زنان باردار هنگام مسواک زدن از آب نمک استفاده کنند

 
رییس انجمن داندانپزشکی کودکان ایران گفت: بهترین روش تمیز کردن دندان ها برای زنان بارداری که در زمان مسواک زدن دچار تهوع می شوند شست وشو با آب نمک است.

 مجتبی وحیدگلپایگانی اظهار داشت: مراجعه به داندانپزشک در دوران بارداری و شیردهی برخلاف تصور بسیاری از خانم ها و انجام درمان های دندانپزشکی در طول دوران بارداری و شیردهی برای کودک آنها هیچ خطری ندارد اگرچه در مورد نوع درمان و زمان انجام آنها اولویت ها و الزاماتی وجود دارد ولی زنان بارداری که در زمان مسواک زدن دچار تهوع می شوند باید از شست وشوی دندان ها و لثه خود با آب نمک استفاده کنند. وی افزود: در دوران بارداری تغییرات هورمونی بدن مادر او را مستعد ابتلا به بیماری و التهاب لثه می کند، روی همین اصل دندانپزشکان به زنان حامله توصیه می کنند بیش از سایر دوران زندگی به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند و نباید به دلیل برخی موارد از بهداشت دهان و دندان خود غافل شوند. گلپایگانی اظهار داشت: این توصیه زمانی جدی تر می شود که مادران جوان به دلیل دغدغه های تازه ای که در جریان زندگی مشمول آن شده اند از انجام بسیاری از وظایف روزانه خود نظیر مسواک زدن و شست و شو دهان غفلت می ورزند ولی آنان می توانند در صورت استفاده نکردن از مسواک که دربر گیرنده خمیردندان نیز هست از آب نمک و در صورت لزوم هفته ای یکبار نیز از دهان شویه استفاده کنند. وی تصریح کرد: مراجعه دوره ای به دندانپزشک برای بررسی وضع سلامت دندان ها توصیه دیگر دندانپزشکان به زنان حامله و شیرده است تا پوسیدگی و بیماری های احتمالی دهان و دندان آنان در همان مراحل ابتدایی متوقف یا درمان شود و نیاز به درمان های پیچیده و پرهزینه در این دوران مرتفع شود ولی زنان بارداری که نمی توانند از مسواک و خمیردندان برای بهداشت دهان و دندان استفاده کنند می توانند از آب نمک که بسیار ارزان و همچنین بی خطر و فاقد مواد شیمیایی است بهره ببرند.
رییس انجمن دندانپزشکی کودکان ایران خاطرنشان کرد: استفاده از آب نمک برای زنان بارداری که نمی توانند در زمان حاملگی از مسواک و خمیردندان به دلیل تهوع و دیگر مسائل استفاده کنند می تواند پلاک موجود در دندان های آنان را از بین ببرد و بهداشت دهان آنان حفظ شود.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران