کودک 9 ماهه و انتظارات پزشکان


در این نوشته می‌خواهم روی توانایی‌های عمده‌ای تمرکز کنم که یک شیرخوار 9 ماهه باید داشته باشد و اگر آنها را کسب نکند، در معرض خطر پیشرفت اختلالات تکاملی است.
هر کودکی که تا سن 9ماهگی یکی از 13 ویژگی زیر را داشته باشد، در معرض خطر پیشرفت اختلال‌های تکاملی و نیازمند تجویزهای طبی است:

1) آغاز خواب نیازمند خوردن شیشه شیرباشد، 2) مشکل در شروع خواب یا آرام شدن بعد از گریه داشته باشد، 3) حتی در حالتی که دست‌هایش را به صورت حایل بدن نگه می‌دارد (مثل سه پایه)نمی‌تواند بنشیند، 4)سینه‌خیز رفتن یکطرفه و عادت به استفاده بیشتر از یک دست، 5) خودش چیزی را برای خوردن به سمت دهانش نمی‌برد، 6) در صندلی کوچک مخصوص خودش نمی‌تواند بنشیند، 7) غذای نسبتا سفت را نمی‌تواند بخورد و باید همه غذاها هنوز بسیار آبکی و شل باشد، 8) اشیا را با یک دست خود برنمی‌دارد، 9) به شنیدن اسم خودش یا هر صدای دیگری پاسخ نمی‌دهد، 10) وقتی با اوحرف می‌زنید از خودش صدا تولید نمی‌کند، 11)وقتی با یک غریبه مواجه می‌شود بیش از حد معمول بیقراری نشان می‌دهد؛ 12) برای رسیدن به اشیا تلاش نمی‌کند و 13) وقتی چیزی را دست می‌گیرد با چشم‌هایش به آن نگاه نمی‌کند یا آن را به سمت دهان نمی‌برد.
شیرخواران در سن 9 ماهگی دیگر ثابت نیستند و از این سو به آن سو می‌روند. دهان آنها یک عضو مهم محسوب می‌شود و هر چیزی را با دهان تست می‌کنند. شیرخواران دراین گروه سنی به راحتی می‌نشینند و با گرفتن اشیا ممکن است بتوانند بلند شوند. اشیا را با کمک انگشت شست می‌گیرند و دیگر آنها را چهار انگشتی نمی‌گیرند و می‌توانند خودشان غذا را به سمت دهان ببرند و بخورند. بای بای بلدند وبرخی کلمات مثل «نه» را می‌توانند تکرار کنند. از بازی کردن خوششان می‌آید. اکثرا ازدیدن افراد غریبه مضطرب می‌شوند. با لیوان قادر به نوشیدن هستند و اگر از شیشه شیر استفاده می‌کنند بهتر است نوشیدن از فنجان جایگزین شود. توصیه می‌شود غذاهایی که با انگشت قابل خوردن هستند برای کودک فراهم شود و به او اجازه دهید با دستانش از ظرف برداشته و آن را بخورد. رنگ مدفوع با تغییر رژیم غذایی تغییر می‌کند. استفاده از مکمل‌های دارویی مثل ویتامین A+D و قطره آهن جزیی از برنامه تامین تغذیه مناسب ایشان است. در دادن غذا به کودک باید توجه داشت که غذا باید با میل و رغبت کودک به او خورانیده شود و از دادن غذا به‌زور یا با التماس کردن به کودک باید اجتناب کرد.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران