آکاایران: بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری یک راز نیست. اگر در خانه یا محل کار احساس خستگی بسیار زیادی می‌کنید، باید بدانید که این حس در تمام مادران باردار وجود دارد. در واقع خستگی شدید در دوران بارداری کاملاً عادی و رایج است. در ادامه با علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری آن آشنا می‌شوید و می آموزید که برای رفع خستگی میتوانید از چه تغذیه هایی در دوران بارداری استفاده کنید. برای مطالعه این آموزش با آکاایران همراه باشید.

 

 

علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری چیست؟

از نظر فیزیولوژیکی علت‌های فراوانی برای بروز خستگی شدید در دوران بارداری وجود دارد.

اولین هدف جنین، مصرف منابع مادر است و مادر دومین نفری است که از منابع خود استفاده می‌کند. یعنی در ابتدا جریان خون اکسیژن کافی و دیگر ملزومات تغذیه‌ای را به جنین می‌رساند و شما در مرحله دوم از این منابع استفاده می‌کنید. بنابراین هر تپش قلب جنین یا هر سلولی که در بدن‌تان رشد می‌کند از انرژی و توان شما می‌کاهد.

 اصلی ترین علت بی حالی شدید در دوران بارداری و همچنین احساس خستگی شدید در دوران بارداری کاهش فشار خون،کاهش هموگلوبین و میزان بالای هورمون استروژن می باشد.

 

  • کاهش فشار خون علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری 

هنگام بارداری فشار خون نقش بزرگی را ایفا می‌کند و از آنجایی که بدن نمی‌تواند به سرعت  فشار خون را تنظیم کند به کاهش فشار خون دچار می‌شوید. زمانی‌که وارد سه ماهه دوم بارداری می‌شوید، میزان فشار خون به پایین‌ترین حد خود می‌رسد، البته در ادامه بارداری این فشار افزایش می‌یابد، ولی هنوز به صورت محسوسی میزان آن پایین است.

وقتی که دراز کشیده‌اید و با سرعت از جای خود بر می‌خیزید و سرپا می‌ایستید، احتمال دارد احساس بی‌حالی‌ و سرگیجه کنید و حتی بیافتید، زیرا فشار خون شما نمی تواند به سرعت در تغییر وضعیت خود را متناسب کند. کاهش فشار خون در بارداری حالتی طبیعی است و یکی از علت‌های احساس بی حالی و خستگی به شمار می‌آید. البته بعد از بارداری فشار خون به تدریج افزایش می‌یابد. هورمون‌های بارداری و ضرورت خنک نگه داشتن بدن، باعث باز شدن رگ‌های خونی می‌شود و باز شدن رگ های خونی نیز کاهش فشار خون را به دنبال خواهد داشت.

 

  • کاهش هموگلوبین علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری

هموگلوبین یک رنگدانه است که در خودش دارای عنصر آهن است. رنگ خون ما به علت ترکیب هموگلوبین و اکسیژن است که قرمز است. هموگلوبین صرف نظر از اینکه باعث سرخ بودن رنگ خون است، وظیفه مهم‌تری را هم برعهده دارد. به این معنی که هموگلوبین می‌تواند با اکسیژن ترکیب شود و همین خاصیت است که به ذره‌های قرمز رنگ قدرت می‌دهد که اکسیژن را در اختیار سلول‌های بدن قرار دهد.در هنگام بارداری میزان هموگلوبین کاهش می‌یابد تا خون‌ رقیق‌تر شود، زیرا خون رقیق‌تر با سهولت بیشتری در جفت جریان می‌یابد. جنین دارای نوع متفاوتی از هموگلوبین است که اکسیژن را از مادر دریافت می‌کند، پس پایین آمدن میزان هموگلوبین خون مادر نیز یکی دیگر از علت‌های احساس بی حالی شدید در دوران بارداری است.

در نتیجه‌ی مصرف زیاد اکسیژن در دوران بارداری، قلب‌تان با شدت بیشتری کار ‌می‌کند و از آنجایی که اولویت اول مصرف منابع با جنین است، خستگی شدیدتری در دوران بارداری احساس می کنید.

