دستورهای غذایی دوران بارداری

 
مصرف غذاهای غنی از پروتیین در رشد و نمو بدن جنین و مناسب نگهداشتن عمل جفت بسیار مهم است. علاوه بر پروتیین کافی مقدار زیادی کالری باید به صورت کربوهیدرات‌های پیچیده مانند برنج، نان وحبوبات به بدن برسد. غذاها نقش اساسی در ساختار و رشد و نمو مغز و سیستم عصبی جنین دارند و یک رژیم عاری از چربی در بارداری اصلا مناسب نیست و اصلا رژیم گرفتن در بارداری به زنان توصیه نمی‌شود.

مادران باردار نباید از خوردن مواد مغذی که برای بدنشان ضروری است سرباز بزنند اما لازم است از خوردن بعضی غذاها در این دوران اجتناب کنند.زمانی که خانمی باردار است، هوس بسیاری از غذاها را می‌کند که به اصطلاح می‌گویند ویار کرده اما ممکن است بعضی از این غذاها برای او و کودکش ضرر داشته باشد.زنان باردار بهتر است از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنند:

ماهی‌های رودخانه‌ای یا ماهی‌هایی که از دریاچه‌ها گرفته می‌شوند.
 
این ماهی‌ها ممکن است با باکتری‌ها یا مواد شیمیایی آلوده شده باشد قبل از خرید ماهی از فروشگاه‌ها از سلامت آن تعیین پیدا کنید و ماهی‌ را از جاهای مطمئن که مراکز بهداشتی بر سلامت آنها نظارت دارد تهیه کنید.

ازخوردن گوشت‌های خام بپرهیزید.
 
زنان باردار باید از خوردن تخم‌مرغ خام و یا غذاهای دریایی و مرغ و گوشت نپخته پرهیز کنند. غذاهای گوشتی نپخته ممکن است با انواع باکتری‌ها یا ویروس‌ها آلوده شده باشد. همیشه برای اطمینان از پخت کامل غذا از یک دماسنج استفاده کنید.

از خوردن غذاهایی مانند هات‌داگ و گوشت‌های فرآیند شده مانند سوسیس و کالباس بپرهیزید.
 
این غذاها هم ممکن است آلوده به ماده بیماری‌زای به نام لیستریا مونوسیتوژن باشد که ممکن است بیماری به نام لیستوریوزیس را ایجاد کند. در نتیجه ابتلای زن باردار به این عامل بیماری‌زا ممکن است سقط و مرده‌زایی را ایجاد کند.
توکسوپلاسموز نوعی عفونت انگلی است که برای جنین مشکل ساز است. در دوران بارداری، از خوردن گوشت خام و دست زدن به مدفوع گربه جدا خودداری کنید. برای کارهای باغبانی نیز حتما از دستکش استفاده کنید.

استفاده از کافئین در دوران بارداری مضر است.
 
مصرف قهوه، شکلات و چای نیز که حاوی کافئین هستند باید محدود شود.

اگر از رژیم غذایی درستی پیروی کنید، مواد غذایی مورد نیاز بدن خود و جنین را تأمین خواهید کرد.
 
وعده‌های غذایی زن باردار باید شامل هر پنج گروه ماده غذایی اصلی باشد. رژیم غذایی روزانه شما باید شامل حبوبات سبزی، میوه، شیر و لبنیات و مواد پروتیینی باشد که بهترین رژیم غذایی دارای میزان چربی پایین و میزان فیبر بالاست.

تا می‌توانید آب بیاشامید.
 
مصرف زیاد مایعات در طول بارداری به بدن شما در تحمل افزایش حجم خونِ در گردش کمک می‌کند. حداقل روزی 6 تا 8 لیوان آب، آب‌میوه یا شیر بنوشید. یکی از نشانه‌های مصرف کافی مایعات، رنگ ادرار است. ادرار زن باردار باید بیرنگ یا به رنگ زرد بسیار کمرنگ باشد.

از مصرف غذاهای غیر پاستوریزه مانند شیر و پنیر و آب میوه بپرهیزید.
 
مواد لبنی غیر پاستوریزه ممکن است با باکتری‌های بیماری‌زا آلوده باشند.• همچنین این زنان باید از مصرف غذاهای آلرژی‌زا پرهیز کنند. بر اساس تاریخچه خانوادگی مثبت از آلرژی‌ها، کودک شما هم ممکن است در معرض خطر آلرژن‌ها قرار گیرد. بنابراین اگر فردی را در خانواده دارید که به غذای خاصی حساسیت دارد شما هم از خوردن آن غذا اجتناب کنید. غذاهایی مانند بادام‌زمینی و باقلا در دوران بارداری ممکن است موجب حساسیت در شما و فرزندتان شود.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران