آکاایران: همانطور که انسان ها در قدرت بینایی، شنوایی یا بویایی با هم متفاوتند، در مورد قدرت باروری هم با هم تفاوت هایی دارند که ذاتی است؛ ولی عوامل محیطی هم در کاهش قدرت باروری تأثیر گذارند؛ از جمله:

در خانم های نوجوان
در خانم های نوجوان دو تا سه سال پس از شروع قاعدگی، قدرت باروری کمتر از سال های بعد است و اگر نوجوانی در این سنین حامله شود، احتمال عوارض حاملگی، مثل سقط، مسمومیت حاملگی، مرگ داخل رحمی و… بیشتر می شود و بنابراین توصیه می شود اگر خانمی قبل از هجده سالگی ازدواج کرد، ترجیحاً حاملگی را تا پس از هجده سالگی به تأخیر بیندازد.

افزایش سن
با افزایش سن بیش از ۳۵ سال، کیفیت اسپرم در مرد و تخمک در زن افت کرده و قدرت باروری کم می شود. اگرچه کم شدن به معنای بارور نشدن نیست، ولی آقایان باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند. در فرزند پدرهای مسن بیماری های زیر بیشتر دیده می شود:
۱- بیماری های اتوزومال غالب ۲- اسکیزوفرنی ۳- سرطان خون بچگی ۴- تومورهای مغزی نخاعی

اضافه وزن
– افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۲۵ یا کمتر از ۵/۱۸ دارند، بیشتر در معرض دیرباروری هستند.
روش محاسبه توده بدنی: وزن به کیلو تقسیم بر مجذور قد به متر. به این ترتیب خانمی که ۱۶۰ سانتی متر قد دارد، اگر وزنش بین ۴۷ تا ۶۴ کیلو باشد، روی باروریش تأثیر منفی ندارد. در مردان چاق اختلال در نعوظ بیشتر و هورمون تستوسترون کلی و آزاد کمتر است (کلاً فعالیت بیضه کم می شود). در این  مردان برای کاهش وزن، هم زمان با رژیم غذایی و ورزش روزانه به مدت یک ساعت توصیه می گردد. در خانم های چاق اختلال در تخمک گذاری شایع تر است و وقتی که حامله می شوند، بیشتر در معرض دیابت حاملگی، فشار خون حاملگی، سقط و مرده زایی هستند.

نازایی
اگر زوجی به مدت یکسال، یک الی دو روز در میان مقاربت، بدون جلوگیری از بارداری داشته باشند و حاملگی صورت نگیرد، نیاز به پیگیری و علت یابی دارند و در مورد افراد بالای ۳۵ سال، این پیگیری از شش ماه به بعد شروع می شود. با این حال عوامل زیر هم در کاهش قدرت باروری نقش دارند.

مصرف سیگار و قلیان

می دانیم که مصرف یک نوبت قلیان بسیار مضرتر از یک نخ سیگار است. مطالعات متعدد و گسترده نشان داده اند که در مردان سیگاری، به خصوص آنهایی که روزانه  بیشتر از ده عدد سیگار می کشند، حرکات اسپرم کاهش می یابد. حتی حرکت نطفه در مردان سیگاری بارور کمتر از مردان غیرسیگاری است. سیگار در زنان بر روی کیفیت تخمک اثر منفی دارد. از طرفی احتمال دیرباروری، سقط، حاملگی خارج رحم، یائسگی زودتر از موعد و پوکی استخوان را افزایش می دهد. همچنین روی دهانه رحم، و لوله های رحمی اثر گذاشته و قدرت باروری را کم می کند و حتی شانس موفقیت IVF در خانم های سیگاری کمتر است. در مطالعات وسیع مشاهده شده که فرزندان  دختر مادران  سیگاری دیرتر حامله می شوند و فرزندان  پسر آنها نطفه کمتری دارند؛ لذا توصیه می شود زن و مرد حداقل وقتی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند، یک سال سیگار را ترک کنند. هموطنان ساکن تهران و شهرهای بزرگ توجه داشته باشند که بالاجبار در معرض آلاینده های موجود در هوا قرار دارند؛ بنابراین مصرف سیگار و قلیان برای آنها بسیار مضرتر است. مصرف قهوه در خانمی که تصمیم به باروری دارد، حداکثر دو فنجان در روز و زیر ۲۵۰ میلی گرم کافئین مجازاست.

مصرف دارو
مصرف بعضی از داروها مثل سولفا سالازین در آقایان بر روی حرکت اسپرم اثر کاهنده دارد و اشکال غیرطبیعی را زیاد می کند.  البته با گذشت دو ماه از قطع دارو این عارضه برطرف می شود. مصرف استرویید های آنابولیک که گاه ورزشکاران، به ویژه مردها استفاده می کند، تعداد اسپرم را کم می کند. داروهای اپیوئیدی (مواد مخدر) روی هیپوتالاموس تأثیر گذاشته و در ترشح گونادوتروپین ها و نیزدر گناد اختلال ایجاد می کند که عامل نازایی هم در مرد و هم در زن است.

ورزش شدید
ورزش اگر بیش از یک ساعت در روز باشد و در خانمی باعث قطع قاعدگی یا قاعدگی های نامرتب شود، یعنی در تخمک گذاری اختلال ایجاد کرده است.

مضرات مصرف الکل
مصرف الکل  در مردان به کاهش میل جنسی، کاهش تولید اسپرم و هورمون تستوسترون منجر می شود ودرخانم ها نیز بر روند حاملگی و سلامت جنین می تواند اثر نا مطلوبی داشته باشد.

فشار عصبی
فشار عصبی باعث اختلال تخمک گذاری می شود؛ همچنین تشخیص و درمان نازایی، خود استرس زاست و اثر بدی بر سیر درمان دارد؛ لذا باید مهارت های مبارزه با استرس را آموزش داد.

عفونت
داشتن شریک جنسی بیش از یک نفر احتمال عفونت را در طرفین بالا می برد. عفونت اپیدیدیم و  نیز ارکیت در مردها در باروری اختلال ایجاد می کند. در اثر عفونت لوله های رحمی، زن در معرض ناباروری و یا حاملگی خارج رحمی قرار می گیرد.

عمل جراحی
اعمال جراحی داخل لگن، جراحی کیست تخمدانی، سزارین، جراحی در حاملگی خارج رحمی اگر منجر به چسبندگی شوند، احتمال باروری بعدی را در زن کم می کنند.

گرمای محیط
اسپیرونولاکتون، سایمتدین، سیپروترون هم از داروهایی هستند که روی تولید اسپرم اثر بازدارنده دارند. تماس با سرب، جیوه و  حشره کش ها نیز تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.  گرمای محیطی زیاد مثل استفاده زیاد از لپ تاپ روی پاها، سونا و جکوزی (حرفه ای)، نشستن زیاد حین کار، رانندگی طولانی (حرفه ای)، جوشکاری، نانوایی، لباس زیر تنگ، واریس بیضه (واریکوسل) می توانند تعداد اسپرم را کاهش دهند.

با سپاس از دکتر لادن سیفی جراح زنان

زیبـا شـو دات کام

منبع :