عامل کمردرد در بارداری  

بارداری، موضوعی که بسیاری از خانمها با آن آشناییت دارند، در این دوران سیستم بدنی فرد باردار دچار تحولات اساسی می شود که همه و همه به خاطر به وجود آمدن جنین و بزرگتر شدن آن در رحم می باشد، کمر درد نیز یکی از مشکلات عمده این دوران است که هر زن باردار آن را تجربه می کند و با آن آشناییت دارد. اما شاید بد نباشد اطلاعات بیشتری درباره کمر درد و عامل کمر درد در بارداری داشته باشید پس با ما در این قسمت از بخش کودکان آکاایران همراه باشید تا توضیحات پیرامون این موضوع به شما بدهیم.

کمردرد شدید در بارداری

 

هشتاد درصد زنان در دوران بارداری، کمردرد را تجربه می کنند. با اینکه اضافه شدن وزن، به خصوص در سه ماهه آخر بیشترین عامل کمردرد است، اما می توان به راحتی از بروز کمردرد پیشگیری کرد و زایمان بهتری را تجربه کرد

به گفتگوی کوتاه ما با دکتر اعظم السادات موسوی، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره توجه کنید.

آیا خانم های باردار باید بیشتر اوقات خود را در استراحت بگذرانند تا سلامت جنین آنها تامین باشد؟
خیر، برعکس. ما برای سلامت آن ها و جنین شان توصیه می کنیم در همه دوران بارداری، حتی سه ماهه آخر طبق نظر پزشک، برنامه ورزشی داشته باشند. این تصور اشتباهی است که زن باردار باید فقط بخوابد و بخورد. بلکه او باید آموزش ببیند که چگونه در شرایط جدید به امور زندگی رسیدگی کند و هر کاری را چطور انجام بدهد.
خانم های باردار از چگونگی وضعیت نشستن گرفته تا ایستادن و یا حتی اینکه چگونه در جلوی ظرف شویی بایستند، چگونه جاروبرقی بکشند، باید با ماما یا پزشک متخصص خود مشورت کنند و حتما برنامه روزانه ورزشی داشته باشند.

آیا میزان ورزش ها، تعداد تمرینات و دیگر ملاحظات برای همه خانم های باردار یکسان تجویز می شود؟
خیر، در موارد زیر پزشک انجام برخی تمرینات ورزشی را برای مادر باردار ممنوع می کند و یا توصیه های منحصر به فردی با توجه به شرایط ایشان بیان می دارد:
سابقه زایمان زودرس،
پارگی زودهنگام کیسه آب،
فشارخون حاملگی،
خونریزی مداوم در سه ماهه دوم یا سوم داشته باشد،
چندقلو باردار باشد،
به مشکلات قلبی -عروقی مزمن دچار باشد.
برای همین باید حتما درباره نوع تمرینات کششی، تقویت عضلانی و دیگر دستورالعمل های ورزشی با پزشک مشاوره کند.
توصیه ام به خانم های باردار این است که پیش از اقدام به بارداری، شروع به ورزش کنید و با انجام تمرینات مرتب، عضلات خود را تقویت نمایید و عادت کنید در دوران بارداری هم آن را ادامه داده تا از کمردرد پیشگیری کنید.

علت کمردرد در بارداری,علت کمردرد در بارداری چیست,علت کمردرد در بارداری

کمردرد شدید در بارداری

بهترین محیط برای ورزش کردن خانم باردار کجاست؟
محیط باید مناسب باشد. چون در بارداری، بدن از نظر هورمونی تغییرات متعددی پیدا می کند و اگر تهویه مناسبی در محیط ورزش وجود نداشته باشد، دچار خستگی می شوید.
یکی از نگرانی ها در سه ماهه اول، افزایش دمای داخلی بدن است و اگر دمای محیط نامناسب باشد، فعالیت شما دمای بدن را بسیار بالا می برد که برای کودک بسیار مضر است. برای مثال، اگر در تابستان می خواهید برای ورزش به فضای باز بروید، صبح یا عصر که هوا رو به خنکی می رود را انتخاب نمایید، لباس و کفش مناسب بپوشید، آب زیادی بنوشید تا از رسیدن آب کافی به بدن خود مطمئن شوید.
دیگر اینکه اگر تمرین ورزشی را انجام می دهید، به آرامی و با تمرکز شروع کرده و عجله نکنید.
تعداد تمرینات را بسیار آهسته اضافه کنید و شدت انجام ورزش نیز باید با تست صحبت کردن بدون تنگی نفس سنجیده شود.
اگر دچار درد یا گرفتگی عضله ای شدید و یا سرگیجه گرفتید، بدانید که یا تمرین ورزشی را اشتباه انجام می دهید و یا مشکلی پیش آمده، که در هر صورت باید با پزشک خود مشورت کنید.

غیر از پیشگیری از کمردرد، انجام ورزش در بارداری چه فواید دیگری دارد؟
از فواید ورزش کردن در بارداری:
نیاز کمتر به سزارین،
نیاز کمتر به داروها،
کاهش مدت دردهای شدید،
برقراری تعادل میان اضافه وزن طبیعی بارداری و تناسب اندام،
بهبودی سریع تر بعد از زایمان،
شادابی و روحیه مثبت و لذت از تولد یک کودک سالم است.

به زمان و وضعیت نشستن و ایستادن ،دقت کنید
زمانی که می نشینید پاهای خود را کمی بالاتر از حد معمول قرار دهید برای اینکار یک صندلی کوچک زیر پاهای خود و یک بالش کوچک پشت خود قرار دهید . از ایستادن به مدت طولانی اجتناب کرده و حتما هنگام ایستادن یک پای خود را روی یک چهار پایه قرار دهید.

علت کمردرد در بارداری,علت کمردرد در بارداری چیست,علت کمردرد در بارداری

عامل کمردرد در بارداری

بدنتان را هنگام خواب تنظیم کنید
به نقل از آکاایران :هنگامی که می خوابید خود را عقب نیندازید سعی کنید هر دو زانو را خم کرده و یک بالش بین آنها قرار دهید و یک بالش هم زیر شکم خود بگذارید .

اشیای سنگین بلند نکنید
بلند کردن یک شیء کوچک ، چمباتمه زدن و و خم کردن کمر خود را محدود کنید اگر نیاز به کمک دارید از دیگران کمک بگیرید.

عوارض کمر درد های سیاتیکی

دردهای سیاتیکی به دردهایی می گویند که بر اثر تحریک عصب سیاتیک یا ریشه های عصبی آن در ناحیه نخاع کمری ایجاد می شود. از علل مهم این دردها، فتق دیسک بین مهره ای است. در این بیماری، دیسک بین مهره ای جابه جا شده و روی ریشه عصبی که از نخاع خارج می شود فشار وارد می کند.

دکتر لاهوتی با تاکید بر این که کمردرد های ناشی از فشار برعصب سیاتیک غالبا در مردان دیده می شود، اما در زنان و بخصوص زنان باردار نیز احتمال بروز دارد، توضیح می دهد: دردی که همراه با انتشار به پشت ران یا باسن باشد معمولا ناشی از تشدید فشار روی عصب سیاتیک است که با راه رفتن، از پله بالا رفتن، برخاستن از حالت نشسته به ایستاده،چرخیدن در تخت یا بلند کردن اجسام شروع می شود و در مواردی که فشار روی عصب سیاتیک زیاد باشد، همراه با بی حسی کشاله ران و اندام تناسلی خواهد بود که در برخی مواقع موجب کنترل نداشتن بر ادرار، مدفوع و تخلیه ادرار می شود.

منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران