کارهای قبل از بارداری را بشناسید 

آیا تصمیم دارید بچه دار شوید؟ به شما تبریک می گوییم! برای اینکه بدانید پیش از باردار شدن چه کارهایی باید انجام بدهید تا سلامت و شاد باشید و احساس آمادگی برای شکل گیری جنین در وجودتان را داشته باشید، خوب است موارد زیر را به خوبی رعایت کنید و انجام دهید.


عکاسی کنید

تا پیش از باردار شدن تا می توانید از خود، همسر، خانه، طبیعت، فامیل و ... عکس بگیرید. این دوران تنها فرصت دو نفره بودن است. این عکس ها بعدها برای شما خاطره ساز خواهند بود. در ضمن، فرزندتان نیز در آینده از دیدن آنها لذت می برد.

تا می توانید رستوران بروید

اگر خیلی اهل رستوران رفتن نیستید که هیچ. اما اگر رستوران و کافه گردی را دوست دارید، تا پیش از باردار شدن تا می توانید به رستوران های موردعلاقه تان بروید. البته هنگام بارداری هم می توان رستوران رفت، اما نوع غذاهایی که می توانید سفارش دهید تغییر می کند. به طور مثال، نمی توانید سالاد سزار (تخم مرغ خام) یا ماهی های چرب (جیوه زیاد)، پنیر محلی (غیر پاستوریزه) و ... بخورید. بعلاوه، بیماری های بارداری همچون حالت تهوع، سوزش معده یا ویار نیز دلایلی هستند که مانع از رستوران رفتن می شوند. از وقتی تصمیم به بارداری می گیرید تا پیش از حاملگی همه رستوران های مورد علاقه را بگردید و غذاهای دلخواهتان را میل کنید.

محل زندگی خود را مشخص کنید

اگر فکر می کنید پس از بچه دار شدن به خانه بزرگ تر، اتاق های بیشتر یا محله مناسب تر نیاز دارید، پیش از بارداری این تغییرات را انجام دهید. خانه ای که انتخاب می کنید را باید برای دوسال آینده در نظر داشته باشید زیرا در دوران بارداری به هیچ وجه خوب نیست که درگیر اسباب کشی یا تعمیرات خانه باشید.

تکلیف کار خود را مشخص کنید

هیچ قانونی برای ممنوعیت کار زنان باردار وجود ندارد. شرکت هایی که زنان باردار را استخدام نمی کنند تا نیروهایشان را پس از بارداری اخراج می کنند، کارشان کاملا غیر قانونی است. به همین دلیل، اگر به هر دلیلی از کار خود راضی نیستید، اکنون بهترین زمان برای تغییر شغل است. البته باید توجه داشته باشید حداقل باید ۱۲ ماه برای شرکتی کار کرده باشید تا بتوانید از مزایای مرخصی زایمان بهره مند شوید.

پیش از بارداری باید همه مسایل شغل خود را در نظر بگیرید؛ اینکه آیا ساعات کاری شما نرمال است؟ آیا پس از بچه دار شدن می توان برای زمانی محدود آن را تغییر داد؟ آیا مسیر رفت و آمد برایتان سخت و خسته کننده نیست؟ آیا کسی در شرکت قبلا بچه دار شده وضعیت خوبی داشته است؟ اگر پاسخ شما منفی است، شاید بهتر باشد از هم اکنون دنبال شغل جدید باشید.

از مادر خود در مورد مسایل بارداری بپرسید

مادر، خواهر، خاله، عمه و مادربزرگ که سابقه بچه دار شدن دارند، می توانند به شما کمک کنند. اینکه چقدر طول کشیده تا باردار شوند؟ آیا مسایلی همچون سقط جنین یا از پا بیرون آمدن کودک داشته اند؟ آگاهی از پیشینه خانوادگی برای داشتن بارداری بهتر به شما کمک می کند. بهتر است این اطلاعات را در اختیار پزشک خود نیز قرار دهید.

البته خیلی هم نباید نگران باشید. مثلا اگر یک سال طول کشیده تا خواهرتان باردار شود به این معنی نیست که شما هم اینگونه هستید. بسیاری از مشکلات رایج باروری همچون تخمک گذاری ضعیف (با توجه به سن)، لوله رحم مسدود یا آسیب دیده ارثی نیستند. اما برخی مشکلات همچون فیبروئید یا کیست رحم می توانند ارثی باشند.

به پزشک مراجعه کنید

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند حداقل سه ماه پیش از بارداری پیش پزشک زنان و زایمان بروید. باید مطمئن شوید واکسن های خود را به موقع و درست زده اید، مشکلات قلبی و عروقی همچون فشار خون بالا یا کلسترول و بیماری های مزمن همچون دیابت، آسم، تیروئید و ... ندارید. بد نیست همسرتان نیز این نوع آزمایش ها را بدهد تا با خیال راحت برای بچه دار شدن اقدام کنید. بر اساس سابقه خانوادگی دو طرف شاید پزشک آزمایش ژنتیک نیز برای شما بنویسد. هنگام مراجعه به پزشک هر سوالی که در مورد بارداری در سر دارید را بپرسید.

در ضمن، در این جلسه می توانید تشخیص دهید آیا این پزشک خوبی هست یا خیر و آیا می خواهید به عنوان پزشک زایمان خود او را انتخاب کنید! البته باید حواستان باشد که پزشک منتخب باید مراجعه کننده باردار نیز داشته باشد. شاید متوجه شوید پزشک زنان شما متخصص زایمان نیست. به همین دلایل بهتر است از سه ماه قبل از اقدام به بارداری همه جوانب را در نظر بگیرید.

به دندانپزشکی مراجعه کنید

شاید تصور کنید دندانپزشکی به باروری و بارداری هیچ ارتباطی ندارد. اما پیش از باردار شدن باید پیش متخصص، دندان ها و لثه هایتان را چک کنید. طبق آمار و تحقیقات مشخص شده است زنانی که لثه های آنها بیمار است احتمال سقط جنین، زایمان زودرس و preeclampsia در آنها بیشتر است. مراجعه به دندانپزشکی، مسواک و نخ دندان کشیدن های منظم خطر سقط جنین را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد.

سفرها و جمع های زنانه

تا پیش از بچه دار شدن با دوستان خود مسافرت بروید. لازم نیست سفرهای طولانی بروید با چند تن از دوستان قرار بگذارید و آخر هفته را با هم شمال بروید. گردش های داخل شهری نیز می توانید ترتیب بدهید. سعی کنید زمان زیادی را برای دوستان مدرسه و دانشگاه خود صرف کنید. در طول بارداری به حمایت آنها نیاز خواهید داشت. در ضمن، این نوع سفرهای تنهایی را دیگر هیچ گاه پس از بارداری در زندگی خود تجربه نخواهید کرد.

به اصل خود بازگردید

اگر موهای خود را به طور مرتب رنگ می کنید، دیگر زمان آن رسیده که به رنگ طبیعی خود برگردید. در طول بارداری نمی توانید هر چند هفته یکبار موهای خود را رنگ کنید زیرا رنگ مو و اکسیدان برای بارداری ضرر دارند. باید تا حد امکان در طول بارداری، به خصوص در سه ماهه نخست از مواد شیمیایی پرهیز کنید.

لباس نخرید

اگر چند ماه پیش از بارداری لباس بخرید، نمی توانید تا پس از بارداری از آنها استفاده کنید زیرا در بارداری سایز و اندازه شما تغییر می کند. بنابراین بهتر است اگر خیلی تمایل به خرید دارید، سراغ خرید کیف، کفش و زیورآلات باشید.

با همسرتان در مورد مسوولیت های بچه دار شدن صحبت کنید

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند زن و مرد پیش از باردار شدن در رابطه با مسایل آینده با هم صحبت کنند. موضوع صحبت ها هم می تواند در مورد تقسیم وظایف بچه داری، سرکار رفتن یا در خانه ماندن، رعایت سنت ها و ... باشد. بهترین صحبت ها در مورد اولویت ها، انتظارات و ترس ها دو طرف است.

 
کارهای قبل از بارداری برای پسر دار شدن
روش زندگی، سلامت کودک و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توان اتفاقات را پیش بینی نمود و در انتظار پیشامدهای خوب باشید.

 پرسش: اقداماتی که می بایست قبل از بارداری انجام دهیم چیست؟

روش زندگی، سلامت کودک و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توان اتفاقات را پیش بینی نمود و در انتظار پیشامدهای خوب باشید و اگر واقعه ناخوشایند رخ داد برای مقابله با آن آماده باشید. اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند که 1 تا 2ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی که به پزشک خود مراجعه می کنند2 یا 3 ماهه باردار هستند. اولین 12هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن کودک ساخته می شوند. 

پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشکتان مراجعه کنید، اتفاق های مهم بسیاری ممکن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. اولین 12 هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن کودک ساخته می شود. پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشکتان مراجعه کنید، اتفاق های مهم بسیاری ممکن است روی دهد. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تأکید می شد اما امروزه اکثر متخصصین معتقدند که باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت.

این 16 کار را قبل از بارداری انجام دهید:

1- با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت کنید. برای بررسی چرخه باروری خود می توانید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت کنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماههای بیشتری این کار را انجام دهید یا برای تعیین زمان تخمک گذاری از یکی از روشهای اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده کنید. از سلامت بدن خود مطمئن شوید تا نگران خطرات آنها در طول بارداری نباشید.

2- مصرف فولیک اسید را آغاز کنید. روزانه 400 mcg از این دارو توصیه می شود. فولیک اسید از بروز اختلالات مادرزادی مغز و نخاع که اختلالات لوله عصبی نامیده می شوند پیشگیری می کند. همچنین پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن، خطر سقط را افزایش می دهد. لازم است که قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کنید، چرا که بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا که ممکن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در دورانی که سعی می کنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز کنید. 

لازم است که قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کنید، چرا که بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا که ممکن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در دورانی که سعی می کنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز کنید.

3- اگر دچار کم خونی هستید آنرا درمان کنید. شاید لازم باشد که از پزشک خود بخواهید تا سطح آهن بدن شما را بررسی کند؛ نباید پیش از بارداری از کمبود آهن رنج ببرید. کمبود آهن در بارداری ممکن است موجب شود تا بیش از آنچه که رایج است، در دوره بارداری احساس خستگی کنید. بعلاوه شما باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

4- حداقل3 ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده آل بدن خود برسید. وقتی که باردار می شوید، سلامت کودک تا حد زیادی به متعادل بودن وزن بدن شما بستگی دارد.

5- سعی کنید با دوری گزیدن از عفونت ها، سالم باقی بمانید. دست هایتان را مرتب بشویید، از شخص دیگری بخواهید سطل زباله را خالی کند، و از قرار گرفتن در شرایطی که خطر عفونت به همراه دارند پرهیز کنید.

6- از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل کار اجتناب کنید.

7-گروه خون خود و پدر کودکتان را بدانید و با هم سابقه بیماری های خانوادگی هر یک را یادداشت کنید.به پزشک مراجعه کنید تا اگر لازم می داند برخی از آزمایشات و یا در صورت لزوم واکسیناسیون را پیش از بارداری انجام دهد.

8-در مورد تمام داروهایی که به صورت مرتب مصرف می کنید با پزشک صحبت کنید و مطمئن شوید که تمام بیماری های مزمن شما تحت کنترل قرار دارند.

9- به دندان پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت دندانهایتان مطلع شوید. بهتر است پوسیدگی ها قبل از آغاز بارداری ترمیم شوند و بیماری های لثه باید تحت کنترل باشند. وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن کودکی با وزن پایین را افزایش می دهد. وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن کودکی با وزن پایین را افزایش می دهد.

10-اگر روش جلوگیری از بارداری خود را متوقف کرده اید، برای انجام هر آزمایش یا تصویربرداری - مانند عکس های رادیولوژی – مسئول مربوطه را در جریان قرار دهید.

11- یک برنامه منظم ورزشی را آغاز کنید و آن را ادامه دهید. انجام یک فعالیت بدنی متعادل پیش از بارداری و ادامه آن در طول بارداری، به شما کمک شایانی می کند.

12- یک شیوه تغذیه سالم در پیش بگیرید. غذاهایی مصرف کنید که تازه و سرشار از مواد مغذی هستند و از تهیه بهداشتی و مناسب آنها مطمئن هستید.

13-اگر سیگار می کشید حتما از حالا برای ترک آن اقدام کنید و تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات پرهیز کنید.

14-اگر الکل مصرف می کنید، بطور جدی آنرا کنار بگذارید و از نوشیدن نوشابه های الکلی حتی بطور تفریحی بپرهیزید.

15- سعی کنید تا جایی که ممکن است عوامل استرس زا و غیر ضروری زندگی خود را کاهش دهید.

16- وضعیت بیمه سلامت خود را کنترل کنید. برنامه های آینده زندگی مشترکتان (مانند تحصیل، شغل، مسافرت و ... ) را در صورت بارداری و داشتن فرزند مد نظر قرار دهید.
 
کارهای قبل از بارداری برای مردان

چرا آماده شدن برای بارداری اهمیت دارد؟

حاملگی دو هفته قبل از وقت قاعدگی شما اتفاق می افتد. این یعنی ممکن است تاوقتی سه هفته باردار هستید، متوجه آن نشده باشید. این درحالی است که جنین در هفته دوم تا هشتم بعد از بارداری بسیار آسیب پذیر است. این زمانی است که اندام های نوزاد شما (مثل قلب) شروع به شکل گرفتن می کند. هر چیزی که می خورید، می نوشید، سیگاری که می کشید، و ...بر نوزاد شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که حتی وقتی هنوز حامله نشده اید، باید طوری عمل کنید که انگار باردار هستید.

چه وقت باید در مورد بارداری با پزشکتان صحبت کنید؟

می توانید هر وقت که خواستید درمورد بارداری با پزشکتان صحبت کنید، حتی قبل ازاینکه فکر بچه دار شدن را در سر داشته باشید. می توانید درمورد رژیم غذاییتان، سبک زندگی و هر نگرانی دیگری که دارید با او مشورت کنید. حدود یکسال قبل از اینکه باردار شوید، با پزشکتان در این زمینه گفتگو کنید. پزشکتان احتمالاً یک چک آپ کلی برای شما تجویز می کند و سابقه پزشکی شما و همسرتان را بررسی می کند. می توانید هر سوالی که در ذهن داشتید از او بپرسید.

چه باید بخورید؟

آنچه می خورید غذای نوزادتان هم خواهد بود. غذاهای بد مثل چیپس، سودا و شیرینی، مواد مغذی لازم را برای جنین فراهم نمی کند. حتماً باید به میزان کافی کلسیم، اسید فولیک، پروتئین، و آهن به بدنتان برسانید. درمورد موادمغذی که نیاز دارید و طریقه به دست آوردن آن با پزشکتان مشورت کنید.

اگر گیاهخوار هستید یا در رژیم کاهش وزن به سر می برید، احتمالاً لازم خواهد بود که تغییراتی نیز در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. قبل از مصرف ویتامین ها و مواد معدنی اضافی حتماً با پزشکتان صحبت کنید. برخی از این مواد مثل میزان بالای ویتامین A می تواند برایتان مضر باشد.

درمورد وزن چطور؟

اگر اضافه وزن داشته باشید، خطراتی مثل فشارخون بالا و دیابت حین بارداری برای شما بیشتر است. همچنین ممکن است حین بارداری ناراحتی بیشتری را تحمل کنید و وضع حملتان دیرتر باشد. از اینرو بهتر است قبل از بارداری اضافه وزن خود را پایین بیاورید.

آیا ورزش مشکلی ایجاد میکند؟

بله. هرچه تناسب اندامتان بیشتر باشد، حاملگی شما و وضع حملتان راحت تر خواهد بود. اما اگر بیش از اندازه ورزش کنید، می تواند بارداری را برایتان دشوارکند و خطراتی برایتان به همراه داشته باشد. اگر کلاً ورزش نمی کنید، آن را قبل از بارداری شروع کنید. وقتی حامله می شوید، بهتر است تمرینات سبک را ادامه دهید. پیاده روی هر روزه ورزش بسیار خوبی برای شما خواهد بود. درمورد بهترین برنامه ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آیا نیاز به تغییر برخی عادات است؟

مصرف تنباکو، الکل، موادمخدر می تواند شدیداً به نوزادتان آسیب برساند و حتی منجر به سقط جنین شود. اگر از یکی از این مواد استفاده می کنید، حتماً برای ترک آن از پزشکتان کمک بگیرید.

سیگار: سیگار می تواند موجب سقط جنین، خونریزی، وضع حمل زودرس، و پایین بودن وزن نوزاد شود. همچنین ممکن است منجر به سندرم مرگ ناگهانی جنین شود که در آن نوزاد بدون هیچ دلیل مشخصی ناگهان می میرند. همچنین بچه های زنهای سیگاری معمولاً ضریب هوشی پایینتری دارند و رشد فیزیکی آنها کندتر است.

الکل: نوشیدن مشروبات الکلی حین بارداری ممکن است منجر به سندرم کشنده الکل شود. این بیماری منجر به بسیاری نواقص در نوزاد می شود مثل مشکلات ذهنی، رشد کم، عیب هایی روی صورت و سر. پزشکان نمی دانند که دقیقاً مصرف چه میزان مشروبات الکلی چنین مشکلی را ایجاد می کند، به همین دلیل بهتر است که مصرف آنرا به کل کنار بگذارید.

موادمخدر: مصرف ماری جوانا، کوکائین، و سایر موادمخدر خطر سقط جنین، وضع حمل زودرس و نواقص مادرزادی را افزایش می دهد. در برخی موارد، نوزاد هم به آن موادمخدر معتاد می شود.

آیا چیزهایی در خانه یا محل کار هست که مضر باشد؟

مواد خاصی هست که خانم های باردار باید از آن دوری کنند. برخی از این خطرات عبارتند از تشعشعات، فلزات سنگین مثل سرب، مس، جیوه و دی سولفید کربن، اسیدها و گازهای بی هوشی. تشعشعات مانیتور کامپیوتر مضر نیست.

درمورد شرایط محل کار و خانه تان با پزشکتان صحبت کنید تا ببینید که احیاناً خطری برایتان وجود نداشته باشد. اگر چیزی در محل کار وجود داشته باشد که بتواند به نوزاد شما آسیب بزند، شاید بتوانید با استفاده از تجهیزات یا لباس خاص از جنین مراقبت کنید. شاید هم لازم باشد دوره بارداری را به کل مرخصی بگیرید.

آیا مصرف دارو اشکالی ندارد؟

هم داروهای تجویز شده توسط پزشک و هم داروهایی که به تجویز پزشک نیاز ندارند می تواند روی نوزاد شما اثر بگذارند. قبل از شروع هر نوع داروی جدید حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

اگر به خاطر یک مشکل خاص (مثل آسم، صرع، تیروئید یا میگرن) مجبورید از داروی خاصی استفاده کنید، درمورد درمان خود و خطراتی که آن دارو می تواند بر نوزادتان داشته باشد سوال کنید.

قبل از بارداری چه آزمایشاتی باید انجام شود؟

برای اینکه ببینید احیاناً مشکل خاصی نداشته باشید که برای نوزادتان ضرر داشته باشد، یکسری آزمایشات مورد نیاز است. خیلی چیزها را می توانید قبل از بارداری درمان کنید تا مشکلی برای فرزندتان پیش نیاید.

سرخجه: اگر نمی دانید که تابه حال سرخجه گرفته اید یا نه یا واکسن آن را زده اید یا نه، آزمایش خون به راحتی آن را نشان می دهد. ابتلا به سرخجه حین بارداری برای نوزاد شما بسیار مضر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است که قبل از بارداری حتماً در برابر این بیماری واکسینه شوید.

بیماری هایی که از طریق حنسی منتقل می شوند: بیماری هایی مثل سفلیس، سوزاک، ایدز و کلامیدیا باردار شدن را برای شما دشوار می کند و می تواند روی نوزادتان نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است قبل از بارداری این بیماری ها تشخیص داده شده و درمان شوند.

سایر مشکلات: ممکن است پزشکتان بخواهد آزمایشات دیگری نیز برحسب مشکلات و خطراتتان (مثل کم خونی و هپاتیت) برایتان تجویز کند.

اگر مشکل سلامتی داشته باشید چه؟

دیابت، فشارخون بالا و سایر مشکلات مربوط به گردش خون نیاز به مراقبت بیشتری در طول بارداری دارند. درمان این مشکلات و تحت کنترل درآوردن آنها قبل از حاملگی الزامی است.

آیا نوزاد درمعرض مشکلات ژنتیکی است؟

نوزاد شما ممکن است درمعرض مشکلات و بیماری های ژنتیکی خاصی قرار داشته باشد که در خانواده شما ارثی است. کم خونی های ارثی یا فیبروز مثانه نمونه های از این مشکلات ارثی هستند. این مشکلات هیچ ارتباطی با عمل شما حین بارداری ندارد. درمورد عوامل خطرزا و نحوه مقابله با آنها با پزشکتان مشورت کنید.


 

منابع : شفاف - برترین ها - مردمان