خانم های باردار بخوانند...

به یاد داشته باشید در دوران بارداری با افزایش هورمون های بدن، تورم لثه ها ایجاد می شود به همین دلیل ممکن است حین مسواک زدن لثه ها خونریزی داشته باشد.

تا چه حد می توان از چای و قهوه در دوران بارداری استفاده کرد؟
 
در مورد مصرف چای و قهوه در همه حال باید اعتدال رعایت شود مخصوصاً در این دوران، نوشیدن متعادل چای در طول روز مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد نوشیدن قهوه باید گفت مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به سقط جنین شود. لذا توصیه می شود به 2 تا 3 فنجان در طول روز اکتفا شود.

چرا در دوران بارداری سوزش معده احساس می شود؟
 
سوزش معده یکی از شایع ترین شکایات در این دوران است که ناشی از برگشت شیره معده به داخل مری می باشد و به دلیل فشاری است که رحم بزرگ به معده وارد می کند. در زان حاملگی مری شل می شود و محتویات معده به راحتی می تواند وارد آن شود. در ابتدا می توان با افزایش دفعات غذا خوردن در حجم کم به رفع آن کمک کرد. در صورت عدم بهبودی، به پزشک مراجعه شود.

خانم باردار چند بار در هفته باید حمام کند؟
 
استحمام روزانه یا یک روز در میان برای سلامت خانم باردار و جلوگیری از بروز بیماری های مختلف میکروبی، قارچی و انگلی بسیار مفید است. البته هنگام حمام کردن لازم است مراقب باشند تا حادثه ای (مانند سرخوردن و...) رخ ندهد. گفتنی است بنابر توصیه متخصصان خانم های حامله تا حد امکان از جکوزی استفاده کنند.

چرا در دوران حاملگی معمولاً یبوست ایجاد می شود؟
 
در دوران بارداری فعالیت روده و حرکات آن ها کاهش می یابد. هم چنین رحم بر روی روده ها فشار وارد کرده و مانع عبور محتوای روده به بیرون مثانه می شود. بنابراین گاهی اوقات دفع مدفوع با درد همراه است و حتی ممکن است خونریزی صورت گیرد.
نوشیدن مایعات به مقدار کافی در این دوران، باعث نرمی روده ها می شود. در ضمن مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مانند سبزی جات و میوه جات نیز بسیار کمک کننده است. البته ورزش و تحرک کافی نیز از واجبات این دوران شناخته شده است. البته زیر نظر متخصص.

آیا مسافرت در دوران بارداری بلامانع است؟
 
اگر خانم حامله عارضه ای از نظر حاملگی نداشته باشد می تواند به سفر برود. ولی چه بهتر است که خانم باردار قبل از اقدام به سفر با پزشک خود مشورت کند.
البته خانم باردار باید نکات بهداشتی و ایمنی را در طول سفر جدی بگیرد. حتی الامکان هر یک یا 2 ساعت یک بار، امکانی فراهم آید تا بتواند کمی قدم بزند تا مانع از ایجاد ورم در پاها شود.

نوع لباس در دوران بارداری چگونه باشد؟
 
لباس هایی که خانم حامله بر تن می کند باید کاملاً راحت باشد، گشاد بوده و از جنس نخی انتخاب شود. این خانم ها باید از به تن کردن شلوارهای تنگ خودداری کنند. نوع لباس باید به گونه ای باشد که نه باعث عرق کردن فرد شود و نه آن قدر نازک و کم باشد که موجب بروز عوارض گردد.

آیا می توان در دوران بارداری ورزش نمود؟
 
ورزش در دوران بارداری منعی ندارد البته نباید حرکات ورزشی سنگین باشد و یا خستگی زیادی برای فرد به همراه داشته باشد. طبق تحقیقات، خانم هایی که در این دوران به طور مرتب ورزش می کنند از سلامت بیشتری برخوردارند. این خانم ها معمولاً زایمان راحت تری خواهند داشت.
نکته مهم که باید مدنظر قرار گیرد این است که خانم باردار در صورتی می تواند در این دوران به ورزش ایروبیک بپردازد که قبل از بارداری هم آن را انجام می داده است. در غیر این صورت نباید این ورزش را در دوران حاملگی شروع کند.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران