متوسط چرخه قاعدگی حدود پنج تا هفت روز طول می‌کشد. خونی که در این دوره دست می‌دهید مربوط به ریزش بافت‌ها، مخاط و دیواره رحم (آندومتریوم) است. همان تغییرات هورمونی که قبلا باعث شروع پریود در شما شده است، مغز را به تولید هورمون لوتئینیزه (LH) و هورمون تحریک‌کننده فولیکول (FSH) می‌کند. هر دوی این هورمون‌ها موجب بارداری خواهد شد.


کودک شما در چه وضعیتی قرار دارد؟

Image result for ‫هور هیچ کودکی وجود ندارد روز اول بارداری‬‎
هنوز هیچ کودکی وجود ندارد و نمی‌توانید کاملا مطمئن باشید که تخمک شما برای ماه آینده هم بارور خواهد ماند. متخصصان معمولا اولین روز آخرین پریود را به عنوان تاریخ شروع بارداری شما در نظر می‌گیرند.
راه‌های تقویت سلامت جسمی و روانی برای بارداری
۱ـ مصرف اسید فولیک:

Image result for ‫اسید فولیک‬‎

برای جلوگیری از مبتلا شدن کودک در آینده به اسپینا بیفیدا (مهره‌شکاف) متخصصان مصرف اسید فولیک را سه ماه قبل از بارداری به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌کنند. تحقیقات نشان داده است مصرف حدود ۳۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز، خطر نقص لوله عصبی (NTD) در نوزادان را تا ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.
۲ـ رژیم بارداری مناسب:

Image result for ‫رژیم بارداری‬‎

رژیم غذایی سالم در دوران بارداری شما باید حاوی تمام مواد مغذی به ویژه روی باشد.
۳ـ از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید:

Image result for ‫کافئین‬‎

خوردن یک فنجان قهوه آن هم نه در ابتدای صبح، خوب است؛ اما نباید بیشتر از سه فنجان قهوه در طول روز مصرف کنید.
۴ـ قطع مصرف الکل و سیگار:

Related image

برای سلامتی خودتان و کودکی که در راه دارید، باید در سیگار کشیدن و نوشیدنی‌های الکلی احتیاط کنید.
۵ـ برای استحمام از آب داغ استفاده نکنید:

Image result for ‫استحمام از آب داغ ممنوع‬‎

ایستادن طولانی‌مدت زیر دوش آب داغ می‌تواند روی کیفیت اسپرم مردان تاثیر منفی بگذارد. همچنین در استفاده از لوازم الکترونیکی دقت کنید. چون گرمای لپ‌تاپ هم باعث اختلال در کیفیت اسپرم می‌شود.
۶ـ تحت نظر پزشک باشید:

Image result for ‫تحت نظر پزشک باشید‬‎

حتی در صورتی که باردار نیستید و قصد باردار شدن در آینده را دارید، برنامه‌ای برای ملاقات با یک متخصص داشته باشید و درباره مصرف دارو‌‌ها و سایر خطراتی که می‌تواند در آینده کودک شما را تهدید کند، با او صحبت کنید.
۷ـ کم کردن استرس:

Related image

می‌توانید اپلیکیشن یوگا را دانلود کنید یا کتابی برای انجام حرکات یوگا دانلود کنید. اگر استرس داشته باشید، مطمئنا این ناآرامی روی بارداری شما تاثیر خواهد گذاشت.
۸ـ آگاهی از زمان دقیق تخمک‌گذاری: دانستن زمان دقیق تخمک‌گذاری می‌تواند به بارداری شما در آینده کمک کند.
به طور معمول گفته می‌شود که شما دو هفته بعد از اولین روز آخرین پریود خود، تخمک‌گذاری می‌کنید. تخمک شما به طور معمول در حدود ۲۴ تا ۳۶ ساعت پس از تخمک‌گذاری اولیه، قابل بارور شدن به وسیله اسپرم است.

Image result for ‫آگاهی از زمان دقیق تخمک‌گذاری‬‎