 

  • افزایش هورمون استروژن علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری

هنگام بارداری خواب شما نیز مختل می‌شود، زیرا میزان بالای هورمون استروژن به عنوان محرک عمل می‌کند. میزان زیاد هورمون استروژن، شما را به محرک‌ها حساس‌تر می‌کند و خوابی عمیق و راحت را به یک آرزو تبدیل می‌کند.   

 

سایر علت های بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری چیست؟

یکی از معمول‌ترین علت‌های مرتبط با خستگی شدید در دوران بارداری، بیماری‌های معمولی‌ هستند که افراد دیگر نیز دچار آن می‌شوند. زمانی‌که باردار هستید، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف‌ می‌شود، بنابراین در برابر سرماخوردگی آسیب‌پذیرتر هستید. و گاهی پیش از آنکه سرماخوردگی شما بهبود یابد، دوباره مریض می‌شوید.

دلیل دیگری که برای خستگی وجود دارد این است که هر زمانی که احساس خستگی می‌کنید بخاطر مسائل کاری یا خانوادگی نمی‌توانید به استراحت بپردازید. تنش‌ها می‌توانند تاثیری فیزیولوژیکی بر بدن بگذارند، بنابراین باعث خستگی شدید و بی حالی بیش از حد می‌شوید. در ضمن اجتماع با بانوان باردار همدردی نمی‌کند و انتظار دارند که با همان سبک گذشته زندگی کنند و همان انتظارات را از آن‌ها دارد، بنابراین بانوان تا 38 هفتگی به انجام کارهای خود مشغول هستند، مثل سابق ورزش می‌کنند و با همان گام‌ها ادامه می‌دهند، برخی نیز مجبورند به شغل شان ادامه دهند و مانند گذشته بیرون از خانه همراه با حالت تهوع، بیحالی، درد عضلانی فعالیت داشته باشند، تمایم این موارد می توانند به خودی خود باعث بروز خستگی شدید در بارداری شوند. 

 

چه زمانی بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری شدیدتر می شود؟ 

بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه اول بارداری

Related image

بسیاری از بانوان بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه اول بارداری خود را احساس نمی‌کنند، اما با گذشت زمان، وضعیت فیزیولوژیکی و میزان درخواست انرژی از سوی جنین تغییر می‌کند. بنابراین بانوانی که به فعالیت زیاد عادت دارند، ولی دچار حالت تهوع و درد پستان هستند و فشار خون شان پایین است، احساس خستگی زیادی خواهند کرد.

بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه دوم بارداری

Image result for ‫مادر در سه ماهه دوم بارداری‬‎

در سه ماهه دوم بارداری فشار خون شما کاهش بیشتری می‌یابد، اگر در سه ماهه اول بارداری چندان احساس خستگی نمی‌کردید و قادر به فعالیت بودید، در سه ماهه دوم و زمانی‌که فشار خون‌تان به حداقل میزان خود می‌رسد (حدود هفته 16 یا پس از آن)، بیشتر از گذشته احساس خستگی می‌کنید و احتمال دارد بخواهید تمام اوقات بخوابید.

بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه سوم بارداری

Image result for ‫بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه اول بارداری‬‎

از حدود هفته 18 تا 20 باردای احتمالاً احساس می کنید که انرژی بیشتری دارید. خوشبختانه از هفته 20 تا 28 بارداری به دلایل مختلف، همه چیز رو به بهبودی می‌رود و دوران بهتری را تجربه خواهید کرد. یکی از دلایل اصلی این است که از احساس حرکت جنین لذت می‌برید و از طرفی وزن بارداری در این زمان قابل کنترل‌تر است. در سه ماهه اول و دوم میزان اضطراب بیشتر از سه ماه سوم بارداری است باشد، ولی موارد شادی بخش فراوانی وجود دارند که احتمالا به شما نیروی بیشتری می‌بخشد.

همان‌طور که سه ماهه سوم بارداری فرا می‌رسد، دگرگونی های جسمانی بیشترین تاثیر را خواهند گذاشت. مرکز ثقل بدن شما تغییر می‌کند و ماهیچه‌ها و پیوند‌های تان فشار بیشتری را تحمل می‌کنند، زیرا دائما جنین تان را در جلوی بدن خود حمل می‌کنید. بدن‌تان برای کنار آمدن با همگی این درد و رنج‌ها و مقابله با بی حالی و خستگی شدید در سه ماهه سوم بارداری به انرژی بیشتری نیاز دارد.

درمان خستگی دوران بارداری با تغذیه

میوه:

چیزی که می خورید می تواند سطح انرژی شما را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مطمئن شوید به میزان کافی از این مدار را دریافت می کنید. 

غذاهای غنی از آهن : 

مانند سبزیجات سبز برگ، گوشت قرمز، تخم مرغ، ساردین و لوبیا را نیز مصرف کنید. 

خستگی دوران حاملگی

تغذیه مناسب برای رفع خستگی دوران بارداری

مواد غذایی غنی از فیبر : 

مانند غلات سبوس دار، نان قهوه ای و برنج قهوه ای (که همچنین برای مبارزه با یبوست مفی هستند) مناسب است. 

ویتامین C :

که به جذب آهن کمک می کند . 

آب :

خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین و کافئینی هنگامی که شما احساس خستگی می کنید، یک انتخاب وسوسه انگیز است، اما مصرف بیش از حد قند سبب ایجاد کرختی و خستگی می شود که باعث می شود شما بدتر احساس خستگی کنید و تانین موجود در چای و قهوه از جذب آهن بدن شما جلوگیری می کند - که خودش موجب خستگی می شود.

میزان زیاد کافئین (به مقدار 200 میلی گرم در روز) توصیه نمی شود، زیرا این می تواند رشد کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 رفع خستگی حاملگی

 

در اینجا چند نکته در مورد چیزهایی که در دوران حاملگی باید اجتناب شوند را آورده ایم:

اگر نتوانم بخوابم چه می شود؟

بی خوابی در دوران بارداری بسیار شایع است و مقابله با آن بسیار وحشتناک است - به ویژه هنگامی که تازه شروع شده. بیش از حد نگران نباشید اگر چرخه خواب خود از دست داده اید، مهم است که زمانی می توانید استراحت کنید، این کار را حتما انجام دهید. می توانید سعی کنید مصرف کافئین و شکر را کاهش دهید و برخی از تکنیک های آرامش بخش را قبل از خواب انجام دهید، اما اگر واقعا نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. 

خستگی از حاملگی

 

خستگی دوران بارداری در محل کار:

خستگی در محل کار برای مدت زمان کمی مهم نیست، اما اگر هر روز احساس خستگی می کنید، واقعا می تواند تصمیم گیری و توانایی شما را برای انجام کارتان کاهش دهد.

 خستگی و حاملگی

 

چه درمان های مکملی می توانند به خستگی دوران بارداری کمک کنند؟

بسیاری از درمان های تکمیلی باعث آرامش و کمک به بازگرداندن سطوح انرژی می شوند ، همیشه با پزشک واجد شرایط برای درمان زنان باردار ملاقات کنید. 

طب سوزنی برای خستگی دوران بارداری:

طب سوزنی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی حس خوب داشتن (اندورفین) در مغز می شود.این ممکن است به درمان خستگی بیش از حد کمک کند. 

درمان خستگی حاملگی

 

آروماتراپی برای خستگی دوران بارداری:

از حمام آرامش بخش با حداکثر سه قطره از اسانس های آروماتراپی مانند اسطوخدوس، گریپ فروت یا ترنج روغن اسطوخدوس لذت ببرید.روغن اسطوخدوس در بارداری ایمن است و می توانید از یک تا سه قطره در هر بار استفاده کنید، اما نه هر شب. 

ماساژ آروماتراپی یک گزینه آرامش بخش است. شما می توانید نزد یکی از متخصصان واجد شرایط بروید یا از همسر خود بخواهید قبل از خواب کمی ماساژتان بدهند که ممکن است به شما کمک کند تا بهتر بخوابید. یک قطره روغن اسانسی را با یک قاشق چای خوری روغن پایه مانند روغن زیتون را مخلوط کنید و برای ماساژ مناسب است.  

رفع خستگی حاملگی

 

اگر شما بیش از حد خسته هستید و احساس تنش می کنید، با ماما یا پزشک خود صحبت کنید ، آنها درمان هایی را برای کمک به شما از لحاظ احساسی و فیزیکی در دوران بارداری دارند.