ارتباط تغذیه و تعیین جنسیت

 

 

 

انتقال نتایج حاصله از بررسی روی انسان به وسیله یک متخصص زنان کانادایی طبق روش استول کوکسی از طریق رژیم غذایی تجویز شده نشان داد در صورتی پی گیری دقیق رژیم غذایی شانس موفقیت 80 درصد حاصل شود.
این روش در کشورهای بزرگی مانند کانادا به منظور کمک به زوج هایی که نسل آینده آنها توسط بیماری های ارثی وابسته به جنس تهدید می شود، دایر شده است.

زمان شروع رژیم غذایی
 
برای این منظور حداقل دو پریود ماهیانه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری باید رژیم تنظیم شده توسط متخصص تغذیه به طور جدی و دقیق رعایت شود. ضمنا تا زمانی که بارداری با تست های دقیق آزمایشگاهی مشخص نشده باشد باید رژیم ادامه یابد. پس از اثبات بارداری دیگر محدودیت های رژیم پیش از بارداری نیست و زن باردار باید از یک رژیم متنوع و متعادل استفاده کند.

ممنوعیت اجرای رژیم غذایی برای پسردار شدن
 
این افراد مجاز به اجرای این نوع رژیم نمی باشند
* فشار خون بالا
* ناراحتی های قلبی و عروقی
* نارسایی های کلیه
ممنوعیت اجرای رژیم دختر دار شدن

افراد زیر مجاز به اجرای رژیم دختر دار شدن نمی باشند
 
*اختلالات عصبی
* بالا بودن کلسیم خون
* نارسایی های کلیوی

رژیم غذایی پسر دار شدن
 
این رژیم باید غنی از سدیم و پتاسیم باشد برای مثال مواد غذایی استفاده شود که طبیعتا نمک زیادی داشته باشند مانند سوپ های آماده و بیسکویت شور و... همچنین میوه های خشک و حبوبات غنی از پتاسیم هستند. در این رژیم مصرف هر نوع فرآورده های لبنی ممنوع می باشد.

رژیم غذایی دختر دار شدن
 
این رژیم دارای مقادیر زیاد کلسیم می باشد و از نظر سدیم و پتاسیم محدود است.
میوه های خشک و حبوبات و موز مصرف نشود. در واقع میوه ها و سبزی های غنی از سدیم و پتاسیم در این نوع رژیم غیر مجاز است. منابع کلسیم همانند شیر و پنیر تازه بدون نمک به مقدار زیاد مصرف شود. همچنین برای دختر دار شدن می توان کلسیم تجویز نمود.

نحوه تاثیر رژیم
 
این رژیم با ایجاد تغییرات یونی در محیط درونی رحم، زمینه و شانس برای ورود اسپرماتوزوییدهای نر نسبت به ماده یا برعکس را مساعد می کند.

نکته آخر
 
باید توجه نمود که هر گونه انحراف از رژیم توصیه شده، شانس موفقیت را کم می کند. همچنین ترکیب یونی داروهایی که زن در طول مدت اجرای رژیم دریافت می کند نیز می تواند در رسیدن به هدف، اختلال ایجاد نماید. مصرف قرص های ضدبارداری در دوران اجرای رژیم متوقف می شود. بنابراین باید از سایر روش ها برای پیشگیری از بارداری استفاده نمود.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران