خرید در دوران بارداری

 اما آنچه در این دوران اهمیت ویژه‏ای دارد، توجه به سلامت و راحتی مادر در این دوران است و برای تامین همین منظور، محصولات زیادی در بازار وجود دارند:‌لباس بارداری، کفش مناسب دوران بارداری، بالشتک‏های طبی بارداری و ...
بدن مادر در دوران بارداری با تغییرات زیادی روبه‌رو می‌شود. با پا گذاشتن به ماه سوم بارداری، سینه‌ها و شکم بزرگ‌تر می‌شوند؛ به طوری که استفاده از لباس‌های قبل از بارداری کم‌کم غیرممکن می‌شود و خانم باردار مجبور است برای بارداری‌اش لباس‌های جدیدی تهیه کند. لباس‌های بارداری معمولا در فروشگاه‌های خاصی عرضه می‌شوند. گرچه می‌توان این لباس‌ها را از فروشگاه‌های دیگر هم تهیه کرد اما خوبی مغازه‌هایی که تنها لباس بارداری می‌فروشند این است که خانم باردار می‌تواند یکجا تمام اقلام موردنیاز خود را تهیه کند. در این مراکز شما می‌توانید مانتو برای محل کار یا مهمانی، لباس خانه و لباس مجلسی، شلوارهای مخصوص بارداری و لباس‌های زیر مناسب تهیه کنید. در ضمن فروشندگان در این مراکز به خوبی می‌دانند سایز مناسب برای شما چند است و با توجه به ورم دوران بارداری لباسی که تهیه می‌کنید چگونه باید باشد.

لباس بارداری
 
یکی از مهم‌ترین معیارها در انتخاب لباس بارداری، در نظر گرفتن راحتی است. شاید خانم باردار نتواند در دوران باداری لباسی به رنگ و طرح و مدل مورد علاقه‌اش بیاید اما باید توجه داشته باشد نکته مهم طی 4 تا 5 ماهی که می‌خواهد لباس بارداری به تن کند، این است که لباس انعطاف‌پذیر، نرم و گشاد باشد. لباس‌هایی که به تن می‌چسبند و از جنس نایلون هستند ممکن است جریان خون را با اختلال روبه‌رو کنند و در ضمن به دلیل گرگرفتگی‌های مداوم سبب احساس ناخوشایندی شوند. حین خرید باید چند مساله دیگر را نیز در نظر گرفت. اول آنکه لباسی که تهیه می‌شود قرار است در چه مکان و موقعیتی مورد استفاده قرار گیرد. برای محل کار بهترین گزینه، انتخاب لباس‌های تیره‌رنگ است که خیلی سریع کثیف نشوند. در ضمن بهتر است پارچه این لباس از جنسی باشد که چندان چروک نشده و نیاز همیشگی به اتو کردن نداشته باشد. برای داخل خانه پیراهن در مقایسه با بلوز و شلوار انتخاب بهتری است زیرا برای برخی خانم‌های باردار کمر شلوار ناراحت‌کننده است.
نکته دیگر این است که لباس‌ها و به ویژه شلوارهایی خریداری شود که سایز آنها قابل تنظیم بوده و با افزایش سن بارداری بتوان آنها را گشادتر کرد. در حال حاضر شلوارهای بارداری دور کمرکش دارند که به کمک یک دکمه می‌توان کش آنها را شل یا سفت کرد. توجه داشته باشید شلواری که تهیه می‌کنید هرگز نباید شکم را دو طبقه نشان دهد. در رابطه با لباس‌های زیر هم حتما لباس‌های مخصوص بارداری تهیه کنید. جنس این لباس‌ها باید از الیاف طبیعی بوده و در ضمن کمی شل‌تر و قابل تنظیم باشند تا شکم و سینه‌ها بتوانند به‌طور صحیح و طبیعی رشد کنند.

بالش بارداری
 
بالش مخصوص بارداری یکی از محصولاتی است که تهیه آن می‏تواند به خواب راحت در دوران بارداری کمک کند. سنگینی شکم مخصوصا در ماه‌های آخر بارداری باعث می‌شود که خانم‏های باردار نتوانند راحت بخوابند. طراحی و تولید بالش‌های بارداری به دلیل این بوده که این بالش زیر شکم خانم‌های باردار در طول مدت خواب البته وقتی که به پهلو خوابیده‌اند قرار گیرد و وظیفه تحمل سنگینی شکم را به عهده گیرد تا مادر بتواند خوابی راحت را تجربه کند. بالش‏های‌ مخصوص زانودرد هم گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به زانودرد است. وقتی که فردی زانودرد دارد و هنگام خوابیدن هم به پهلو می‌خوابد، سایش زانوها روی یکدیگر سبب تشدید دردش می‌شود، بنابراین استفاده از بالشتک‌های مخصوص زانودرد می‌تواند برای جلوگیری از افزایش درد زانوان‌اش بسیار موثر باشد. انواع بالش‏های طبی را می‏توان از داروخانه‏ها تهیه کرد.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران