آکاایران: در این مقاله از آکاایران در مورد اینکه آیا احتمال بارداری هنگام مصرف قرص های پیشگیری وجود دارد یا نه مطالعه خواهیم کرد امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید.از همراهی شما کاربران عزیز سپاسگذاریم.

آیا با وجود مصرف قرص های پیشگیری  احتمال بارداری وجود دارد؟

Image result for ‫احتمال بارداری هنگام مصرف قرص های پیشگیری چقدر است؟‬‎

جواب کوتاه بله است شما با مصرف قرص LDهم می توانید باردار شوید. بدون قرص ضد بارداری احتمال بارداری ۱۰۰درصد است . قرص بیش از ۹۹%  در جلوگیری از بارداری موثر است. با استفاده مناسب از قرص افزایش احتمال برای زن ۱ در ۱۰۰۰ است . البته اگر شما موفق به مصرف درست قرص شدید شانس خود را برای افزایش بارداری غیر منتظره کاهش دادید. اینکه شما باید قرص را چگونه مصرف کنید نوع قرص به نوع مصرف شما بستگی دارد. دو نوع وجود دارد: قرص ترکیبی بهداشتی و قرص پروژسترون. قرص کوچکتر به طور منظم از قرص ترکیبی گرفته شده است و همچنین محدوده خطا کمتر است.

شاید پیشگیری از بارداری تنها دلیل مصرف قرص نباشد ولی دلیل اصلی آن است و زمانی که در حال مصرف قرص پیشگیری هستید انتظار باردار شدن ندارید.
ولی اگر نمی دانید باید به شما بگوییم که بر اساس گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی در آمریکا، روش های ضد بارداری خوراکی 100 درصد موثر نیستند و حود 5 تا 9 نفر از هر 100 زنی که قرص مصرف می کنند، باردار می شوند.
البته نیازی به ترسیدن نیست چون احتمال بارداری با این روش بسیار کم و در حدود 5 تا 9 درصد است بنابراین بهتر است احتیاط کنید.
البته احتمال بارداری در این روش کاملا به نحوه استفاده شما از قرص دارد. اگر هر روز در زمان مشخص و بدون اشتباه قرص پیشگیری از بارداری را مصرف کنید تاثیر قرص در پیشگیری از بارداری 99 درصد خواهد بود ولی از آن جا که ما انسان ها گاهی دچار فراموشی می شویم ممکن است هر از گاهی مصرف قرص را فراموش کنیم.
مثلا اگر در طول ماه 1 یا دو روز مصرف قرصتان را فراموش کنید یا حتی برای برخی قرص ها تاخیر 3 ساعتی داشته باشید تاثیر گذاری قرص را تا 91 درصد کاهش می دهید.

Image result for ‫احتمال بارداری هنگام مصرف قرص های پیشگیری چقدر است؟‬‎

نوع دارویی که استفاده می کنید هم مهم است. قرص های ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند کمی موثرتر از قرص های پروژسترونی که نسبت به زمان دقیق مصرف بسیار حساسند، هستند.
قرص های پروژسترونی باعث غلیظ شدن مخاط دهانه رحم ونازک شدن دیواره رحم می شوند که جلوی رسیدن اسپرم به تخمک را می گیرد ولی غلظت مخاط دهانه رحم حتی با یک ساعت دیر شدن زمان مصرف قرص می تواند کاهش پیدا کند بنابراین توصیه می شود اگر در مصرف قرصتان تاخیرحتی به اندازه 3 ساعت ایجاد شد از یک روش پیشگیری پشتیبان مثل کاندوم استفاده کنید.
از سوی دیگر قرص های ترکیبی علاوه بر غلیظ کردن ترشحات دهانه رحم و نازک کردن دیواره رحم، تخمک گذاری را متوقف به می کنند به همین دلیل است که یک هفته از قرص های غیر فعال استفاده می کنید. قرص های ترکیبی اثر ماندگاری بیشتری دارند.
برای جبران فراموشی یا تاخیر مصرف قرص پیشگیری از بارداری چه کنیم
اگر مصرف قرص های ترکیبی را فراموش کردید باید به محض یادآوری آن را مصرف کنید یا اگر نزدیک به زمان مصرف قرص بعدی هستید 2 عدد قرص را همزمان مصرف نمایید.
برای قرص های پروژسترونی در صرت فراموش کردن باید به محض یادآوری قرصتان را مصرف کنید ولی نمی توانید 2 عدد قرص را همزمان بخورید و به جای آن باید به مدت 2 روز از یک روش کنترل بارداری دیگر به عنوان پشتیبان استفاده کنید.

چگونگی مصرف قرص  ال دی

قرص ترکیبی به طور کلی روزانه به مدت ۲۱ روز مصرف شود پس برای هفت روز بعد از آن شما باید دوره خود را متوقف کنید. پس از هفت روز استراحت،  چرخه ۲۱ روز است. شما همیشه باید قرص های ترکیبی را در جهت صحیح و در حدود همان زمان هر روز مصرف کنید . با این حال قرص های ترکیبی در برابر بارداری محافظت می کنند.