فواید قرص‌های ضد بارداری   

استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی، چند دهه است که در جهان رواج یافته و به‌عنوان روشی ساده، ارزان و کم‌عارضه، از طرف بیشتر خانم‌ها پذیرفته شده است؛روشی که به‌ طور موقت از بارداری جلوگیری می ‌کند و به راحتی برگشت‌پذیر است...

پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته، موجب فاصله‌گذاری مناسب بین فرزندان و محدود کردن تعداد آنها و در نتیجه سلامت مادر، فرزند و نهایتاً کل خانواده خواهد شد.
با این حال، پیشگیری از بارداری، تنها یکی از فایده‌های این داروهاست. تأثیر این دارو در پیشگیری از انواع سرطان‌ها، به ویژه سرطان تخمدان، یکی دیگر از عوارض جانبی مطلوب آنهاست که به تازگی محققان دانشگاه آکسفورد در محاسبه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که توانسته تنها در انگلستان از مرگ بیش از 100 هزار نفر ناشی از سرطان تخمدان جلوگیری کند.
بی‌بی‌سی گزارش داده است سالانه 30 هزار مرگ در اثر این بیماری در انگلستان رخ می ‌دهد که استفاده از این داروها می‌ تواند از وقوع آنها پیشگیری کند.
البته پیش از این نقش این داروها در پیشگیری از سرطان شناخته شده بود. حتی مطالعاتی نشان داد که استفاده از این داروها می‌ تواند خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها، حتی در خارج از دستگاه تناسلی خانم‌ها را نیز کاهش دهد.
شاهد این ادعا، مطالعه‌ جامعی است که نتایج آن سال گذشته منتشر شد و نشان می ‌داد 8 سال استفاده از این داروها برای پیشگیری از بارداری، می ‌تواند تا 15 سال بعد از قطع دارو هم، احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها را کاهش دهد؛ سرطان‌ رحم، تخمدان و حتی روده بزرگ.
به گفته محققان، استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی، می ‌تواند تا 12درصد احتمال کلی ابتلا به سرطان را در زنان کاهش دهد.
در مطالعه جدید، بیش از 45 پژوهش قبلی و نیز اطلاعات و آمار مربوط به موارد جدید و مرگ‌ و میر ناشی از سرطان تخمدان، مورد بررسی قرار گرفته و از کل آنها این طور برداشت شده که استفاده از این داروها، با توجه به رواج رو به ‌افزایش آنها، توانسته از بیش از 100 هزار مرگ، طی 50 سال گذشته، پیشگیری کند.
این نتایج در حالی است که این داروها می‌ توانند عوارضی را نیز به‌ دنبال داشته باشند.
مهمترین عارضه‌ای که برخی زنان از آن وحشت دارند، افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و گردن رحم است.
این محققان، از بررسی‌ پژوهش‌های پیشین چنین نتیجه گرفته‌اند که تأثیر مثبت داروهای ضد بارداری، بسیار بیشتر و پایدارتر از اثر آنها در افزایش خطر ابتلا به این دو نوع سرطان است و خانم‌ها نباید از این بابت نگران باشند.
به‌ عنوان مثال اثر پیشگیرانه این داروها، تا ده‌ها سال بعد از قطع مصرف باقی می ‌ماند، در حالی که اثر تشدیدکننده احتمال سرطان، کاملاً موقتی و زودگذر است.
مجریان این مطالعه جدید، در گزارش خود در نشریه علمی "لانست" ، با توجه به نتایج مثبت این داروها، پیشنهاد کرده‌اند این ها در فهرست داروهای بدون نیاز به نسخه قرار گیرد.
البته این پیشنهاد قبلاً نیز مطرح شده بود و مخالفانی هم داشت. مخالفانی که روی عوارض این دارو برای زنان مبتلا به مشکلات انعقاد خون، بیماری‌های قلبی و نیز کبدی، تأکید دارند و اصرار می ‌کنند تهیه این دارو بازهم منوط به تجویز پزشک و زیر نظر، معاینه و پیگیری‌ او انجام شود.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران