استراحت در دوران بارداری


 
خیلی از خانم‌ها قادرند تا انتهای بارداری کاملا فعال بوده و همه کارهای روزمره زندگی خود را خودشان انجام دهند اما برخی از زنان باردار حداقل بخشی از مدت بارداری‌شان را مجبورند استراحت مطلق داشته باشند.
استراحت در بستر در دوران بارداری می‌تواند از استراحت در تمام طول روز تا فعالیت نسبی و قرار گرفتن در وضعیت نشسته متفاوت باشد.

استراحت در بستر به چه دلیل؟
 
دلایل متعددی برای استراحت در بستر یک زن باردار وجود دارد. شایعترین آن مثل نارسایی دهانه رحم یا سابقه انقباضات زودرس است. یعنی وضعیتی که دهانه رحم ضعیف است و ممکن است قبل از موعد باز شود. همچنین اگر پزشک به عدم رشد صحیح جنین مشکوک باشد یا به عبارتی محدودیت رشد در داخل رحم وجود داشته باشد. خون‌ریزی از واژن. یکی از مشکلاتی که سبب استراحت در بستر در خانم باردار می‌شود. در این حالت ممکن است جفت سرراهی وجود داشته باشد یعنی جفت در قسمت پائین رحم و یا در دهانه رحم قرار گرفته ، استراحت مطلق تجویز خواهد کرد. بالاخره اگر افزایش فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی خفیف وجود داشته باشد به خانم باردار توصیه می شود که در منزل در رختخواب بماند تا فشار خون تحت کنترل درآید. یا اگر خانم بارداری در بارداری‌های قبلی دچار سقط مرده‌زایی یا زایمان پیش از موعد شده ممکن است در این بارداری نیاز به استراحت بیشتری داشته باشد. اگر خانمی بارداری چند قلویی داشته باشد، 2 یا تعداد قل‌های بیشتر، این بارداری ممکن است برای او پرخطر بوده و پزشک برای کنترل دقیق‌تر به بیمار توصیه کند تا استراحت داشته باشد.

چطور باید یک زن باردار بداند که چه‌قدر و چرا استراحت داشته باشد؟
 
یک خانم باردار بداند باید یا نباید در بارداری استراحت کند. این سوالات را باید هر خانم بارداری از پزشک خود بپرسد:
* آیا من می‌توانم برای رفتن به دست‌شویی از رخت‌خواب بلند شوم؟
* چه مدت لازم است استراحت کنم؟
* آیا همه اوقات باید در بستر استراحت کنم یا می‌توانم در صورت نیاز در اتاق قدم بزنم؟
* آیا کارهای روزمره خانه‌ام را می‌توانم خودم انجام دهم یا نیاز به کمک دارم؟
* آیا کار کردن بیرون از خانه برایم خطرناک است؟
* آیا می‌توانم بیرون از خانه کمی پیاده‌روی کنم؟
* آیا می‌توانم دوش بگیرم؟
* آیا می‌توانم به پهلو یا یک وضعیت خاص بخوابم؟
* فعالیت جنسی برای من خطرناک است یا در چه وضعیتی مشکلی را برایم ایجاد نمی‌کند؟

آشنایی با عارضه های استراحت در بستر
 
اگرچه ممکن است پزشک استراحت در بستر را در طول بارداری‌های پرعارضه توصیه کند اما محدودیت فعالیت خود ممکن است به بروز برخی مشکلات منجر شود. برخی از عوارض استراحت در بستر در بارداری شامل خستگی، یبوست، درد و عضلانی و مفاصل، کمردرد، گیجی، ضعف عضلانی و عدم احساس شادابی و افسردگی است. بی خوابی از دیگر عوارض استراحت مطلق است. تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود آمدن انواع دردها، احساس بی حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی شما آسیب وارد می کند. استراحت مطلق به مدت طولانی خطر تشکیل لخته در پاها را افزایش می‌دهد. (در بعضی شرایط ممکن است حتی هپارین برای پیشگیری از تشکیل لخته تجویز شود. و یا لازم است که وقتی خانم باردار در بستر دراز کشیده عضلات پاهایش را حرکت بدهد تا خون در پاهایش تحرک داشته باشد. به علاوه، از آنجایی که مادر باردار از عضلات، قلب و ریه هایتان به اندازه کافی استفاده نمی‌کند توان و نیروی خود را تا حد زیادی از دست می دهید وخیلی زود خسته می‌شود. چیزهایی وجود دارد که می‌تواند سایر عوارض را کنترل کند. برای مثال، داشتن رژیم غذایی متعادل می‌تواند مانع از ایجاد یبوست شود. اگر یبوست مشکل حادی را ایجاد کرد، پزشک ممکن است داروهای نرم‌کننده مدفوع را تجویز کند. ماساژ اندام‌ها مانع از درد عضلانی و اسکلتی یا ضعف می‌شود.

کارهایی برای انجام دادن
 
بسیاری از مادران، به خصوص مادرانی که فرزند اول خود را باردار هستند، نمی‌دانند چگونه و چه‌طور با او ارتباط برقرار کنند و چگونه از او مراقبت کنند. کتاب‌های جالب مختلفی در این زمینه وجود دارد که مادر باردار می‌تواند آنها را مطالعه کند. کتاب‌های مخصوص والدین، مجلات و سایت‌های مختلفی وجود دارد که مادر باردار می‌تواند به آنها مراجعه کند. روزنامه‌ها، کتاب‌های کودکان یا کتاب‌های رمان می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. دیدن تلویزیون و برنامه‌های مورد علاقه، بازی‌های کامپیوتری یا ویدیویی هم می‌تواند راه خوبی برای سرگرم شدن باشد. خانم‌هایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارند، می‌توانند با کمک و نظارت یک فرد مراقب در اتاق یا حیاط خانه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنند. کارهای منزل را تا جایی که سبب خستگی آنها نشود و برایشان خطرناک نباشد و کارهای سبک منزل را خود انجام دهند. البته همه اینها بستگی به اجازه پزشک آنها دارد.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران