادرار:

تغییرات هورمونی ایجاد شده باعث می شوند تا جریان خون در ناحیه کلیه افزایش پیدا کند. این مساله باعث می شود تا مثانه خیلی سریع پر شود و شما مجبور هستید خیلی زود به زود دستشویی بروید. این نشانه از اوایل هفته ششم در سه ماهه نخست آغاز می شود. تکرر ادرار در طول بارداری ادامه خواهد داشت و بعد از 3 ماهگی بتدریج بهبود می یابد .

بارداری

زایمان
 توقف عادت ماهانه :
 برای آن دسته از خانم هایی که قاعدگی مرتب دارند توقف عادت ماهانه می تواند نشانه خوبی باشد . در این شرایط سریعاً به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش های مختلف از صحت آن اطمینان حاصل کنید .
 

لکه بینی و گرفتگی:

چند روز پس از لقاح نطفه خود را به دیواره پر خون رحم میچسباند که این اتفاق 12 - 6 روز پس از لقاح انجام شده و ایجاد خونریزی و گرفتگی خفیف در مادر می کند و بسیاری از مادران احساسی مشابه آغاز سیکل قاعدگی دارند.

علاوه بر خونریزی مادران ممکن است شاهد ترشحات سفید رنگ شیر مانند باشند که به دلیل ضخیم شدن دیواره واژن است. این ترشحات طبیعی بوده ولی اگر حالت بد بو پیدا کند باید به پزشکتان مراجعه کنید تا احتمال عفونت بررسی شود.

تغییرات پستان ها:

پستان ها پس از 1 یا 2 هفته بعد از باردار شدن، به دلیل تغییرات هورمونی پزرگ تر، سفتتر و کمی دردناک می شوند. بعضی اوقات رنگ نوک پستان ها تیره تر می گردند. البته دقت داشته باشید که درد سینه ها با عادت کردن بدن به میزان جدید هورمون های بارداری به مرور کاهش می یابد.

سردرد یا دندان درد:
افزایش ناگهانی هورمونها توی بدن باعث بروز سردرد و گاهی دندان درد میشه و برای تخفیف درد در دوره های اقدام فقط میشه از استامینوفن ساده در دوز کم استفاده کرد. خوردن ایبوپروفن در این دوران ممنوعه!
کمردرد:
احساس درد در قسمتهای پایینی کمر یکی از علائم حاملگیه ولی بعضی خانومها از درد پشت در روزهای اولیه بعد از تخمک گذاری شکایت داشتن.

زایمان

بارداری

ویار غذا یا تغییر ذائقه:
احتمال کم میل شدن خانوم باردار به ترشی و بستنی و چیزهای شیرین زیاد هست و میل به بعضی غذاهای خاص هم بالا میره.

نوسانات اخلاقی:

نوسانات اخلاقی نشانه اولیه بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. بهتر است در این شرایط به همسر خود بگویید که شما حساس شده اید. بنابراین همسر شما بیشتر از شما و احساس تان مراقبت خواهد کرد.

ترشحات واژن:

شاید احساس کرده باشید که واژن شما بیش از حد ترشح دارد که نشانه دیگری از بارداری است. مطمئنا شما می دانید مقدار طبیعی ترشحات شما چقدر است، بنابراین تغییر در مقدار، شدت و حتی رنگ آن می تواند نشانه ای از بارداری شما باشد. اگر ترشحات شما رنگی غیر طبیعی و بوی بدی دارد، با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است علائم عفونت یا حتی بیماری مقاربتی باشد.

چه باید کرد؟

اگر شما یکی یا چند تا از نشانه های بالا را در خود مشاهده کردید، اول از همه یک آزمایش دهید. بهتر است در صبح و اولین ادرارتان باشد زیرا این زمانی است که هورمون های شما بیشترین تمرکز را در ادرار شما دارند. بهتر است چند بی بی چک بخرید زیرا سطح هورمون ها در روزهای اول بارداری ممکن است کم باشد. آزمایش دیگر را چند روز پس از آن انجام دهید،آن وقت می ببینید که نتیجه آن مثبت است زیرا سطح هورمون ها افزایش یافته. بعضی از آزمایش ها بسیار حساس هستند طوری که می توانند به شما مدت دقیق بارداری تان را بگویند.