دوران بارداری و دوری از آلاینده‌ها

 
ما هر روز با مواد و ترکیبات شیمیایی بسیاری در ارتباط هستیم. شاید این ترکیبات خیلی روی سلامت افراد بالغ تاثیرگذار نباشند اما می‌توانند برای کودکان، نوزادان و جنین مشکل‌آفرین شوند. به همین دلیل است که معمولا توصیه می‌شود زنان باردار تا حد ممکن با ترکیبات شیمیایی در تماس نباشند و روزهایی که هوا آلوده است پایشان را از منزل بیرون نگذارند. خانم‌های باردار اگر به این 10 توصیه عمل کنند هم به نفع خودشان است و هم به نفع جنینشان!

* برخی کارها را به آقایان بسپارید:
 
برخی خانم‌ها در دوران بارداری شروع می‌کنند به چیدمان اتاق کودک، دیوارها را رنگ می‌کنند، کاغذ دیواری می‌چسبانند و کف را موکت می‌کنند و... آیا می‌دانستید اکثر چسب‌ها و رنگ‌ها حاوی اترهای گلیکول هستند. مادرها معمولا به برچسب‌‌های اکولوژیک رنگ‌ها که در اینترنت یا تلویزیون تبلیغ می‌شوند اعتماد می‌کنند و فکر می‌کنند این رنگ‌ها واقعا طبیعی هستند. اگر می‌خواهید رنگ طبیعی تهیه کنید حتما باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و به تبلیغات اینترنتی توجه نکنید اما بهتر از آن این است که این نوع کارها را به همسرتان بسپارید تا او هم در چیدمان اتاق نقشی داشته باشد!

* بطری‌های پلاستیکی آب را کنار بگذارید!
 
فتالات در قوطی‌های پلاستیکی آب موجود است. در صورتی که پلاستیک چند مرتبه مورد استفاده قرار گیرد فتالات وارد مواد داخل بطری‌ها می‌شود و می‌تواند بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد پس هر چه قوطی پلاستیکی دارید همین امروز دور بریزید و بطری‌های شیشه‌ای زیبا را جایگزین آنها کنید. فراموش نکنید فتالات‌ها در مواد آرایشی و لاک‌ها هم وجود دارند پس تا جای ممکن در دوران بارداری کمتر آرایش کنید.

* دستگاه‌های برقی را از دوشاخه بکشید
 
تلویزیون، سینمای خانوادگی، کامپیوتر و ... دستگاه‌های برم‌دار هستند یعنی حاوی ترکیبات سردکننده‌اند. وقتی یک دستگاه الکتریکی کار می‌کند، گرم شده و این ترکیبات خنک‌کننده وارد هوا می‌شود. برخی بررسی‌ها نشان داده است این ترکیبات می‌تواند سبب بروز مشکلات رفتاری و یادگیری در کودکانی شود که در رحم مادر با این نوع آلاینده‌ها تماس پیدا کرده‌اند. بویی که معمولا دستگاه‌های الکتریکی می‌دهند به دلیل ترکیبات است. بهترین کار برای دور ماندن از این ترکیبات خاموش کردن وسایل برقی غیرضروری و از پریز کشیدن آنهاست.

* خانه را با مواد طبیعی تمیز کنید
 
معمولا سطوح کثیف آشپزخانه یا حمام و توالت را با چه چیزی تمیز می‌کنید؟ اگر پیش از این از مواد شیمیایی و انواع سفید‌کننده‌ها استفاده می‌کردید بهتر است در دوران بارداری به مقداری آب و یک دستمال میکروفیبر اکتفا کنید. شاید نتیجه استفاده از این دستمال‌ها به خوبی سفیدکننده‌ها نباشد ولی میزان خطر آنها نیز کمتر و حتی صفر است. می‌توانید به جای موادشیمیایی نیز از مواد طبیعی مثل سرکه یا الکل برای ضدعفونی‌ کردن استفاده کنید. نکته دیگر اینکه هرگز آب‌ژاول را با دیگر مواد شوینده اسیدی مانند شوینده‌های توالت مخلوط نکنید. این کار سبب بروز واکنش‌هایی می‌شود که در اثر آن گاز سمی دی‌کلر آزاد می‌شود. خوشبوکننده‌های شیمیایی هم حاوی ترکیبات سمی هستند بنابراین به جای استفاده از آنها از گلبرگ‌های طبیعی یا بوی‌لیمو استفاده کنید.

* آب تصفیه‌شده بنوشید
 
اگر منزل شما قدیمی است ممکن است لوله‌کشی منزلتان آلوده به سرب باشد. سرب می‌تواند بر سیستم عصبی کودکان تاثیر منفی گذاشته و سبب بیش‌فعالی در آنها شود. در برخی نقاط نیز میزان نیترات آب بالاست و می‌تواند سبب کندی رشد جنین شود. برای آنکه میزان خطر این آلاینده‌ها را به حداقل برسانید می‌توانید از فیلترهای آب که به آب لوله‌کشی وصل می‌شود استفاده کنید یا قبل از مصرف آب را بجوشانید!

* آفت‌کش‌ها را دور بریزید
 
آفت‌کش‌ها همه جا هستند. روی پوست میوه‌ها و بین وسایل باغبانی و... بهتر است به جای استفاده از اسپری‌های سوسک‌کش و پشه‌کش و انواع سموم گیاهی از راه‌های طبیعی‌تر برای نابودی سوسک‌ها، پشه‌ها و آفات استفاده کنید و میوه و سبزیجات را قبل از مصرف به خوبی بشویید.

* مراقب امواج الکترومغناطیس باشید
 
امواج الکترومغناطیسی که از تلفن همراه، اینترنت بی‌سیم و... ساطع می‌شوند گر چه آلاینده شیمیایی نیستند اما تحقیقات بی‌شماری نشان داده است که می‌توانند بر سلول‌های زنده تاثیرگذارند. ترجیحا بهتر است خانم‌های باردار کمی محتاط‌تر باشند و حداقل از تلفن همراه تا حد ممکن کمتر استفاده کنند یا آن را نزدیک شکم خود نیاورند.

* برچسب روی موادغذایی را بخوانید
 
تمامی تولیدکنندگان موظفند روی محصولات خود ترکیبات را یادداشت کنند. حتی اگر این یادداشت‌ها خیلی ریز باشد باز هم نکات درج‌شده را بخوانید. اگر روی محصول درج شده «در محیط بسته استفاده نشود»، «استنشاق نکنید و »از دسترس کودکان دور نگه دارید» آنها را رعایت کنید و اگر لازم است حتما از دستکش و ماسک کمک بگیرید.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران